Ezeket látta már?

Áruló tüszők: miért kezdik el ész nélkül gyártani a férfi hormont?

Betegségek
2017. április 07. 09:37
Módosítva: 2017. április 07. 09:37
shutterstock_300641345

Egyre közelebb kerülnek a kutatók annak megfejtéséhez, miért és hogyan termelődnek férfi nemi hormonok a petefészekben, mely aztán policisztás petefészek szindrómához (PCOS), miómához vagy épp meddőséghez vezet.

A University of Birmingham és a Northwestern University Chicago szakértői eddigi, hiperérzékeny tömegspektroszkópos kutatásaikra alapozva azt állítják, a petefészektüszők képesek arra, hogy androgéneket, aktív férfi hormonokat termeljenek, már a tüsző fejlődésének korai szakaszától kezdve.

Az androgénekre nagy szüksége van a szervezetnek, ezek biztosítják ugyanis a tüszők normális működését – és még abban is közreműködnek, hogy a megtermékenyítendő petesejt is kifejlődhessen.

shutterstock_300641345

Forrás: EgészségKalauz


A kékeszöld szalag a női nemi szervrendszer betegségeire utalónemzetközi szimbólum

A tanulmány fő szerzője, Wiebke Arlt professzor szerint ezzel egyidőben az is látszik, hogy a túl sok androgén zavart okoz a tüszők kialakulása során, amely folyamat igencsak hasonló ahhoz, amit policisztás ovarium szindróma (PCOS) esetén észlelünk – gondoljunk itt a vér fokozott androgéntartalmára, illetve a fogantatás körüli komplikációkra.

Arlt szerint izgalmas és váratlan felfedezésről van szó, ugyanis végre képesek voltak folyamatában vizsgálni azt, hogy miként tudja a tüsző befolyásolni a férfihormonegyensúlyt az androgéntermelés fokozásával vagy visszaszorításával (függően attól, hogy a szervezetbe éppen androgént vagy androgénreceptor-blokkereket juttatnak be).

Tudta? A PCOS hatással lehet a párkapcsolatra is, kattintson!

A professzor szerint a policisztás ovarium szindrómás nőkben az igen jelentős androgénkoncentráció képes felülírni azt az önszabályozó folyamatot, amelyet a tüsző végez. Ezért gyakorlatilag biztosra vehetjük azt, hogy az androgénszint csökkentése, az androgen termelődésének megfigyelése és ezáltal a kezelési lehetőségek kifejlesztése jó hatással lesz az érintett nők szervezetére.

Brit és amerikai kutatók az Endocrinology szaklapban publikálták új tanulmányukat a férfihormonok és a petefészektüszők működésének kapcsolatáról.

Forrás: University of Birmingham

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# egészség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés