Ezeket látta már?

Így maradhat mozgásban COPD-s betegként a koronavírus-járvány idején is

A mozgás is segíthet: próbáljunk sétálni, kocogni, vagy jógázni.

A COPD-ben, vagyis krónikus obstruktív légúti betegségben szenvedőknek most még jobban oda kell figyelniük magukra, hiszen a veszélyeztetettek közé tartoznak a koronavírus szempontjából. A járvány miatt javasolt otthon maradni, viszont a COPD-s betegek állapota inaktív életmód mellett romolhat. Mit tehetünk, hogy ezt elkerüljük?

Hogyan segít a mozgás?

Dr. Hidvégi Edit, tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa arra figyelmeztet, hogy a napi rendszeres mozgásról semmi esetre se mondjanak le a COPD-s betegek. A mozgás javítja a légzési izmok és a vázizmok izomfunkcióját, ami jót tesz a betegek terhelhetőségének, ezáltal pedig javul az életminőségük. A Respiratology folyóiratban közölt kutatás szerint a kedvező eredmények eléréséhez naponta 3-8 kilométer sétára van szükség.

Fontos a jól beállított kezelés

A szakember szerint a legfontosabb az, hogy csak jól beállított kezeléssel fogjanak hozzá a betegek a mozgáshoz, az első lépés tehát a tüdőgyógyásszal történő konzultáció legyen. A koronavírus-járvány okozta helyzetben erre most inkább telefonon, vagy online konzultáció keretein belül érdemes sort keríteni. A járványhelyzet során az is nagyon fontos, hogy elegendő gyógyszer álljon a beteg rendelkezésére, és szükség esetén oxigén is.

Egy futógép nagy segítség lehet az otthoni mozgásban, ha van rá lehetőség, érdemes beszerezni egyet. Egy futógép nagy segítség lehet az otthoni mozgásban, ha van rá lehetőség, érdemes beszerezni egyet. Forrás: gettyimages.com

Hogyan maradjunk mozgásban?

  • Fontos a fokozatosság: ne akarjunk azonnal sokat gyalogolni. 
  • Kerüljük a tömeget és a zárt helyeket. Az edzőterem és a zsúfolt városi park helyett inkább válasszuk inkább a közeli erdőt, vagy ha van lehetőség, akkor mozogjunk otthon. Erre kiváló lehet egy elliptikus tréner, futópad, vagy szobakerékpár. De az internet is számos lehetőséget kínál, rengeteg videót találhatunk a témában.
  • Kérjünk a gyógytornászunktól személyre szabott gyakorlatokat, amik úgy mozgatják át a testünket, hogy nem terhelik meg azt túlzottan. 
  • Ha ismét hideg lesz, akkor a szobában, nyitott ablak mellett (ha jó levegőjű utcára néz) végezzünk légzőtornát, de ha van szobakerékpár, az is remek megoldás.
  • Ha a mozgás elkezdése után a tüneteink erősödnek, például intenzív köhögés, nehézlégzés lép fel, akkor szüneteltessük az edzéseket és azonnal kérjük az orvosunk segítségét!

Olvasson tovább! Ezek a koronavírus tünetei!

Segíthet átvészelni a bezártságot

Nem tudjuk, hogy mikor cseng le a járvány, és mikor térhetünk vissza a megszokott életünkhöz. A hosszabb bezártság miatt könnyen lép fel depresszió, szorongás, de ez csökkenthető a rendszeres, napirendbe iktatott mozgással.

Forrás: Tüdőközpont

Forrás: egeszsegkalauz.hu
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához