Mi segíthet nátha ellen?
A nátha – vagy közönséges megfázás – a felső légutakat érintő vírusfertőzés, amelyet leggyakrabban a rhinovírusok okoznak. Bár a nátha általában nem súlyos, a tünetek – például orrdugulás, torokfájás, tüsszögés és általános rossz közérzet – kellemetlenek lehetnek. Jelenleg nincs specifikus gyógymód a náthára, mivel azt vírusok okozzák, amelyek ellen az antibiotikumok hatástalanok. Azonban több otthoni, vény nélkül kapható módszer segíthet a tünetek enyhítésében és a gyógyulás felgyorsításában.
Hogyan támogathatjuk a gyorsabb gyógyulást?
1. Pihenés
- A szervezet számára elegendő pihenés biztosítása elengedhetetlen a gyógyulás érdekében. Az immunrendszer aktívan dolgozik a fertőzés legyőzésén, ezért fontos, hogy ne terheljük túl magunkat.
2. Folyadékfogyasztás
- Miért fontos? A hidratáció segíti a szervezetet a vírusok elleni küzdelemben, hígítja a nyákot, és megakadályozza a kiszáradást.
- Mit igyunk? Vízet, gyógyteákat (pl. kamilla, hársfa), leveseket és elektrolitoldatokat. Kerülni kell az alkoholt és a koffeint, amelyek dehidratálhatnak.
3. Meleg italok
- A meleg tea, citrommal és mézzel, nemcsak a torokfájást csillapítja, hanem segíthet a nyálkahártya megnyugtatásában is.
- A csirkeleves hagyományosan ajánlott nátha esetén, mivel melegít, hidratál és csökkentheti a légúti gyulladást.
4. Sós vizes orröblítés
- A sós oldatos orröblítés segít eltávolítani a nyálkahártyáról a vírusokat és baktériumokat, valamint csökkenti az orrdugulást.
- Használhatók otthon készített fiziológiás sóoldatok vagy vény nélkül kapható tengervizes orrspray-k.
5. Párásítás és meleg gőz
- A párásító készülékek vagy egy egyszerű gőzölés (például forró víz fölé hajolva, törölközővel a fejünk felett) segítik az orrjáratok tisztulását és hidratálják a nyálkahártyát.
Vény nélkül kapható készítmények
A sok pihenés és a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel, valamint a tünetek mielőbbi enyhítése hozzásegíthet bennünket a gyors felépüléshez, de a vény nélkül kapható patikaszerek is segítségünkre lehetnek - ezekkel kapcsolatban mindig kérje gyógyszerész segítségét, ha gyógyszertárba megy.
Fájdalom- és lázcsillapítók
A paracetamol vagy ibuprofen segíthet csökkenteni a torokfájást, izomfájdalmat és a lázat. Ezeket a gyógyszereket a betegtájékoztatóban ajánlott adagolás szerint kell szedni.
Orrdugulás elleni szerek
- Orrspray-k: dekongesztáns orrspray-k, például xilometazolin vagy oximetazolin, gyorsan enyhítik az orrdugulást. Ezeket azonban csak néhány napig szabad használni, hogy elkerüljük a „rebound” hatást, amely újabb orrdugulást okozhat.
- Orális dekongesztánsok: pseudoefedrint tartalmazó tabletták szintén hatékonyak lehetnek, de használatuk előtt érdemes konzultálni orvossal, különösen magas vérnyomás esetén.
Köhögéscsillapítók és köptetők
Száraz köhögés esetén köhögéscsillapító készítmények, például dextrometorfán tartalmú szerek használhatók. Hurutos köhögés esetén köptetők, mint például ambroxol vagy acetilcisztein, segíthetnek a nyák feloldásában.
Ez a 3 tünet jelzi, hogy torokfájására már antibiotikum kell
Cink és C-vitamin
A cink-tartalmú étrend-kiegészítők segíthetnek csökkenteni a nátha időtartamát, ha a tünetek jelentkezésekor kezdjük el szedni. A C-vitamin bizonyítottan nem előzi meg a náthát, de a rendszeres szedése enyhén előnyösen hathat a betegség időtartamára.
Gyógynövénykészítmények
Az echinacea (kasvirág) és az illóolajok (pl. eukaliptusz, borsmenta) használata csökkentheti a tüneteket, bár ezek hatékonysága nem minden esetben bizonyított.
Mit kerüljünk nátha esetén?
- Antibiotikumok: a nátha vírusos eredetű, így az antibiotikumok nem hatékonyak ellene. Csak akkor indokolt az alkalmazásuk, ha bakteriális szövődmény alakul ki, például arcüreggyulladás vagy tüdőgyulladás.
- Dohányzás: a dohányzás irritálja a légutakat és lassítja a gyógyulást.
- Alkoholfogyasztás: gyengítheti az immunrendszert és dehidratációt okozhat.
Mikor forduljunk orvoshoz?
- Ha a tünetek 7-10 napnál tovább tartanak vagy rosszabbodnak.
- Ha magas láz (38,5°C felett) jelentkezik, amely nem csillapodik.
- Ha erős torokfájás, nehézlégzés, mellkasi fájdalom vagy tartós fejfájás alakul ki.
- Ha a váladék sárgás-zöldes színűvé válik és rossz szagú, ami bakteriális fertőzésre utalhat.
Hogyan hat a megfázás a szemre?
Folyik az orrunk, fáj a fejünk, elered a könnyünk, lüktet az arcüregünk, és annyira gyengének érezzük magunkat, hogy szinte ki sem bírunk kelni az ágyból. Ugye, hogy egy ártatlannak tűnő megfázás mennyire meg tud viselni bennünket? És amíg isszuk a forró teát, bekapkodjuk a köhögéscsillapítót vagy épp lámpázzuk az arcüregünket, a szemünket érintő tünetekről valahogy hajlamosak vagyunk megfeledkezni, pedig ezeken is lehet enyhíteni.
„Amikor megfázunk, szervezetünkben a fehérvérsejtek olyan anyagokat termelnek, amelyek az orrnyálkahártya gyulladását és az orrüregben futó erek kitágulását okozzák. Emiatt dugul el és folyik az orrunk. Ugyanez a folyamat megy végbe a könnycsatornában, ami így beszűkül, és a könny – ami normál működés mellett a könnycsatornán keresztül folyik el az orr irányába – felhalmozódik a szemben és fokozott könnyezést eredményez. Ezért amikor influenzával és megfázással küzdünk, a szemünk is könnyezik, váladékot termel és diszkomfort érzetet okoz” – mondja Dr. Nagy Angéla, a Budai Szemészeti Központ szemész orvosa. A doktornő segítségével összeszedtük, hogy hogyan hat a megfázás a szemünkre, és hogyan enyhíthetjük ezeket a kellemetlen állapotokat.
Rózsaszín szem: A megfázással és influenzával járó egyik leggyakoribb szembetegség a kötőhártya-gyulladás, ami bepirosodott szemfehérjét eredményez. A “rózsaszín szem” egy általános kifejezés a kötőhártya-gyulladás bármely formájára, amely lehet vírusos, bakteriális vagy allergia okozta. A megfázásnál maradva, ugyanaz a vírus, ami a náthát berobbantotta, kötőhártya-gyulladást is kiválthat. Ez akár mindkét szemet érintheti. A betegség nem csak könnyezéssel jár, idegentest érzést is tapasztalhatunk és a szemhéjak is megduzzadhatnak. A kötőhártya-gyulladás rendkívül fertőző, cseppfertőzéssel ugyanolyan könnyen terjeszthetjük, mint ahogyan mi is elkaptuk.
Égés és viszketés: Amikor megfázunk az egész testünk sebezhetővé válik. Megfázás esetén a szemünk égető, viszkető érzéssel jelezheti, hogy megviseli a fertőzés. Ezeket a tüneteket tulajdonképpen a szemszárazság okozhatja, melynek hatására erős késztetést érezhetünk a szemek dörzsölésére. Ezt érdemes elkerülni! A szemdörzsölés tovább fokozza a viszketést és megsérthetjük vele a szemgolyó felső hámrétegét, ami további fertőzést eredményezhet.
Fényérzékenység: A megfázás gyakori tünete a fejfájás, melynek egyik velejárója, hogy a szemünk érzékennyé válhat a fényre. Ilyenkor a digitális eszközök, például a telefon, a számítógép és a tévé előtt töltött idő csökkentésével is javíthatunk a komfortérzetünkön.
Bár a tünetek az első pár napban romolhatnak, a legtöbb esetben 5-7 nap alatt elmúlnak. Egyeseknél viszont akár két-három hétig is megmaradhatnak a szemet érintő kellemetlenségek.
Hogyan enyhíthetjük a megfázás szemre gyakorolt tüneteit?
Összegezve
A nátha kellemetlen, de legtöbbször ártalmatlan betegség. A tünetek enyhítésére és a gyógyulás elősegítésére számos otthoni módszer és vény nélkül kapható gyógyszer áll rendelkezésre. A megfelelő pihenés, hidratálás, orröblítés és a tünetek célzott kezelése segíthet gyorsabban átvészelni ezt a vírusos fertőzést. Fontos, hogy szükség esetén konzultáljunk orvossal, különösen, ha a tünetek súlyosbodnak vagy szövődmények alakulnak ki.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Ennyit használ valójában a C-vitamin megfázás, nátha ellen
Források