Ezeket látta már?

Fényszennyezés és melatonin

A fehér fény fék a melatonin termelődésében... A fehér fényű izzók jóval erősebben fékezik a szervezet létfontosságú melatonintermelését, mint a sárgásan világítók - erre jutottak egy nemzetközi tanulmány szerzői.

A fehér izzók fénye rövidebb hullámhosszú - 440-500 nanométer közötti -, mint a sárgáké, elsősorban kültéri, közterületi világításban használatosak, és kevesebb energiát fogyasztanak, mint a sárgák.

Fényszennyezés és melatonin

Viszont az olasz, izraeli és amerikai tudóscsapat kutatási eredményei szerint háromszor jobban elnyomják az élő szervezet -termelését, márpedig ez a hormon felelős biológiai óránk pontos "beállításáért", ismert antioxidáns és rákbetegség elleni hatása. Hiánya magatartási zavarokban és más egészségügyi problémákban is megmutatkozhat.

A tudósok - akik között akadt csillagász (a fényszennyezés szakértője), fizikus, biológus - azt javasolják, hogy a fehér fényű (amely a színspektrumban valójában kék) égőket csakis ott használja az emberiség, ahol elengedhetetlenül szükséges.

A melatonin termelődésének zavara nemcsak emberre káros, hanem állatra is - jegyezte meg a tanulmányt ismertető Science Daily című honlap.

Melatonin, csodaszer?

A cikkben említett melatoninról, a biológiai óra működéséről, az alvászavarokról, és egyéb kapcsolódó érdekes tudnivalókról itt talál még oldalunk cikkeket a kedves olvasó:

Forrás: MTI
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához