Ezeket látta már?

Kiderült, ezért vezethet a kevés alvás Alzheimer-kórhoz

Betegségek
2024. augusztus 14. 17:34
alvászavar Alzheimer-kór kutatás

A nem megfelelő alvási időtartam és alvásminőség mellett gyorsabb az amiloid-béta plakkok képződése.

Az Alzheimer's & Dementia: Diagnosis, Assessment & Disease Monitoring folyóiratban jelent meg a Murdoch University kutatóinak cikke, amelynek fő megállapítása, hogy a naponta több mint hat óra minőségi alvás segíthet megelőzni vagy lassítani az Alzheimer-kór előrehaladását. Ez azért lehetséges, mert az alvás minősége és mennyisége összefüggést mutat az agyban az amiloid béta felhalmozódásának sebességével kognitívan nem károsodott idős felnőtteknél.

Stephanie Rainey-Smith, a cikk első szerzője szerint az eredmények új reményt adhatnak sokak számára: “Az Alzheimer-kór egy olyan betegség, amelyet rendszerint az idősebbeknél diagnosztizálnak, ugyan, de amelynek kóros folyamatai már sokkal korábban megkezdődnek. Jelenleg nem ismert a betegség gyógymódja, de kutatásunk azt sugallja, hogy a személyre szabott alvásjavító beavatkozásokat az Alzheimer-kór elleni módosítható kockázati tényezőként kell vizsgálnunk, amelyek késleltethetik vagy megelőzhetik a tünetek kialakulását és progresszióját a betegség korai szakaszában lévők esetében. Eredményeink kiegészítik a bizonyítékokat azzal kapcsolatban, hogy az olyan életmódbeli tényezőket, mint az alvás, hogyan lehetne hasznosítani a neurodegeneratív betegségek elleni küzdelemben."

A longitudinális vizsgálatban összesen 189 olyan 60 és 80 év közötti idős vett részt, akiknél kognitív funkcióikban károsodás egyelőre nem volt felfedezhető. A résztvevőket hat éven keresztül követték nyomon több vizsgálati eljárás alkalmazásával, köztük agyi képalkotó módszerekkel (például PET-vizsgálattal). A kutatók kifejezetten arra voltak kíváncsiak, hogy az Alzheimer-kór egyik legfőbb patologikus jellemzőjének tartott amiloid-béta plakkok felhalmozódása hogyan alakul az agyban, és ehhez a betegek önbevallásos módszerrel kitöltött alvásnaplóit használták fel.

Az eredmények azt mutatják, hogy azoknál, akik az APOE ε4 mutációt hordozzák, a 6 óránál rövidebb alvás, míg az egész mintában és az APOE ε4-et nem hordozóknál a rossz alvásminőség gyorsabban vezet az agyban az amiloid-béta felhalmozódásához. Ezek a megállapítások arra utalnak, hogy a nem megfelelő alvásidő és alváshatékonyság hozzájárulhat az Alzheimer-kórhoz kapcsolódó fehérjék felhalmozódásához, akiknél a kognitív funkciók még egészségesek.

Összefoglalva:

  • Az alváshiány és alvásminőség hatással van az amiloid béta plakkok képződésére az agyban.
  • Az Alzheimer-kórral kapcsolatban végzett kutatások szerint a napi 6 óránál több alvás javíthatja vagy lassíthatja a betegség előrehaladását.
  • A kutatás arra utal, hogy az alvásminőség és mennyiség összefügg a kognitív egészséggel.
  • Az eredmények reményt adhatnak az Alzheimer-kór korai szakaszában lévők számára az személyre szabott alvásjavító beavatkozások vizsgálata tekintetében.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Alzheimer típusú demencia: ezért érintett benne több nő, mint férfi



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: otszonline
# alvászavar # demencia # Alzheimer-kór # Időskor # alvás # Kutatás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés