Az orvos videóban hívta fel a figyelmet a májkárosodás 4 jellegzetes bőrtünetére
Az orvos felhívta a figyelmet a májproblémák 4 jellemző bőrtünetére. Igen, az egyik a sárgaság, de vajon tud a többiről is?
A TikTokon igen népszerűvé vált Dr. Saurabh Sethi gasztroenterológus videója, aki négy olyan bőrtünetet emelt ki, amelyekre érdemes felfigyelni– ezek ugyanis a máj működési zavarára utalhatnak. Hogy melyek ezek?
Sárgaság
Az egyik legjellemzőbb, sokak által is ismert tünet a sárgaság, vagyis a bőr és a szemfehérje sárgás árnyalata. Ennek hátterében gyakran a bilirubin nevű anyag fokozott jelenléte áll, amit a máj normál esetben feldolgoz - írja a The Mirror.
- A sárgaság klasszikus figyelmeztető jel a májműködés romlására - mondta az orvos.
Pókhálószerű hajszálerek
Szintén jellegzetesek ekkor az úgynevezett pókangiómák. Ezek az apró, kitágult erecskék ahogy a neve is mutatja, pókhálóhoz hasonló mintázatban jelenhetnek meg, főként az arcon, a mellkason vagy a nyakon. A háttérben gyakran a szervezetben megemelkedett ösztrogénszint áll, ami májelégtelenségben igen gyakori.
Bőrpír a tenyéren
Sokan nem tudják, de ha a tenyér élénkpiros színűvé válik, az májelégtelenségre is utalhat - főleg akkor, ha duzzadtsággal is párosul. Ezt orvosi nyelven tenyéri eritémának nevezzük. Jellemzően a fokozott vérkeringés és hormonális egyensúlyzavar áll a hátterében, ami májrendellenesség velejárója lehet.
Magyarázat nélküli, intenzív viszketés
Ha a bőre folyamatosan viszket – főként éjszaka –, és nincs rá látható ok, az figyelmeztető lehet. Ennek oka lehet az epesavak bőrbe történő lerakódása, ami májműködési problémák során gyakori.
Miért veszélyes a késlekedés?
Sok esetben a májbetegségek – különösen a korai stádiumban – nem produkálnak látványos panaszokat. Gyakran mire látványosabb tünetek jelentkeznek, a máj már károsodott és hegesedés (ún. fibrózis vagy cirrózis) alakult ki.
A cirrózis az előrehaladott májkárosodás következménye, és súlyos szövődményeket okozhat. Az alábbi tünetek utalhatnak rá:
- folyamatos kimerültség és gyengeségérzet
- csökkenő étvágy, ami súlyvesztéshez vezet
- a nemi vágy csökkenése vagy teljes megszűnése
- a bőr és szemfehérje sárgás elszíneződése
- állandó, kellemetlen viszketés
- hányinger, esetleg hányás
A májkárosodás megelőzése – így óvhatja meg a máját
Bár sok májbetegség észrevétlenül alakul ki, számos esetben lehetőség van a megelőzésre, különösen életmódbeli változtatásokkal. Íme néhány alapvető lépés a máj egészségének megőrzéséhez:
- Kerülje a túlzott alkoholfogyasztást: az alkohol az egyik leggyakoribb májkárosító tényező. Tartsa magát a hivatalosan ajánlott heti határértékekhez, vagy válasszon alkoholmentes alternatívákat.
- Őrizze meg egészséges testsúlyát: az elhízás növeli a zsírmáj és a nem alkoholos eredetű májgyulladás (NAFLD) kialakulásának esélyét. A kiegyensúlyozott étrend és a rendszeres mozgás kulcsfontosságú.
- Figyeljen a gyógyszerekre és étrend-kiegészítőkre: egyes fájdalomcsillapítók, altatók, antibiotikumok, valamint májat terhelő étrend-kiegészítők túlzott vagy nem megfelelő használata májkárosodást okozhat.
- Kerülje a fertőzéseket: a hepatitis B és C vírusok májgyulladást okozhatnak. Használjon óvszert, kerüljön minden tű- és vérrel kapcsolatos kontaktust, valamint kérjen védőoltást, ha szükséges.
- Étkezzen májbarát módon: csökkentse a feldolgozott élelmiszerek, a cukros italok, a transzzsírok és az adalékanyagok fogyasztását. Építsen be több zöldséget, gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonát és telítetlen zsírsavat (pl. olívaolaj, avokádó, diófélék).
- Védekezzen a toxikus vegyi anyagok ellen: háztartási tisztítószerek, rovarirtók és oldószerek belégzése vagy bőrön keresztüli felszívódása szintén terhelheti a májat. Használjon kesztyűt és jól szellőző helyiséget.
Májkárosodás, májzsugorodás: több betegség végstádiumára is jellemző
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!