Ezeket látta már?

Meggyógyulhatsz!

Betegségek
2011. szeptember 02. 13:20
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Meggyógyulhatsz - Üzenet feltételes módban... Meggyógyulhatsz - ezt a figyelemfelkeltő, nem szokványos üzenetet hordozó, de feltételes módban lévő nevet választotta az a betegekből és gyógyultakból verbuválódott egyesület, amely 2006-ban alakult, főként a Szent László Kórház onkológiai részlegén kezelt vastag- és végbélrákos páciensekből. Rendhagyónak számít, hogy a szervezet elnöke, Dobolyi Lászlóné, egészségesen vállalta a nem mindennapi feladatot.

- Nem tehettem másként. Annak idején a férjem alapította a Meggyógyulhatsz Egyesületet, de sajnos a későn felismert rosszindulatú kór legyőzte, minden orvosi gondoskodás ellenére. A család is megszenvedte ezt a küzdelmet, és úgy gondoltuk a lányommal együtt, hogy folytatnunk kell a megkezdett munkát. Férjem távozása nem tehet pontot egy fontos folyamat végére, az embereknek szükségük van a segítségre - mondta az MTI-Pressnek.

wolfli-psziches-beteg-d0000100Aa85185614cac

Forrás: MTI


Az Egyesület létrehozásának gondolata Dr. Bodoky Györgytől, a kórház onkológiai osztályának vezető professzorától származik, aki jól ismerte betegként az alapító elnököt, és igen lényegesnek tartotta, hogy ennek a betegcsoportnak legyen önsegítő magja. A "miérteket" kutatva egybehangzó választ ad a professzor és az elnökasszony is: egy könnyen diagnosztizálható, korai stádiumban száz százalékig gyógyítható kórról van szó, amely ennek ellenére egyre nagyobb számban szedi áldozatait.

Bodoky professzor naponta szembesül sikerekkel és súlyos tragédiákkal, szerinte a "meggyógyulhatsz" bíztatás reális, bár a megelőzés lenne leginkább kívánatos.

- A vastag- és végbélrák az egyik legsúlyosabb és legtöbb áldozatot szedő rosszindulatú daganatos kór. Évek óta hasztalanul és eredménytelenül ismételgetjük, hogy szervezett szűrésére igen nagy szükség

lenne mind a megelőzés, mind pedig az eredményes gyógyítás érdekében. A betegséggel kapcsolatos adatok lehangolóak, minden huszadik ember ebben a betegségben hal meg. A halál oka hetven százalékban a kór késői felismerése, holott korai szakaszban az esetek nagy részében sikeresen gyógyítható - húzta alá.

Ismertetése szerint a daganat lassan alakul ki, gyakran 10-15 év is eltelik addig. Egyszerű tükrözéssel viszont a kezdődő polipok is kimutathatók a beleken. Ha nem távolítják el őket, kórossá válnak. Az emberek nem veszik komolyan a veszélyt, még akkor sem, ha érezhető, észlelhető jelei vannak, hogy az emésztőrendszer valamely részén kóros elváltozások vannak. Akkor sem, ha jelez a szervezet hasi görcs, rendezetlen széklet, túlzott fáradtság, puffadás, belső vérzés formájában.

Ötven éves kor felett ugrásszerűen megnő a megbetegedések száma, tehát lényegében mindenki veszélyeztetett ebben a korosztályban. A betegség mindkét nemet érinti, az utóbbi időben négyszeresére nőtt a megbetegedések száma. Évente 7-8 ezer új betegről szereznek tudomást az orvosok.

Dobogós helyen állunk az EU-ban

Pontos okát nem ismerik még, de a helytelen életmód, a nem megfelelő táplálkozás, a túl zsíros, kalóriadús ételek fogyasztása, a mértéktelen dohányzás és alkoholizálás mindenképpen közrejátszik kialakulásában, csakúgy, mint az öröklött, családi halmozódás.

A betegségnek különböző stádiumai, súlyossági fokozatai vannak, a célzott terápia is ezektől függ. A betegek többsége későn fordul szakorvoshoz, amikor már többnyire csak a műtéti beavatkozás jöhet számításba. Ennek során eltávolítják a beteg bélrészt, és kiegészítő kezeléseket - sugár és kemoterápiát - alkalmaznak. A betegek egy részénél szükség lehet sebészi nyílás - úgynevezett sztóma - képzésére is, hogy a széklet eltávozhasson a szervezetből. Gyógyulás esetén a sztómát bezárják, csak mintegy 15 százaléknál kell véglegesen megtartani.

Az Európai Unióban a dobogósnak számító második helyen állunk ezzel a daganatfajtával a halálozási statisztikát tekintve. Megelőzhető, gyógyítható, ennek ellenére rendkívül súlyos következményekkel járó betegség, ha elhanyagolják. Előrehaladott állapotban nemcsak az életminőség romlik, hanem a túlélés sem garantált.

Ezért sorakoznak a kérdések: Miért kell meghalni ennyi embernek egy felismerhető, kezelhető, gyógyítható betegségben? Félelemérzet, szégyen, lustaság, információhiány, az egészségbarát szemlélet hiánya? Mi az, ami visszatartja a legtöbb embert, hogy öngondoskodó, felelős módon elmenjen legalább kétévente megvizsgáltatni magát?

E kérdésekre keresik a választ a Meggyógyulhatsz Egyesület vezetői és tagjai, akik közül már többen megtapasztalták, hogy milyen nagy ára van a felelőtlen magatartásnak, valamint azt is, hogy milyen jó lett volna, ha számukra is időben hangzik el a figyelmeztető szó.

- Mi azért tartjuk fontosnak a folyamatos felvilágosítást - magyarázta Dobolyiné -, hogy minél többen megértsék: az életükről van szó. Szövetségünk csatlakozott az Európai Bélrákos Szövetséghez (Europacolon), így "első kézből" kapjuk az információkat az új gyógyszerekről, kutatási eredményekről, modern terápiákról. Időről időre kampányokat is kezdeményezünk, a közelmúltban országos rendezvényeink voltak Nyíregyházától Pécsig, és Miskolctól Debrecenig, hogy tudatosítsuk mindenkiben a szűrés fontosságát. Szerencsére a Szent László Kórház minden infrastruktúrát biztosít működésünkhöz.

Sok betegnek nyújt kapaszkodót az üzenet: meggyógyulhatsz. Igaz, a feltételes mód egyben figyelmeztetés is: csatákról van szó, ha már itt a baj, és a háború megnyeréséig hosszú, küzdelmes az út, amit orvosnak és betegnek együtt kell megvívnia.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# Daganatos betegségek # terápia # vastagbélrák

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés