Ezeket látta már?

Oltás után: a nőknél mások a mellékhatások - ezekkel számoljon!

Betegségek
2021. május 01. 08:34
koronavírus elleni oltás, mellékhatások, nők, vakcina

Nem is gondolná, hogy mi áll a jelenség hátterében! Többször jelentkeznek mellékhatások a koronavírus elleni védőoltás beadását követően nőknél, mint férfiaknál – állapította meg több vizsgálat is.

Normális, hogy a nőknél gyakoribbak a védőoltások mellékhatásai?

Tulajdonképpen teljesen normális, hogy egy védőoltást követően enyhébb-súlyosabb mellékhatásokat tapasztal meg valaki, ezek ugyanis azt jelzik, hogy az immunrendszerünk éppen úgy működik, ahogy kell, és a vakcina megfelelő immunválaszt váltott ki. Azonban a mellékhatások jóval gyakrabban jelentkeznek nőknél, mint férfiaknál. Egy nemrég megjelent norvég jelentésből például kiderült, hogy bár a koronavírus védőoltást nagyjából azonos számú férfi és nő kapta meg, az 5635 (gyanított) mellékhatásból 4684 esetben nőknél alakultak ki ezek.

Hasonló eredményre jutottak az amerikai Betegségellenőrzési és -megelőzési Hivatal (Centers for Disease Control and Prevention – CDC) kutatói is: a jelentett mellékhatások 80 százaléka nőknél jelentkezett, annak ellenére, hogy a védőoltást megkapóknak csak 60 százaléka volt nő.

A legsúlyosabb reakciók is gyakrabban alakultak ki nőknél: az első közel 14 millió oltás után 66 esetben számoltak be anafilaxiás sokkról, de az érintettek közül mindössze 3 férfi volt.

A két nem közötti különbségek, legalábbis amelyek a védőoltásokra adott erősebb reakciókat és gyakoribb mellékhatásokat jelentik, egyáltalán nem újak. Egy 2019-ben megjelent kutatásból kiderült, hogy a lányok és a nők szervezetében erősebb az immunválasz a védőoltásokat követően, és ez a vakcinációt követő gyakoribb és súlyosabb mellékhatásokkal is együtt jár.

Szintén megfigyelhető különbség az idősebb és a fiatalabb korosztály tagjai között, az idősebbeknél ritkábbak a mellékhatások, ezt pedig a fokozatosan gyengülő immunrendszer magyarázza.

„A nők és a férfiak immunrendszerében, a kórokozókra adott válaszreakciókban megfigyelhetőek különbségek. Fertőzések után a nők szervezetében erősebb az immunválasz, akár az antitesteket, akár a T-sejteket vizsgáljuk” - mondta Gunnveig Grodeland, az osloi egyetem immunológusa. „Az erősebb immunválasz segítségével a betegségeket is könnyebben legyőzi a szervezet. Azonban ennek hátrányai is lehetnek, például az autoimmun betegségek is több nőt, mint férfit érintenek.”

A kutatás szerzői azonban hangsúlyozták, hogy a számítások során nem tudták figyelembe venni azt, hogyan hatnak a védőoltások az új, jelenleg talán még ismeretlen vírusvariánsokra.

Mikor nem kaphatunk második oltást?

Nem kaphatunk második oltást, pontosabban a védőoltás beadatásának újratervezésére van szükség akkor, ha nem áll rendelkezésünkre olyan oltóanyag, melyből az első védőoltást megkaptuk. A védőoltás két dózisát ugyanabból az oltóanyagból kell megkapnunk, az oltások nem „felcserélhetőek”.

Nagyon ritkán, de a kezelőorvos alapos mérlegelés után javasolhatja azt, hogy a második védőoltást ne adassuk be. Ennek a lehetősége csak akkor merülhet fel, ha a védőoltás után rendkívül súlyos, életveszélyes allergiás reakció lépett fel, vagy a súlyos reakció néhány órával a védőoltás beadatása után jelentkezett. Ilyen súlyos reakció azonban rendkívül ritka. A gyakoribb mellékhatások, pl. a láz, a fejfájás, a gyengeség vagy az izomfájdalmak megléte azonban még akkor sem indokolják, hogy lemondjunk a második oltásról, ha néhány napig nagyon rosszul éreztük magunkat.

Olvassa el ezt is!

Az elmúlt közel egy évben összegyűjtött adatokból kiderült, hogy a COVID-19 nemcsak gyakrabban érinti a férfiakat, mint a nőket, de a férfiak körében jóval súlyosabb a betegség kimenetele, mint a nőknél. A férfiak körében magasabb a halálozási arány, és egy férfi nagyobb eséllyel szorul kórházi kezelésre vagy intenzív ellátásra, mint egy nő.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# koronavírus # Covid-19 # vakcina # mellékhatás # oltás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés