Ezeket látta már?

Érzékeny a meleg - és a hidegfrontra? Így enyhítheti a tüneteket

fronthatas

Az időjárási frontok megterhelik a szervezetünket, elmondjuk, melyik fronthatás, milyen egészségügyi kockázatokkal jár.

Hidegfront után melegfront, aki frontérzékeny, tudja, hogy melyik, milyen panaszt hoz. Mozgásszervi panaszok, migrén, fejfájás a leggyakoribbak. Milyen hatással vannak ránk a különféle frontok az orvosmeteorológia szerint?

Egy új évszak beköszöntével – az átlagos 72-96 óra helyett – akár naponta követhetik egymást a különböző időjárási frontok. Ez pedig nemcsak nyugtalansággal, koncentrációzavarral, ingerlékenységgel járhat, hanem akár fájdalmas is lehet, hiszen az arra érzékenyeknél gyakran okoz migrént, ízületi betegeknél, gyomorfekélyeseknél a panaszok fokozódását. Mit tehetünk azért, hogy az időjárás változásai minél kevésbé viseljenek meg? Íme néhány jó tanács.

Fronthatás: mivel állunk szemben?

Az időjárást és a fronthatásokat ma már különböző mobilapplikációkkal, neten is nyomon követhetjük. Ha előre készülünk rá, a frontérzékenység jól kezelhető, ám ehhez lényeges, hogy tudjuk. mire vagyunk érzékenyek, s milyen tünetekre számíthatunk. Rendszeres panaszainkkal mindenképp forduljunk háziorvosunkhoz, aki segít kizárni egyéb betegségek lehetőségét, s megtalálni a megfelelő megoldást tüneteink enyhítésére.

Amikor hidegfront érkezik

A levegő hőmérséklete és a páratartalom csökken, ugyanakkor nő a légnyomás. A következő tünetek léphetnek fel: heves szívdobogás, vérnyomás-emelkedés, nyugtalanság, alvászavarok. Erősödhetnek a reumatikus és a gyomorfekéllyel járó fájdalmak, gyakrabban jelentkezhetnek keringési problémák, asztmás és epilepsziás rohamok egyaránt.

Ha a melegfront közelít

A levegő hőmérséklete és a páratartalom emelkedik, a légnyomás csökken. Az orvosmeteorológia szerint már a front megérkezése előtt pár órával, számíthatnak bizonyos tünetek megjelenésére az erre érzékenyek. Ilyen lehet: a szaporább pulzusszám és légzés, fáradtság, esetleg ingerlékenység, migrénes fejfájás. Nőhet az infarktus veszélye, erősödhetnek az allergiás tünetek, a gyulladásra való hajlam, csökkenhet a vérnyomás, sőt depresszió és alvászavar is kísérheti. Fokozódhat a balesetveszély, hiszen figyelmünk csökken.

Kiket érint az időjárási front?

Jó tudni, hogy főként a túlhajszolt, gyengébb fizikumú emberek életét nehezíthetik meg a frontok. Érzékenyebbek lehetnek ugyanakkor az érrendszeri betegségben szenvedők, a kisgyermekek, az 50 év felettiek, a túlsúllyal vagy immunproblémákkal küzdők egyaránt.

Hogyan védekezzünk fronthatás esetén?

  • Pihenjünk!
  • Fontos még, hogy változatosan és egészségesen táplálkozzunk, fogyasszunk vitamindús étkeket, rendszeresen mozogjunk, illetve hagyjunk időt a regenerálódásra, feltöltődésre is.
  • Lehetőség szerint tartózkodjunk minél többet a szabadban, igyunk megfelelő mennyiségű folyadékot.
  • Segíthetnek továbbá a káliumban és magnéziumban gazdag ételek például: banán, paradicsom, narancs, burgonya, búzakorpa stb.
  • Különböző gyógynövényekkel is támogathatjuk szervezetünket, ilyen lehet akár a levendula, a citromfű vagy a cickafarkfű is. Alkalmazásukhoz, és egyéni igényeinkhez érdemes fitoterapeuta tanácsát kérni.

Frontérzékenység szűrővizsgálat

A speciális időjárás-érzékenységi szűrővizsgálatok segítenek feltárni, hogy ki mennyire érzékeny az időjárási hatásokra, és hogy milyen mértékű a veszélyeztetettsége. Az erősebben érintettek részletes kivizsgálást is kérhetnek, amelynek során egyéni Meteo-Profilt is felállítanak a szakemberek. Utóbbira akár ingyenes lehetőség is van a meteoklinika.hu online kérdőívének kitöltésével. A Meteo-Profil alapján a klinika meteogyógyászai pontos, személyre szóló előrejelzéseket tudnak készíteni, és megfelelő egyéni gyógymódokat ajánlanak a panaszok megelőzésére és enyhítésére.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Kínzó, lüktető fejfájás - így csillapíthatjuk

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#fejfájás

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához