Ezeket látta már?

Koronavírus: miért az idősek vannak a legnagyobb veszélyben?

Betegségek
2020. március 25. 08:40
demencia, alzheimer-kór

A koronavírus-járvány adataiból jól látszik, hogy a betegség az idősebb korosztályt érinti a legsúlyosabban, a halálos áldozatok legnagyobb része is közülük kerül ki. De mi ennek az oka?

Más fertőző betegségekkel szemben a COVID-19 kevésbé veszélyesnek tűnik a kisgyerekekre, nagyon ritka náluk a súlyos szövődmény. Az idősebbek, elsősorban a 60 év felettiek nemcsak komolyabb szövődményekkel kell, hogy szembenézzenek, de a halálos esetek száma is ebben a korcsoportban a legnagyobb. Ez természetesen nem jelenti azt, hogy a gyerekek, fiatal felnőttek nem kaphatják el a fertőzést, sőt éppen ők lehetnek azok, akik tünetmentesek vagy enyhe tüneteik vannak csak, így rendkívül könnyen továbbadhatják a vírust. De miért lehet a koronavírus sokkal veszélyesebb az idősekre? A válasz a változó, elöregedő, gyengülő immunrendszerben kereshető.

Hogyan védekezünk a kórokozók ellen?

Születésünk pillanatától fogva (esetenként már az anyaméhben) folyamatosan külső hatások érnek minket, rendszeresen kapcsolatba kerülhetünk különböző vírusokkal, baktériumokkal és egyéb, betegségeket is okozó mikrobákkal. Ezek a szervezetünkbe kerülve könnyen elszaporodhatnak, hiszen az emberi test nagyszerű „táptalaj” lehet: viszonylag állandó és kellemes a hőmérséklete és a tápanyagellátás is biztosított. Az immunrendszerünk feladata, hogy ezek ellen a betolakodó kórokozók ellen felvegye a harcot, felismerje, azonosítsa a mikrobákat, megakadályozza a szaporodásukat, elpusztítsa őket. Ezeket a feladatok az ún. B- és T-sejtek végzik. Az idő előrehaladtával egyre hatékonyabb lesz az immunrendszer, hiszen több kórokozót képes felismerni, gyorsabban és hatékonyabban reagál.

Beszélne telefonon egy orvossal? Most ingyen kipróbálhatja! Kattintson IDE!

A koronavírusra később reagál az idősek szervezete

Emellett a sejtek maguk is képesek védeni a szervezetet a betegségektől, például úgy, hogy reagálnak az őket megtámadó kórokozókra, akár el is pusztítják magukat, így a fertőzés nem képes továbbterjedni. Az összetett immunrendszer különböző részei együttműködve győzik le a fertőzéseket.

Az öregedési folyamat része azonban az, hogy az immunrendszer működése is megváltozik: például már nem képes elég gyorsan reagálni, a sejtek lassabban „jelzik”, ha fertőzést érzékeltek. Ennek következménye, hogy a szervezetet megtámadó kórokozóknak, vírusoknak sokkal nagyobb esélye van elszaporodni, károkat okozni. Ezért lehetnek az idősebbeknél súlyosabb tünetek és komolyabb, akár halálos szövődmények is a koronavírus esetében.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# koronavírus # Covid-19 # járvány # fertőzés # vírus

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés