Ezeket látta már?

Más vérnyomásértéket mért a két karján? Ekkor utalhat problémára

Betegségek
2024. december 09. 20:14
más vérnyomás két kar baj

Ezért fontos az, hogy ne csak az egyik karján mérje meg a vérnyomását.

A legtöbb ember (és orvos) csupán az egyik karon méri meg a vérnyomást, azonban több kutatás szerint is érdemes mindkettőn elvégezni a vizsgálatot, mivel bár a karok közötti vérnyomáskülönbség bizonyos mértékben normális, azonban, ha túl nagy, az összefüggésben lehet a szívroham, stroke, valamint a korai halálozás fokozott kockázatával.

Szisztolés és diasztolés értékek

A vérnyomás azt mutatja meg, hogy a vér mennyire gyakorol nyomást az artériák falára.

  • Szisztolés: a szisztolés érték a vérnyomásmérés során az első, vagyis a felső szám, amely azt mutatja, mekkora nyomást fejt ki a vér az artériák falára, amikor a szív összehúzódik és pumpál. A normál szisztolés nyomás 120 Hgmm-nél kevesebb.
  • Diasztolés: a második szám a szívverések közötti nyomást mutatja, amikor a szív pihen. A normál diasztolés nyomás 80 Hgmm alatt van.

Magas vérnyomásról (hipertóniáról) akkor beszélünk, ha a vérnyomásértékek tartósan elérik vagy meghaladják a 140/90 Hgmm-t (egyre több helyen már a 130/80 Hgmm a határ). Az American Heart Association szerint a 40 és 89 év közötti egyéneknél a szívkoszorúér-betegség vagy a stroke kockázata megduplázódik minden 20 Hgmm szisztolés és 10 Hgmm diasztolés nyomásnövekedéssel. Ha mindkét kar vérnyomását rendszeresen ellenőrzi, biztos lehet benne, hogy időben felfedezi a vérnyomás emelkedését, és megteheti a szükséges lépéseket az egészségének megóvása érdekében.

Mikor kell aggódni a két karon mért vérnyomáskülönbségek miatt?

A két kar közötti enyhe vérnyomáskülönbség gyakori jelenség, és jellemzően nem jelent egészségügyi kockázatot. Azonban, ha a szisztolés vagy diasztolés különbség meghaladja a 10 Hgmm-t, az már figyelmeztető jel lehet. Ráadásul a különbség mértékével arányosan nő az alábbi állapotok kockázata:

  • perifériás artériás betegség
  • kognitív hanyatlás
  • szívroham
  • vesebetegség
  • stroke

Korábban brit kutatók 20 olyan vizsgálat eredményeit elemezték, melynek során mindkét karnál megmérték a vérnyomást. Azt találták, hogy azoknál, akiknél a két kar vérnyomásértékei közötti különbség legalább 10-15 pont volt, kétszer nagyobb valószínűséggel alakult ki perifériás artériás betegség, ráadásul ekkor megnőtt a stroke vagy a szív- és érrendszeri betegségek miatti halálozás esélye is.

Mi okozhatja a két kar közti vérnyomáskülönbségeket?

Miért térhet el a vérnyomás a két kar között? Fiatalabbaknál ez az eltérés akkor fordulhat elő, ha egy izom vagy más tényező nyomást gyakorol az artériára, ami gátolja a vér szabad áramlását. Idősebbek esetében az ilyen eltérések gyakran az érelmeszesedés következményei, amely gátolja a vérkeringést és sokszor szívrohamhoz, stroke-hoz, valamint egyéb szív- és érrendszeri betegségekhez vezet.

Ritkábban előfordulhat az is, hogy az eltérő vérnyomás oka aorta disszekció (az aorta falának repedése).

Érdemes mindkét karján megmérnie a vérnyomását

A nemzetközi irányelvek éppen ezért azt javasolják, hogy a vérnyomást mindkét karon mérjék, legalább a beteg első látogatásakor. Az újabb kutatások alapján azonban sok orvos úgy véli, hogy a két kar vérnyomásának rendszeres mérése segíthet a korai problémák felismerésében.

Diagnosztizálatlan magas vérnyomás: ilyen tünetek jelezhetik, ha gond van
Ez a cikk is érdekelheti

Diagnosztizálatlan magas vérnyomás: ilyen tünetek jelezhetik, ha gond van



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# vérnyomás # vérnyomásmérés # vérnyomásérték # magas vérnyomás # szív- és érrendszer # perifériás artériás betegség # Stroke # szívinfarktus

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés