Ezeket látta már?

Párizsi szindróma: ezért tapasztal sok turista fizikai tüneteket, ha oda megy

párizsi szindróma, pszichés betegségek

Gyakran ez a valóság várja azt, aki Párizsba utazik.

A kezdő turisták gyakran indulnak el a francia fővárosba, miután hollywoodi filmekből, impresszionista festményekből és divatos reklámokból táplálják őket csodás Párizs képeivel.

Mindeközben a valóság: mikor kiszállnak a gépből, szürke felhők, graffitik, durva taxisofőrök és hajléktalanság fogadja őket. Nem mind Sartre, Chanel és cigaretta. Mint minden város, Párizs is a szélsőségek helye. Egyesek számára ez az intenzív szembeállítás olyan súlyosnak mondható, hogy „Párizsi szindrómához” vezethet.

Erről a jelenségről csak a francia fővárosban számolnak be, mégpedig a japán turisták körében. A hírek szerint a bajba jutott látogatók heves szédülést, verejtékezést, megnövekedett pulzusszámot, pszichózist, hallucinációkat, deperszonalizációt, derealizációt és az üldözés téveszméit tapasztalják. Állítólag olyan, mint a kulturális sokk élénk és exkluzív formája.

Mi az igazság mögötte?

A "Párizsi szindróma" korábban számos címlapon szerepelt, és 2004-ben a francia Nervure pszichiátriai folyóiratban egy tanulmánynak is tárgya volt, amelyet Hiroaki Ota professzor, egy Franciaországban dolgozó japán pszichiáter vezetett.

1988 és 2004 között a tanulmány feltárta, hogy „63 japán beteg került kórházba az osztályunkon, még mindig akut állapotban” a jelenség miatt. A szerzők rámutattak azokra a tényezőkre, amelyekről úgy vélték, hogy ennek a szokatlan forgatókönyvnek a hátterében álltak.

A legegyszerűbb magyarázat, hogy a hosszú távú járatok miatti kimerültség, a jetlag és az üzleti utakon végzett túl sok munka, stresszt válthat ki a látogatók körében.

Az új és ismeretlen környezet is tovább hathat stressz faktorként. Mint említettük, az új környezet iránti csalódottsággal és ellenszenvvel is összefüggésbe hozható.

Párizs egy esős napon egészen másképp nézhet ki, mint az Amélie című filmben , és biztosan kevesebb az éneklés, mint az Egy amerikai Párizsban című filmben . Ráadásul a nyelvi akadályok és a kultúra egymás mellé helyezése miatt a látogatók elszigeteltnek és zavarodottnak érzik magukat.

"A Párizs-szindrómával kapcsolatban egyértelmű, hogy néhány ember, aki nagy távolságokat tett meg, nem biztos, hogy túl jól megbirkózik magával az utazással és a kulturális, társadalmi és fizikai környezet változásával" - mondta Dr. Nicolas Geeraert, a University of the University of the University pszichológusa.

Az Egyesült Királyságbeli Essex, aki kiterjedt kutatást végzett a kulturális sokkról nemzetközi diákok körében, mesélt a témáról az IFLScience-nek.

"Nem elképzelhetetlen, hogy egy ilyen esemény egy korábban fel nem fedezett látens mentális zavar kiváltója vagy kezdete lehet.

Akkor miért éppen Párizs szerezte meg ezt a hírnevet?

Talán azért, mert a francia fővárost gyakran az európai kultúra arany szimbólumaként romantizálják, vagy mert a város megfelel egy ősrégi nyugati metropolisz kliséinek: gyors, hideg, szürke, személytelen, független és ellenséges a kanyargó turistákkal szemben. A kulturális ütközés és az elvárások ezért különösen felfokozódnak.

Természetesen a kultúra összecsapása különösen durva lehet a párizsi japán turisták számára, de a Párizsi szindrómás esetek viszonylag alacsony száma megerősíti, hogy ez nem olyan mentális zavar, amely válogatás nélkül csap le a turistákra. Párizs egyszerűen tartogat néhány stresszt a mentális egészségügyi problémákra fogékonyak számára. Azonban sok más környezetben is így van.

A főcímek ellenére úgy tűnik, hogy a japán turisták nem szenvednek lényegesen több mentális egészségügyi problémát, mint bármely más nemzetiségű, aki a világ másik felére utazik. A hivatalos statisztika erről a témáról kevés, de például a becslések szerint az Egyesült Királyság Nemzeti Egészségügyi Szolgálata évente milliókat költ olyan külföldi látogatókra, akik szabadságon mentek le.

Hiroaki Ota tanulmánya mindössze 63 embert dokumentált, akik 16 év alatt számoltak be ezektől a lazán meghatározott tünetektől, és sokan korábban küzdöttek mentális egészséggel. Figyelembe véve, hogy évente 600 000 japán turista keresi fel Párizst, ez a szám egyáltalán nem túl jelentős.

Természetesen fontos észben tartani, hogy az utazás nem tesz rosszat

Éppen ellenkezőleg. Eltekintve az elveszett útlevelek pánikától és a rosszul megtervezett ruhaválasztástól, az utazás képes tágítani az elmét, és megváltoztatni a világ megértését.

Ahogy Mark Twain mondta:

„Az utazás végzetes az előítéleteknek, a fanatizmusnak és a szűklátókörűségnek, és sok emberünknek nagy szüksége van rá ezek miatt. Az emberekről és a dolgokról alkotott tág, egészséges, jótékony nézeteket nem lehet úgy megszerezni, ha az ember egész életében a föld egyetlen kis zugában vegetál.”

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Halálközeli élmények: ezt mesélik, akik "visszatértek"

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

kutatás

Forrás: IFLScience
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához