Ezeket látta már?

Legfőbb érv a dohányzás ellen: a szívvizsgálat?

Betegségek
2011. április 24. 12:11
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Az emberek többsége leszokik a dohányzásról, miután károsodott koszorúereit, szívét látta a komputertomográfiai (CT) vizsgálaton - közölte a Semmelweis Egyetem az MTI-vel. Az intézmény egyetért az átfogó, dohányfüstmentességre vonatkozó szabályozás szükségességével.

Az egyetem pénteken lehetőséget adott a sajtó képviselőinek a szív CT-vizsgálatának személyes megismerésére, abból az alkalomból, hogy az Országgyűlés jövő kedden dönt a beltéri dohányzást szigorító törvény sorsáról.

sziv13-d00000EA192bd10c2ff9e

Forrás: MTI


A kardiológiai központban a közelmúltban üzembe helyezett, Közép-Európában egyedülálló készülékkel már 30-40 éves dohányosokban is megfigyelhető a koszorúereken kialakuló meszes lerakódás, "plakk", melyet a vizsgálat végén meg lehet mutatni. Ilyenkor hangsúlyozzák: ha az illető nem függeszti fel káros szenvedélyét, az infarktushoz vezethet.

A CT két szívdobbanás alatt képes ábrázolni a szívet, a koszorúereket és a lerakódásokat. A Semmelweis Egyetem szerint a háromdimenziós képek hatása erőteljes, a dohányzás okozta plakkokat látva leszoknak a dohányosok.

A közleményben kiemelték: az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) 2010-es vizsgálata szerint a magyar felnőttek több mint 36 százaléka - a férfiak mintegy 40, a nők több mint 31 százaléka - dohányzik, s Magyarországon évente mintegy nyolcezer ember hal meg tüdőrákban. A kardiológiai központban évente 1500, szívinfarktusban szenvedő beteget látnak el, többségük aktív dohányos vagy passzív dohányzásnak van kitéve.

Az egyetem utalt arra, hogy a jelenlegi szabályozás szerint a vendéglátóhelyek többségében a dohányzók számára szeparált helyiségeket kell kialakítani. A legutóbbi magyar tanulmány is kimutatta viszont, hogy azokban a szeparált helyiségekben, ahol dohányoztak, a nemdohányzó részen az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által javasolt egészségügyi határértéknek csaknem a tízszerese volt a veszélyes füstösszetevők átlagos szintje. Ez is alátámasztja "az átfogó dohányfüstmentes szabályozás szükségességét" - tették hozzá.

Mint írták, számos külföldi vizsgálat kimutatta a dohányfüst teljes tiltását előíró szabályozás pozitív egészségügyi hatásait. Az intézmény hozzátette, hogy a törvény bevezetése után néhány hónappal több országban 20-30 százalékkal csökkent az akut szívinfarktusok száma. Példaként említette, hogy a New York-i beltéri dohányzást szigorító szabályozás utáni évben a régióban csaknem négyezerrel csökkent az infarktus miatt ellátott betegek száma, és ezáltal 56 millió dollárt spórolt az egészségügy.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# diagnózis # dohányzásról leszokás # szív- érrendszeri betegségek

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés