Ezeket látta már?

Megváltoztatnák az SM-betegek diagnosztizálásának és kezelésének módját

Betegségek
2022. december 11. 09:34
sclerosis multiplex, SM, Lublin–Reingold, keretrendszer, RRSM, PPSM,

Egy nemzetközi szakértői testület új módszert javasolt a sclerosis multiplex (SM) osztályozására.

A Lancet Neurology-ban november 18-án közzétett új javaslat célja, hogy eltávolodjunk a jelenlegi rendszertől, amely a betegség progressziója alapján az SM-et különálló relapszáló-remittáló SM-ről (RRSM), primer progresszív SM (PPSM) és szekunder progresszív SM (SPSM) altípusokba sorolja.

A javaslatot kidolgozó, a sclerosis multiplex klinikai vizsgálataival foglalkozó nemzetközi tanácsadó bizottság tagjai megjegyzik, hogy az új keretrendszer a betegségek mögöttes biológiáján alapul, és figyelembe veszi az egyes betegek eltérő betegséglefolyását. A közelmúltban végzett tanulmányok ugyanis kimutatták, hogy "a relapszusok és a progresszió hátterében álló biológiai folyamatok különböző mértékben jelen vannak a betegség lefolyása során, és egy kontinuumot képviselnek."

Érzékenyebb rendszer az SM mögötti folyamatokra

A jelenlegi Lublin–Reingold-leírónak nevezett SM osztályozás bevezetése óta felmerült az igény egy másik rendszerre, amely jobban tükrözi az SM hátterében húzódó biológiai változásokat. A bizottság, amelyet a European Committee for Treatment and Research in Multiple Sclerosis és az US National Multiple Sclerosis Society közösen támogat, pontosította az 1996-ban és 2013-ban közzétett klinikai lefolyásokat és e folyamatból alakult ki a mostani javaslat.

Az egyik fő szempont az volt, hogy a betegség nem alakul szekunder progresszív SM-mé, a progresszió hátterében álló folyamatok és a progresszió közelítő mérőszámai a betegség legkorábbi szakaszától kezdve jelen vannak. A bizottság áttekintette az SM miatti károsodások patofiziológiájával és kompenzációs mechanizmusaival kapcsolatos jelenlegi adatokat, bemutatva azokat az eredményeket, amelyek arra utalnak, hogy a betegség progresszióját nem egyetlen betegségmechanizmus okozza, hanem több folyamat kombinációja, amelyek betegenként változnak.

A jelentésben kiemelt jelenlegi kutatási tanulmányok közé tartoznak azok, amelyek a sérülések mechanizmusaira, például az akut és krónikus gyulladásra, a mielinvesztésre, az idegrostok és az idegsejtek elvesztésére, valamint a mitokondriális diszfunkcióra összpontosító tanulmányok. A bizottság szerint valószínűleg a szervezet sérülésre adott reakciója határozza meg, hogyan alakul ki az SM az egyes betegekben.

A tanulmányok számos az SM megjelenését és progresszióját befolyásoló tényezőre mutatnak rá, ideértve a betegek

  • életkorát,
  • biológiai nemét,
  • génjeit,
  • etnikai hovatartozását,
  • társbetegségeit,
  • egészségügyértését,
  • terápiáit,
  • valamint társadalmi és környezeti expozícióit.

A bizottság reményei szerint az új megközelítés segíthetné a jövőbeni biológiai kezelési megközelítések kidolgozását és jóváhagyását, hisz a kezeléseket a biológiai folyamatokra gyakorolt ​​​​hatékonyságuk alapján kell majd értékelni.

A rendszerváltoztatás kihívásai

A keretrendszer kidolgozása valószínűleg egy hosszú és bonyolult folyamatban első lépése, mely folyamat célja a klinikai vizsgálatok tervezésének frissítése és javítása, az SM-ben szenvedők és klinikai ellátásukat végző egészségügyi dolgozók informálása a gondozás új lehetőségeiről.

A szerzők elismerik, hogy az SM progresszió biológiai alapú definícióinak elfogadása kihívást jelent majd. A jelenlegi altípus-besorolás beépül a klinikai gondozási és kutatási modellekbe, és ez az alapja az új terápiák hatósági jóváhagyásának. A cseréje időt vesz igénybe, és külső jóváhagyást igényel a klinikán és a laborban.

Forrás:

Tanja Kuhlmann et al: Multiple sclerosis progression: time for a new mechanism-driven framework

Lancet Neurology November 18, 2022 DOI: https://doi.org/10.1016/S1474-4422(22)00289-7

https://www.thelancet.com/journals/laneur/article/PIIS1474-4422(22)00289-7/fulltext

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: otszonline
# sclerosis multiplex # SM # Lublin–Reingold # keretrendszer # RRSM # PPSM # Kutatás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés