Ezeket látta már?

Koronavírus: a neurológus szerint ezért nem maradnak otthon az idősek

Betegségek
2020. március 26. 12:40
GettyImages-482147037

Az idősek közül sokan aktívan dolgoznak még 70 felett is, míg mások ellátásra szorulnak. Vannak, akik követik a híreket, és használják a közösségi médiát, vannak, akik nem. Akárhogyan is élnek, a koronavírus szempontjából mindannyian a legveszélyeztetettebbek közé tartoznak.

Miért nem maradnak otthon?

Sokaknak az a tapasztalata, hogy az idősek a kérések ellenére nem maradnak otthoni karanténban, és nem kerülik a tömeget, illetve a közösségi közlekedést. Dr. Egervári Ágnes évek óta vesz részt az idősek ellátásában, az ő tapasztalatai szerint nem feltétlenül arról van szó, hogy a szép korúak figyelmen kívül hagyják a koronavírus miatt hozott intelmeket. Sok idős ember él egyedül, legtöbbjük nem tud több 10 kilónyi ételt hazacipelni, és autó sem áll a rendelkezésére, így számukra csak a mindennapi bevásárlás marad. A szakember kiemeli azt is, hogy nem mindenki tájékozódik az internetről, közösségi médiából az idősek közül.

Így küzdenek a vírus ellen az idősek otthonában

A szép korúak egy része idősek otthonában él, azaz fekvőbeteg-ellátást nem igényelnek, napi 4 óra gondozást viszont igen. Számukra a legnagyobb változást a látogatási tilalom jelenti. Ilyenkor nem csupán a rokonok, barátok látogatásáról kell lemondaniuk, hanem a különböző programokról is: nem megy a polgármester felköszönteni a kerek születésnaposokat, nincs kutyás foglalkozás, és torna sem. Vagyis, nagyon kevés inger éri őket.

Az intézményekben dolgozók most mindent megtesznek annak érdekében, hogy nehogy bejusson a vírus, hiszen tudják, hogy ha csak egy lakó is megfertőződne, annak nagyon súlyos következményei lennének. Az otthonokban lakók többsége nemcsak a kora miatt tartozik a koronavírus rizikócsoportjába, hanem valamilyen krónikus betegség miatt is.

GettyImages-1173734083

Az idősek ellátásával foglalkozó szakemberek a kórházi dolgozókhoz hasonlóan erejükön felül teljesítenek.

Forrás: gettyimages.com


Hogyan élik meg a helyzetet a demenciával küzdők?

A demenciával élőknél minden másképp működik: amíg nyugalom van körülöttük, addig nem feltétlenül érzékelik a járvány következményeit, az azzal járó korlátozásokat. Az őket gondozó szakembereket viszont rengeteg kihívás elé állítja ez a helyzet.

A középsúlyos és súlyos állapotú demenciában szenvedő betegek egy része bentlakásos intézményben él. A demens betegek számára összefolyik idő, nem tudják, mikor volt utoljára látogatójuk. Amíg megkapják a megfelelő ellátást, nem érzik a koronavírus miatt tomboló feszültséget, de azt érzik, hogy valami nincsen rendben. Erre a viselkedésükkel reagálnak: nyugtalanná, türelmetlenné, nehezebben kezelhetővé válnak, ami miatt több időt vesz igénybe az ellátásuk.

Nem éri el a háziorvosát? Hívja az Egészségkalauz orvosait! Kattintson IDE!

A gondozók magukra maradtak

Dr. Egervári Ágnes szerint a gondozói szakértelem, a türelem és a tapasztalat az, ami meghatározza, hogyan élik meg ezt az időszakot a legkiszolgáltatottabbak. Kiemeli viszont, hogy a gondozók már a járvány kitörése előtt is kevesen voltak, hiszen ennek a szakmának méltatlanul alacsony a presztízse, és a vele járó jövedelem sem túl magas. Ezen a létszámon tovább ront az, hogy a látogatási tilalommal kiesett a hozzátartozók segítsége, és az is, hogy néhány dolgozó otthoni karanténra kényszerült.

Tovább nehezíti a helyzetet, hogy megjelent egy rendelkezés arról, hogy a 65 év feletti orvosok és szakdolgozók nem találkozhatnak közvetlenül a betegekkel. A fizikai ápolás és gondozás nem oldható meg közvetlen kontaktus nélkül, így szociális gondozók és ápolók nem küldhetőek haza. A még dolgozó szakemberek megtesznek mindent, amit tudnak, erejükön felül ápolják és gondozzák a rájuk bízott időseket, és telefonon tartják a kapcsolatot a hozzátartozókkal. “Sok hős van itt most körülöttünk: a szociális gondozók is igazi hősök.” - mondta a szakember.

Forrás: 21 Nő az Egészségügyért Alapítvány

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: egeszsegkalauz.hu
# koronavírus # demencia # idősek gondozása # járvány # Covid-19 # fertőzés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés