Ezeket látta már?

Koronavírus: ezt kell tennie a daganatos és krónikus betegeknek

Betegségek
2020. március 23. 18:45
koronavírus, daganat, rák

Nemcsak az életkor játszik hatalmas szerepet abban, milyen súlyos tünetekkel és szövődményekkel jár valakinél a koronavírus, hanem a már meglévő, krónikus betegségek is. De mire figyeljenek a daganatos betegek?

A koronavírus különösen veszélyes azokra, akik krónikus betegségben szenvednek. Az időseken kívül közülük kerülnek ki a kórházi kezelésre szorulók, és sajnos a halálozási arány is nagyobb náluk. A nemzetközi adatok alapján jól látszik, hogy azokat érinti legkomolyabban a fertőzés, akik 60 éven felüliek, illetve szívbetegek, cukorbetegek, vagy daganatos betegséggel küzdenek. A két tényezőt természetesen nem lehet elválasztani egymástól, hiszen minél idősebb valaki, annál nagyobb a valószínűsége annak, hogy valamilyen súlyos, krónikus problémával is küzd.

Ha daganatos betegségünk van

A daganatos betegeknek még jobban oda kell figyelniük, hiszen a kezelés általában az immunrendszer gyengülésével jár együtt. Nemcsak annak az esélye lehet nagyobb, hogy a koronavírus által megfertőződjenek, de a tünetek is erőteljesebben jelentkezhetnek náluk. Fontos azonban tisztában lenni azzal, hogy a daganatos betegségek nagyon sokfélék lehetnek, a viszonylag enyhétől a rendkívül súlyosig, és a kezelésre is eltérően reagálhat mindenki. Rendkívül lényeges, hogy maradjunk kapcsolatban a kezelőorvosunkkal és kérjünk tőle tanácsot, ha bizonytalanok vagyunk.

Hogyan óvhatjuk meg magunkat és az idősebbeket, betegeket?

  • Nem lehet elégszer hangsúlyozni: maradjunk otthon! Az önkéntes karantén a legjobb megoldás arra, hogy a koronavírus-járvány terjedését lassítsuk, és megvédjük azokat, akiket a legsúlyosabban érint a betegség.
  • Csak végső esetben menjünk olyan helyre, ahol másokkal is találkozhatunk, és ebben az esetben is tartsunk tőlük távolságot, legalább 2-3 métert.
  • Ha elkerülhetetlen, hogy látogatókat fogadjunk, maximum 1 embert fogadjunk, és vele se kerüljünk közeli kontaktusba! A hagyományos üdvözlési formákat, puszit, ölelést, kézfogást hanyagoljuk!
  • Bármennyire is nehéz, ne találkozzunk az unokákkal, kisgyerekekkel!
  • Személyes találkozás nélkül is ápolhatjuk a kapcsolatainkat, akár az interneten keresztül, akár a rendszeres telefonbeszélgetésekkel. A társas kapcsolatok megőrzése, ápolása különösen fontos ezekben az időkben, hiszen a barátaink, szeretteink pont ugyanabban a helyzetben vannak, mint mi.
  • Rendszeresen mossunk kezet, meleg vízzel és szappannal, alkalmanként legalább 20-30 másodpercig. Ha nincs lehetőségünk kezet mosni, alkoholtartalmú fertőtlenítővel dörzsöljük át a kezünket. Mivel a fertőtlenítőszer, a szappan és a víz erősen szárító hatású, a kéz krémezéséről se feledkezzünk el!
  • Ne nyúljunk az arcunkhoz, szemünkhöz, szánkhoz, orrunkhoz!
  • Most, a koronavírus-járvány idején különösen fontos, hogy naponta tisztítsuk meg és fertőtlenítsük azokat a felületeket, amelyeket gyakran megérintünk: a kilincseket és vízcsapokat, a hűtőszekrény ajtaját, a villanykapcsolókat, az autó kormányát, a távkapcsolókat stb.
  • Naponta cseréljük a kéztörlőket és konyharuhákat, magas, minimum 60 fokon mossuk ki ezeket!
  • Igyekezzünk úgy megszervezni a napjainkat, mint „normális” időszakban! Tartsuk magunkat a napirendünkhöz, együnk rendesen, igyekezzünk egy kis testmozgást is beiktatni.
  • Kerüljük az alkoholfogyasztást, a tudatmódosító szerek, nyugtatók, altatók használatát. Ezek nem segítenek feloldani a szorongásunkat, sokkal több a hátrányuk, mint az előnyük!
  • Készítsünk magunknak egészséges ételeket! Ha ez nehezen megy, rendeljünk házhoz ételt.
  • Semmiképp se menjen bevásárolni, vagy gyógyszert kiváltani! Kérjen meg valaki, aki segít, és leteszi az ajtó elé a kiváltott gyógyszert, a megvásárolt ételt!

Olvasson tovább! Ezek a koronavírus tünetei!

  • Ha egyedül él, nincs segítsége és idős, akkor a helyi önkormányzatot híva fel, az ő feladatok megszervezni az ellátását!
  • Töltsünk minden nap egy kis időt a szabadban (ügyelve a megfelelő távolságra másoktól), az erkélyen vagy a kertben. Ha erre nincs lehetőség, legalább a gyakori szellőztetésre ügyeljünk!
  • A lakásban is mozoghatunk, tornázhatunk.
  • Ha készpénzhez ért, azonnal mossa meg a kezét utána, a koronavírus sokáig megmaradhat rajta!
  • Ha sétálni megyünk, menjünk olyan időszakban, amikor a lehető legkisebb az esélye annak, hogy másokkal is találkozzunk, például hajnalban. Tartsunk tisztes távolságot másoktól! Lehetőség szerint azonban ne menjünk teljesen egyedül sétálni.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# koronavírus # daganat # rák # járvány # fertőzés # vírus # Covid-19

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés