Ezeket látta már?

Látásunk - a korral is változik!

Betegségek
2013. május 21. 12:50
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Kisbabáktól az időskorig, mikor mi jellemző látásunkra, és annak esetleges zavaraira. "Lássuk" tehát együtt!

Ahogy a kisbabák látnak

aszem-d0000126Dd68019ad4d82

Forrás: EgészségKalauz


Születéskor a kisbabák szeme nagyon érzékenyen reagál a fényre, de nem tudnak tárgyakra, vagy színekre koncentrálni. A látásuk folyamatosan fejlődik az első néhány hónapban. Ezután már tudnak tárgyakra fókuszálni, amelyek kb. 3 méteres távolságban vannak tőlük. A 4. hónapban már az egész szobát látják, a színekkel és árnyalatokkal együtt.

Az első szemvizsgálat

A gyermekorvos rutinvizsgálatokat végez a gyermek első életévében. Egyes szakemberek azt javasolják, hogy a szemész a gyermek 6. hónapjában végezzen teszteket a látásán, majd teljes körű szemészeti vizsgálatra a gyermek 3. életévében kerülhet sor. Látási problémák, mint a rövidlátás, vagy tompalátás (amblyopia) is nyilvánvaló lehet már kiskorban.

Gyermekünk szemüvegre szorul?

Az iskolás korú gyerekek között 4-ből 1-nek valamilyen látási problémája van, leggyakoribb a rövidlátás.

Azonban a diákoknak csak az egyharmada megy el szemészhez még az iskolakezdés előtt. Egyes szakemberek azt javasolják, hogy a szülők vitessék gyermeküket szemészhez még az első osztály megkezdése előtt, majd kétévente menjenek rutinvizsgálatokra. Mivel a szem úgy fejlődik, ahogy a gyermek nő, a rövidlátás sokkal nagyobb problémát jelenthet 20 évesen, így nem ajánlatos bármiféle szemproblémát halogatni.

Mi az a tompalátás?

Amblyopia – vagyis a tompalátás 100-ból minden 3. gyermeket érinti. Ez a tompalátás akkor következik be, ha az idegi jelek az agy és a szem között nem működnek megfelelően. A legtöbb gyermeket lehet kezelni.

Azonban kancsalság alakulhat ki, ha a két szem nem illeszkedik egymáshoz. Megoldás lehet az egyik szem letapasztása, vagy speciális szemüveg, legvégső soron a műtéti beavatkozás.

Számítógépek és a szemgyengeség

A számítógép, telefon, vagy bármilyen képernyő tartós bámulása megerőltető a szemnek, ettől azok kiszáradhatnak és fáradtak lehetnek. Ezek elkerülése érdekében állítsuk a monitort legalább 40-60 cm távolságnyira. Az asztali lámpa használata csökkenti a fényvisszaverődést. Tartsunk szünetet legalább 2 óránként. Töltsünk el néhány percet úgy, hogy valami távolabbi dolgot nézünk, mint a monitor.

A felnőttek is óvják a szemüket!

Az egészséges felnőtteknek – 40 év alatt – általában nincs problémájuk a látásukkal. Ennek megőrzése érdekében viseljünk napszemüveget – lehetőleg amelyik óvja a szemünket az UV sugárzástól. Viseljünk védőszemüveget, ha sportolunk, vagy olyan veszélyes munkát végzünk, aminél hővel, fénnyel, szerszámokkal, vagy vegyszerekkel dolgozunk – munkahelyen és otthon is!

Jaj ne! - Itt az idő az olvasóknak...

Általában a középkorúak már olvasószemüveget igényelnek. 40 éves kor felett már szükségük lehet segítségre az olvasásnál az apróbb betűknél. Ez a látásprobléma a rövidlátás (presbyopia) ami teljesen normális. Lehet használni olvasószemüveget, vagy kontaklencsét, de néha a lézeres műtéti beavatkozással is lehet korrigálni ezt a problémát.

Mi a rövidlátás (presbyopia)?

40 éves kor előtt a szemlencse még igen rugalmas. Ez a rugalmasság segít, hogy tárgyakra tudjunk fókuszálni, függetlenül attól, hogy közel vagy távol helyezkednek el. De ahogy öregszünk, a szemlencse veszít rugalmasságából. Fokozatosan csökken az erő a közelben lévő tárgyakra való fókuszálásban.

noi-szemek-d00000B9031a52d1bd911

Forrás: Napidoktor


Korral összefüggő betegségek és a látás

Néhány betegség, mint a cukorbetegség vagy a magas vérnyomás befolyásolhatják az erek állapotán át a látást és a szem egészségét. Felnőtteknél a cukorbetegség az egyik fő ok a vakság kialakulásának. A cukorbetegeknél kialakulhat még a retinopátia, ez az ideghártya betegsége. A magas vérnyomás a szemekben lévő kiserekben és az idegekben tehet kárt. Ez maradandó látásvesztéshez vezethet. Azonban ha gondoskodunk az egészségünk megőrzéséről, és nem dohányzunk, azzal megóvhatjuk szemünk egészségét.

Szürkehályog és glaukóma

A szürkehályog és zöldhályog bármely életkorban kialakulhat, azonban leggyakrabban a 60 évnél idősebbekre jellemző. A szürkehályog elhomályosítja a szemlencsét. Műtétileg eltávolítható, ami alatt a szemlencsét eltávolítják, és műanyagból vagy szilikonból készült lencsét ültetnek be.

Táplálkozás és látás

Az egészséges táplálkozás segít fenntartani a szem egészségét is. Néhány élelmiszer különösen jó a szemre. A lutein, az omega-3 zsírsavak, valamint a C- és E-vitamin elősegítheti a szem egészségét.

Úgyhogy ajánlatos sok citrusfélét fogyasztani, mint a narancs és mandarin, valamint zöld leveles zöldségeket, magvakat és halakat egyaránt.

http://www.webmd.com/eye-health/healthy-vision-for-all-ages-11/slideshow-vision-changes

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# egészség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés