Ezeket látta már?

Légzésfunkciós vizsgálat: melyik eredmény mit jelent?

Vizsgálat
2024. augusztus 21. 12:10
légzésfunkciós vizsgálat, tüdőbetegség, nehézlégzés

A tüdő állapotának felmérésében és a tisztázatlan légzőszervi tünetek okainak diagnosztizálásában nagy jelentőséggel bír az ún. spirometriás vizsgálat. Orvos mondja el, melyik eredmény, mit jelezhet.

Dr. Somogyi Éva, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyásza, csecsemő- és gyermekgyógyásza arra hívja fel a figyelmet, hogy a spirometria segítségével már a tünetek megjelenése előtt is fény derülhet a légúti betegségekre.

A spirometria jelentősége

A tüdő térfogatáról, a légzés minőségéről, valamint a gázcsere és a keringés állapotáról az ún. spirometriás vizsgálat segítségével juthatunk információhoz – ismerteti dr. Somogyi Éva. Légzésfunkciós vizsgálatra akkor küldjük a betegeket, ha légzőszervi panaszok (rohamszerű köhögések, légzészavar, nehézlégzés, asztmatikus tünetek, mellkasi nyomás) merülnek fel.

Amennyiben a páciensnek a légutakat, a tüdőt vagy a mellkasfali képleteket érintő megbetegedése van (asztma, krónikus bronchitis, tüdőfibrózis, felnőttek esetében COPD, emphysema), a spirometria segítségével a funkciózavar súlyosságát is megállapíthatjuk; illetve annak dinamikája szintén nyomon követhető. A légzésfunkciós vizsgálatokkal szűréseket is végezhetünk, valamint felmérhetjük felnőtt korban a foglalkozási betegségekben a funkcionális károsodásokat és fejlődési rendellenességek esetén a műtéti kockázatok meghatározásában is segíthet.

Statikus és dinamikus paraméterek

A spirometriával a statikus és dinamikus tüdőtérfogat vizsgálatra is lehetőség nyílik. A statikus spirometriát lassú, nyugodt be- és kilégzés mellett végezzük, és független az időtől. A dinamikus vizsgálat erőltetett légzés során történik, és az időegység alatt megmozgatott levegő mennyiségét, valamint a légvételek alatti térfogatváltozásokat és azoknak a sebességét detektálhatjuk. A vizsgálat paramétereiből a tüdőrészek térfogatára, valamint a légutak tágasságára vagy szűkületére, illetve tágulékonyságára következtethetünk.

A légzésfunkciós vizsgálat statikus paraméterei:

  • Totálkapacitás (TC): Az gáztérfogat, ami a maximális belégzés után a tüdőben van.
  • Vitálkapacitás (VC): A maximálisan be- és kilégzett levegő térfogata (nőknél 4200 ml, férfiaknál 4800 ml).
  • Kilégzési tartalék (ERV): Az a levegőmennyiség, amit egy nyugalmi kilégzés végén még akaratlagosan képesek vagyunk kilélegezni (nőknél 800 ml, férfiaknál 1200 ml).
  • Belégzési tartalék (IRV): A nyugalmi belégzést követően még maximálisan belélegezhető levegőmennyiség (nőknél 1900 ml, férfiaknál 3100 ml).
  • Belégzési kapacitás (IC): A normál, csendes kilégzés végét követően beszívható maximális levegőmennyiség (nőknél: 2400 ml, férfiaknál: 3800 ml).
  • Funkcionális tartalék kapacitás (FRC): Az a levegőmennyiség, mely nyugalmi kilégzés után a tüdőben található (nőknél 1800 ml, férfiaknál 2400 ml).
  • Nyugalmi légzéstérfogat (TV): Egy nyugalmi légzési ciklus alatt be-, vagy kilélegzett levegő térfogat.
  • Tartalék térfogat (RV): A maximális kilégzést követően a tüdőben visszamaradó levegőmennyiség (nőknél: 1000 ml, férfiaknál: 1200 ml).

A légzésfunkciós vizsgálat dinamikus paraméterei:

  • Erőltetett kilégzési vitálkapacitás (FVC): A lehető legmélyebb belégzést követően maximális erővel kifújt levegő térfogata (a normál FVC-tartomány felnőtteknél 3 és 5 liter közötti).
  • Erőltetett kilégzési másodperc-térfogat (FEV1): Egy maximális belégzés után maximális erővel, mélyen kifújt levegő első másodpercére eső térfogata. Obstruktív légzészavar kimutatására alkalmas paraméter (normál értéke 80% feletti).
  • Erőltetett belégzési másodperc-térfogatot (FIV1): A teljes kilégzést követő erőltetett belégzés első másodpercére eső gáztérfogat.
  • FEV1/FVC: Tieffenau-index, a légúti szűkület érzékeny mutatója (Fiatal felnőtteknél 80 % feletti).

A légzésfunkciós vizsgálat menete

A spirometriára érdemes kipihenten érkezni, és arra kérjük a felnőtt pácienseinket, hogy a dohányzást is függesszék fel a vizsgálatot megelőző 4 órában – mondja a pulmonológus szakember. A vizsgálat elvégzéséhez megfelelő kooperáció, az utasítások helyes követése szükséges, így gyermekeknél csak 6 éves kor után tudjuk elvégezni. Ilyenkor is előfordulhat, hogy kezdetben a vizsgálati eredmény nem értékelhető, de akkor is javasolható a vizsgálatok alkalmával a spirometria elvégzése, hogy a gyermekeknek legyen módjuk megtanulni a megfelelő fújási technikát, illetve előbb-utóbb ráérezzenek a jó fújási módra.

Hozzáteszi: amennyiben a vizsgálat diagnosztikus céllal történik, bizonyos gyógyszerek szedését is abba kell hagyni, amiről előzetesen tájékoztatást kapnak az érintettek. A vizsgálathoz használt speciális műszer az ún. spirométer, amin egy egyszer használatos szájcsutora található. Ezen keresztül kell a páciensnek a ki-és belélegzéseket az utasításnak megfelelően elvégezni. A spirometria fájdalommentes, mindössze pár percig tart, az egyetlen kellemetlensége, hogy a páciens orrát becsipeszeljük. Előfordul, hogy hörgőtágító gyógyszert is kap a beteg, és 15-20 perccel később újabb légzésfunkciós vizsgálatra kerül sor. Az eredményeket a mérést végző számítógép összeveti a kornak, magasságnak, nemnek és súlynak megfelelő személytől elvárható értékekkel, és százalékos arányban jelzi ki.

Összegzés

  • A tüdő állapotának felmérésében és légzőszervi tünetek diagnosztizálásában fontos a spirometriás vizsgálat.
  • A vizsgálat segítségével fény derülhet a légúti betegségekre még a tünetek megjelenése előtt.
  • A vizsgálat alkalmazható légzészavar, asztma, krónikus bronchitis és egyéb légúti megbetegedések esetén.
  • A spirometriát kipihenten kell elvégezni, a betegeknek pedig függesszék fel a dohányzást a vizsgálatot megelőző 4 órában.
  • Gyermekeknél a spirometriás vizsgálat csak 6 éves kor után végezhető el.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Nem akar elmúlni a rekedtsége? Így derítheti ki, mi okozza

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Tüdőközpont
# légzésfunkciós vizsgálat # tüdőbetegség # nehézlégzés # gyerek # baba

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés