Ezeket látta már?

Koronavírus: ez a vakcina nem ajánlott pajzsmirigy betegeknek

Betegségek
2021. március 13. 09:50
pajzsmirigyrák, daganat, torokfájás

Van két pajzsmirigybetegség, amelyeknél az egyik koronavírus elleni vakcina beadása nem ajánlott. Melyik oltást kerüljék az érintettek?

Pajzsmirigybetegeknél a Covid elleni védőoltással kapcsolatban sok kérdés merült fel az elmúlt időszkban - írja dr. Kelemen Csaba, szülész-nőgyógyász, endokrinológus főorvos a honlapján. A kérdés, hogy kaphat-e oltást az, aki pajzsmirigy-alulműködésben vagy autoimmun pajzsmirigy-gyulladásban (pl. Hashimoto kór) szenved. Ez azért is fontos kérdés, mert Magyarországon nagyon sokan, leginkább nők érintettek a pajzsmirigy ezen megbetegedéseiben.

Ezt kell tudniuk az pajzsmirigy-betegeknek a koronavírus elleni vakcinákról

Az endokrinológus honlapján olvasottak szerint az oltóanyagok többsége biztonsággal adható pajzsmirigybetegségben szenvedő pácienseknek, legyen szó pajzsmirigy-alulműködésről (hypothyreosis), autoimmun pajzsmirigy-gyulladásról vagy pajzsmirigy túlműködésről (hyperthyreosis).

Az egyetlen kakukktojás a Szputnyik V vakcina, amelynek a hivatalos tájékoztatója szerint ellenjavallatot képez bármilyen eredetű pajzsmirigybetegség és “jelentős eltérések a pajzsmirigy funkciós értékekben”.

Ezután figyelmeztet: "az biztos, hogy ez az oltás a jelenleg érvényes szabályozás alapján ellenjavallt bármilyen eredetű pajzsmirigy-betegségben szenvedő páciensnek." Majd hozzáteszi, hogy nemcsak oltás miatt fontos, hogy az alapbetegség rendszeres kontroll alatt álljon és a pajzsmirigyfunkciók be legyenek állítva a megfelelő gyógyszereléssel.

Hogy milyen alapbetegség megléte esetén nem javasolt még a Szputnyik orosz vakcina, azt ide kattintva olvashatja el.

Kaphatnak-e mRNS vakcinát az autoimmun-betegek?

Az mRNS vakcinák fejlesztése során végzett kísérletekben a betegek beválasztása során a több szervet érintő autoimmunbetegség kizáró ok volt. Nem elsősorban a potenciális káros hatások, hanem a vakcinára adott válasz (ellenanyag szint, T-sejt aktiváció) mérésének nehézségei miatt.

Azonban az egy szervet érintő autoimmun betegség (pl. Hashimoto pajzsmirigy-gyulladás, 1-es típusú cukorbetegség) nem volt kizáró ok, ezekben a betegekben a vizsgált vakcina bizonyítottan biztonságos.

Ez is érdekelheti:

A COVID19 megbetegedés elkerülésének haszna messze meghaladja az oltás által esetlegesen kiváltott reakció, vagy az alapbetegség enyhe fellángolásának rizikóját.

Az autoimmun-betegek és a pajzsmirigy-betegek oltás előtt kérjék ki kezelőorvosuk véleményét.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: egeszsegkalauz.hu
# pajzsmirigy # koronavírus # oltás # vakcina # autoimmun betegség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés