Ezeket látta már?

Koronavírus vakcina: mit tartalmaz az oltóanyag, mivel oltják be a magyarokat?

Betegségek
2020. december 29. 08:38
vakcina, oltás, koronavírus, covid

Az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) elleni védőoltások beadása itthon is megkezdődött, de mit kell tudni a covid oltásokról?

Elsőként a Pfizer/Biontech Európai Gyógyszerügynökség (EMA) által engedélyezett vakcinájával oltják be az oltási sor elején lévő egészségügyi dolgozókat. A Pfizer/Biontech oltóanyaga úgynevezett génbázisú oltóanyag, ami a SARS-CoV-2 mRNS-ét tartalmazza.

mRNS tíusú koronavírus oltások

Több mint 200 koronavírus vakcina áll világszerte fejlesztés és kipróbálás alatt. A különböző covid oltóanyagok eltérnek abban is, hogy mit tartalmaznak, vagyis, hogy milyen koronavírus ”összetevőt ”juttatnak be a szervezetbe, és miként serkentik fokozott ellenállásra az immunrendszert.

Az összetétel és a hatásmechanizmus alapján 4 fő típusú vakcina különíthető el:

1. Génbázisú oltóanyagok: ezek a kórokozó koronavírus génállományának egy részét, (m)RNS- vagy DNS-darabkáját juttatják a szervezetbe (ld. Pfizer/Biontech, illetve Moderna vakcinája),

2. Vektor alapú oltóanyagok: ezek egy – a hatás szempontjából semleges - hordozó vírus (pl. adenovírus) segítségével juttatják a szervezetbe a Covid-19 egy jellegzetes géndarabkáját (ld. orosz Szputnyik V vakcina, Astra/Zeneca/Oxford vakcina vagy Janssen (Johnson&Johnson) vakcina),

3. Subunit oltóanyagok: ezek a koronavírus egyik tipikus fehérje-alegységét (ún. subunit) tartalmazzák (pl. a Kubában, USA-ban fejlesztett oltóanyagok között is találhatók subunit jellegűek),

4. „Klasszikus” módon működő oltóanyagok: ezek a legyengített vagy inaktivált koronavírus kórokozót tartalmazzák (ld. Vuhanban vagy Pekingben fejlesztett oltóanyagok).

December végén a Dél-pesti Centrumkórházban génbázisú oltóanyaggal kezdtek el oltani.

Génbázisú koronavírus vakcinák

A Pfizer/Biontech hivatalosan engedélyezett, koronavírus elleni oltóanyaga, amivel már eddig több tízezer főt oltottak be világszerte (többek között Joe Biden amerikai elnököt is - sajtónyilvánosság előtt), és amivel december végén a hazai oltások is kezdetüket veszik, génbázisú oltóanyag.

A Pfizer/Biontech vakcina a SARS-CoV-2 egyik tipikus mRNS- (=„messenger” ribonukleinsav; hírvivő RNS) darabkáját tartalmazza. Ez az ominózis mRNS kódolja a koronavírus egyik jellegzetes, az immunrendszer számára felismerhető tüskefehérjéje. Megjegyzendő, hogy hasonló elven működik a Moderna vakcinája is, amit várhatóan január elején engedélyez majd széles körű használatra az EMA.

Nem véletlen, hogy ezek az oltóanyagok voltak a „befutók” a nagy koronavírus-vakcina versenyben, hiszen a génbázisú oltóanyagok előállítása sokkal kevésbé időigényes, mint a klasszikus oltóanyagoké. Modern, ugyanakkor viszonylag könnyen és gyorsan előállítható vakcinákról van tehát szó.

Hogyan működnek az mRNS alapú oltóanyagok?

A koronavírus oltóanyagokban az mRNS megfelelően csomagolt, zsíros burokba zárt formában található meg. Szakszóval kifejezve: nanopartikulumokba zártan található a vírus mRNS-e az oltóanyagban. A zsíros karakterű nanopartikulumok hozzájárulnak ahhoz, hogy a védőoltás beadása során az izomszövetbe kerülő mRNS bejuthasson az izom- és immunsejtekbe.

A humán sejtekbe bejutó mRNS-darabkák ezt követően végrehajtják a „küldetésüket”, vagyis a beléjük programozott információk alapján a sejtekben fehérjék képződnek,- ezt a folyamatot nevezik transzlációnak. Vagyis, a szervezet néhány sejtjében az mRNS genetikai kódja alapján megtermelődnek a kódolt, koronavírusra jellemző (tüske)fehérjék. Ezek a fehérjék a megfelelő immunrendszeri sejteket antigénként stimulálva érik el azt, hogy a szervezet ellenanyagot termeljen a fehérjék „tulajdonosa”, vagyis az új típusú koronavírus ellen. Ennek köszönhető az, hogy a jövőben egy esetleges megfertőződés esetén támadásba lendül az immunrendszer a kórokozó koronavírusok ellen. Az immunvédelem tehát kialakul, az mRNS darabkák pedig ezt követően kiürülnek a szervezetből.

Lehet-e gond az mRNS alapú covid vakcina beadásából?

Aggodalomra nincs ok, a védőoltással a szervezetbe jutó mRNS darabkák nem épülnek be a humán DNS-be, azt nem módosítják. Mi is történik valójában? Az mRNS-ben raktározott információk alapján a humán sejtmagon kívül, a humán sejtplazmában (az ún. citolszolban) történik meg a vírusfehérjék szintézise, vagyis az oltóanyag mRNS-e nem jut be a humán sejtmagba, nem módosítja a sejtmagban található humán DNS-t.

Ez is érdekelheti:

A rendelkezésre álló ismeretek alapján úgy tűnik, hogy a megfelelő immunvédelem kialakítása érdekében egy emlékeztető oltásra is szükség van, vagyis 3 hét elteltével a koronavírus elleni, mRNS-alapú védőoltást meg kell ismételni. Kiemelendő, hogy a két oltás együttes beadása esetén a génbázisú Covid-19 vakcina magas fokú, körülbelül 95 %-os védelmet kínál.

Némi nehézség is adódik ezeknél a modern vakcináknál, de ez technikailag áthidalható. Az mRNS-alapú vakcinákat ugyanis extrém hidegben kell szállítani és tárolni, mínusz 20-80 fok szükséges a stabilitásuk megőrzéséhez.

Dr. Budai Marianna PhD.

szakgyógyszerész

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# oltás # koronavírus vakcina # koronavírus # Covid-19

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés