Ezeket látta már?

Koronavírus: a tesztek hamis biztonságérzetet kelthetnek

Betegségek
2020. március 30. 12:54
koronavírus, magyarország, debrecen, budapest

Müller Cecília, országos tisztifőorvos elmondta, hogy a tesztek hamis biztonságérzetet kelthetnek, és nincs akkora jelentőségük, mint a szabályok betartásának.

A hétfői sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a tömeges fertőzés küszöbén állunk, és koronavírus fertőzöttek között gyerekek, valamint fiatalkorúak is vannak. Intenzív osztályon jelenleg 15 beteget kezelnek.

Hamis biztonságérzetet adhatnak a koronavírus-tesztek

Müller Cecília, országos tisztifőorvos elmondta, hogy a koronavírus miatti robbanásszerű terjedés a jelenlegi helyzet szerint itthon még nem következett be, azaz egyelőre úgy néz ki, hogy sikerült ellapítani a görbét, de ettől függetlenül továbbra is ügyelnünk kell arra, hogy betartsuk a korlátozó intézkedéseket.

Kiemelte, sok bevizsgálatlan koronavírus-teszt létezik a piacon, az otthoni gyorstesztek sem adnak fektétlen jó eredményt, de azt is elmondta, hogy a 8 laboratóriumban végzett vizsgálatok is kizárólag az aktuális állapotra vonatkoznak, prognózis felállítására nem alkalmasak. Azaz lehet, hogy azon a napon, amikor végzik a tesztet, még negatív lesz az eredmény, de senki nem garantálja, hogy a következő napon már nem lenne pozitív. A laboratóriumi vizsgálat mindig az aktuális állapotot tükrözi, emiatt a negatív teszteredmény hamis biztonságérzetet kelthet.

Nem éri el a háziorvosát? Hívja az Egészségkalauz orvosait! Kattintson IDE!

Nem mindig, de az esetek többségében 24 órán belül kiérkezik a mentő

A tisztifőorvos azt tanácsolta, hogy a háziorvost hívjuk fel, ha koronavírus-fertőzés gyanúja áll fenn, és az orvosunk, valamint, ha szükséges, konzílium fogja eldönteni, hogy kell-e tesztelni. Kiemelte, hogy csak azokban az esetekben mennek ki mintát venni, amikor azt a háziorvos kéri. A tisztifőorvos elmondta, hogy jelenleg 55 mentőkocsi végzi az ez irányú szolgálatot, és egyre több esetben kérnek a háziorvosok is mintavételt, mint eddig.

Az egyik újság említette, hogy volt olyan eset, ahol nem érkezett ki a mentő 24 órán belül. Arra kérdésre, hogy az értesítéstől számítva mikor érkezik ki a mentő, a tisztifőorvos azt mondta, hogy 24 órán belül az esetek többségében a helyszínre érnek. De a tisztifőorvos türelmet kért a mintavételi mentőkocsi kiérkezéséig, és kiemelte: a mintavétel nem akkut beavatkozás.

A kiérkezéskor vagy gyorstesztet végeznek, vagy légúti mintavizsgálat történik. Ha gyorsteszt történik az ujjbegyből, azaz vérmintát vesznek, nincs korlátozás, ehetünk, ihatunk előtte, de légúti mintavételt megelőzően ne együnk, ne igyunk semmit.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# koronavírus # Covid-19 # karantén # járvány # fertőtlenítés # vírus

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés