Ezeket látta már?

Koronavírus: mi lesz azokkal, akiknél nincs mérhető immunválasz oltás után?

Betegségek
2021. május 12. 17:42
oltás, védőoltás, vakcina, koronavírus, covid

Több védőoltást, köztük a Sinpharmot is központilag vizsgálnak Magyarországon, hogy kiderüljön, valóban mindenkinél megfelelő immunválaszt váltanak-e ki a vakcinák.

Központilag vizsgálják, hogy a koronavírus elleni különböző oltóanyagok milyen immunválaszt váltanak ki az oltottakból, és a sejtek védekezőkészségét is, azonban ezek első eredményei május végére lesznek meg - mondta el Kásler Miklós. A vakcinákat azért is vizsgálják, mert vannak olyan esetek, ahol 4-6 elteltével sem termelt antitestet az oltottak szervezete.

Tény, hogy a különböző oltások másként hatnak, és eltérő ellenanyag-termelést váltanak ki a szervezetből. Az mRNS-vakcinák (Pfizer, Moderna) gyorsan és látványosan hatnak, a teljes, elölt vírust tartalmazó kínai vakcinánál lassabban alakul ki a védelem, és a 444.hu információi szerint több esetben is határérték alatt van az antitestek száma. A vektorvakcinák (Szputnyik, Astrazeneca) közül az orosz oltás is hatékony, az AstraZeneca vakcinának pedig 12 hét kell a 2. dózishoz.

Mennyire hatékony a Sinopharm az eddigi tapasztalatok alapján?

A megfelelő számú antitest termelődés azt jelezheti, hogy a szervezet felkészült a koronavírusra. Ha viszont nem termelődött ellenanyag, a sejtes immunitásban bízhatunk.

Amíg a Sinopharm a fiataloknál jó eredményeket hoz - de előfordulhat, hogy bizonyos esetekben szükség lesz 3. adagra - a szerb és az Egyesült Arab Emirátusok eredményei alapján, addig az idősebbek esetében nem feltétlen hatékony. Az időseknél a sejtes immunitás alacsony, viszont az inaktivált vírust használó vakcinánál, mint amilyen a Sinopharm, nem is feltétlenül lehet erős sejtes immunitásra számítani.

Müller Cecília hétfőn kiemelte, hogy a kínai vakcina után 1-2 héttel alakul ki magas védettségi szint, akinél pedig ez nem történik meg, a nyájimmunitás fogja megvédeni. Kínában jelenleg is kísérleteznek a Sinopharm 3. oltásával, de több szakértő szerint eltérő vakcinát is be lehetne adni 3. oltásnak - a megfelelő vizsgálatok után. Utóbbi Merkely Béla szerint szükségtelen, mert a SOTE-n még nem volt olyan, aki megkapta a vakcinát, és ne termelt volna antitestet.

Mikortól alakul ki védelem a kínai vakcina beadása után?

A Sinopharm eredeti tájékoztatása szerint a legnagyobb védettség a 2. oltás beadása után két héttel alakul ki. A gyártó eredetileg 79 százalékos hatékonyságot jelentett be. (Ezt a becslést a nemzetközi közösség nem ellenőrizte, mert a vizsgálat alapjául szolgáló adatokat és módszereket nem tették nyilvánosan hozzáférhetővé.)

Az Egyesült Arab Emirátusok kormánya a saját tapasztalatai alapján, amit sajtóközleményben hozott nyilvánnosságra - ennél is magasabb, 86 százalékos hatékonyságról számolt be.

A The Washinton Post egyik cikke szerint a Sinopharm 2. dózisának beadása után akár 21 nap is eltelhet, mire teljes mértékben kialakítja a védettséget.

A magyar OGYÉI tájékoztatásában ennyi áll: a védettséghez a 2. adag vakcina beadása szükséges, méghozzá az első oltás után 21-28 nappal.

Pakisztánban is Sinopharm vakcinával oltanak. Egy ottani orvos, dr. Javed Akram, a szövetségi kormány Covid-19-cel foglalkozó tudományos munkacsoportjának tagja és az Egészségtudományi Egyetem rektorhelyettese úgy nyilatkozott, hogy nem ritka, hogy az emberek közvetlenül az oltás után megfertőződnek. Ennek az lehet a magyarázata, hogy az antitestek az első oltás után öt-hét nappal kezdenek fejlődni, két hét múlva jutnak el antitestek a védelmi szintig, de 28 napba telik az optimális szint elérése.

„Ennek ellenére nem mondható el, hogy bárki, akit beoltottak teljes mértékben védett lenne a vírusoktól, mivel egyetlen vakcina sem rendelkezik 100 százalékos hatékonysággal. A 80% körüli hatékonysági arány a Sinopharm esetében azt jelenti, hogy egy ember, annak ellenére, hogy megkapta mindkét oltását, megfertőződhet a vírussal fertőződhet, de enyhébb tünetek jelentkeznek nála" - jelentette ki.

Ez is érdekelheti:

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: egeszsegkalauz.hu
# védőoltás # nincs immunitás # védettség oltás után # sinopharm hatékonyság # kínai vakcina ellenanyag # antitest mérés # immunválasz # vakcinák hatékonysága

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés