Ezeket látta már?

Friss koronavírus hírek ma

Még sosem volt covidos? Ez lehet az oka

Betegségek
2022. február 04. 15:04
koronavírus, covid, negatív teszt, immunitás

A kutatók egyre több figyelmet szentelnek annak a jelenségnek, hogy egyes emberek ellenállóbbnak tűnnek másoknál a koronavírus ellen.

Vannak olyanok, akik akkor sem kapták el a fertőzést, amikor covid pozitív volt valamelyik családtagjuk vagy kollégájuk. Brit immunológusok szerint, akiknek sok T-sejtjük van, azok kisebb eséllyel fertőződnek meg koronavírussal – írja a CNBC, amelynek cikkét a Világgazdaság szúrta ki.

Így lesz sok T-sejt a szervezetben

Akkor is emelkedik a T-sejtek száma, ha a szervezet nem a Covid-19-cel, hanem egy másikfajta koronavírus fertőzi meg. Ha később az illető koronavírusossal érintkezik, akkor a korábban kialakult keresztreaktív T-sejtek pajzsként funkcionálnak. A folyamat a természetes védettséghez hasonlóan működik. A kutatók szerint ez csak az immunitás egyik formája, és attól még, hogy valaki eddig nem kapta el a covidot, nem azt jelenti, hogy soha nem is fogja.

A T-sejtek mellett a vakcinák is fontos szerepet töltenek be abban, ha eddig valaki még nem esett a fertőzésen. A koronavírus elleni oltások több kutatás szerint is csökkentik a fertőzés kialakulásának esélyét. Ha pedig mégis megfertőződnek, akkor az oltatlanokhoz képest enyhe tünetekkel ússzák meg a betegséget. A szakemberek arra is figyelmeztettek, hogy a vakcinák által nyújtott védelem idővel megkopik, ezért az emlékeztető oltásokat is érdemes felvenni.

Koronavírus: a genetikai hajlam is szerepet játszik

A genetikai tényezőket sem szabad figyelmen kívül hagyni. Ahogyan más betegségeknél is, a covidnál is fontos szerepet tölt be a genetikai hajlam. A kutatók szerint a kulcsgének bizonyos típusai fokozzák annak az esélyét, hogy valaki tünetekkel esik át koronavíruson.

Légúti distressz szindróma: ezen múlik, hogy a covid betegek tüdeje súlyosan károsodik vagy sem - olvasson tovább!

Aki genetikailag fogékonyabb a koronavírusra viszonylag rövid időn belül többször is elkaphatja. Például egy román férfi 2 Pfizer oltás után 6 hónap alatt 3-szor lett igazoltan covidos. Az első megbetegedés augusztusban, majd októberben, utána pedig januárban történt.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Világgazdaság
# koronavírus # covid # immunitás # oltás # vakcina

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés