Ezeket látta már?

Melyik pszichoterápia a leghatékonyabb szorongás ellen?

Kezelés
2024. október 10. 17:14
pszichoterápia szorongás ellen

A szorongás gyakran negatív gondolatokból, mélyen gyökerező hitrendszerekből vagy megoldatlan érzelmi traumákból fakad.

Az ilyen típusú problémák megoldásában a pszichoterápia kiemelkedően hatásos lehet. Amikor feltárja a szorongás gyökerét, legyen az hamis hiedelem, múltbeli trauma vagy társas helyzetek kezelésének problémája, lehetősége nyílik arra, hogy belülről induljon el a gyógyulás folyamata.

Pszichoterápiás lehetőségek szorongás kezelésére

Többféle terápia is rendelkezésre áll, amelyek hatékonyak a szorongás kezelésében. Nézzük a leggyakoribb megközelítéseket:

Kognitív viselkedésterápia (CBT)

A kognitív viselkedésterápia (cognitive behavioral therapy, CBT) egy jól bevált pszichoterápiás módszer, amely hatékonyan alkalmazható hangulatzavarok, szorongásos zavarok, evészavarok és számos egyéb mentális zavar kezelésében. A kognitív viselkedésterápia az egyik legszélesebb körben alkalmazott és tudományosan igazolt módszere a szorongás kezelésére. A CBT célja, hogy segítsen felismerni és megváltoztatni az irreális gondolatokat és viselkedéseket, amelyek a szorongás hátterében állnak. A terápia során a páciens fokozatosan megváltoztatja azokat a gondolkodási mintákat, amelyek felerősítik a félelmeit. A CBT kiemelkedően hatékony az olyan szorongásos zavarok, mint a generalizált szorongás (GAD) vagy a kényszerbetegség (OCD) kezelésében.

Elfogadás és elköteleződés terápia (ACT)

Érzelmi reakcióinkat és gondolatainkat az eseményekre adott értékelésünk alakítja. Az ACT lényege, hogy a fájdalmas gondolatok és érzések az emberi létezés természetes velejárói, és azok elkerülése vagy kontrollálása csak további szenvedést okoz. Az ACT segít abban, hogy a páciens megtanulja elfogadni a nehéz érzéseket, és ne ítélkezzen felettük. A terápia során a páciens megtanulhatja, hogyan cselekedjen az értékei alapján, még akkor is, ha közben kellemetlen érzéseket tapasztal.

Expozíciós terápia

Az expozíciós terápia egy speciális formája a CBT-nek, amely fokozatosan szembesíti a pácienst azokkal a helyzetekkel vagy tárgyakkal, amelyek szorongást váltanak ki nála. Ez egy biztonságos, ellenőrzött környezetben történik, és célja, hogy a páciens megtanulja kezelni a szorongását és csökkentse az elkerülő magatartásokat.

Tudatos jelenlét (mindfulness) alapú kognitív terápia (MBCT)

A „tudatos jelenlét” olyan speciális figyelmi állapot, tudati beállítódást jelent, amely a jelenre fókuszál, növeli a mentális folyamatokkal kapcsolatos tudatosságot, a gondolatok megfigyelését és elfogadását javasolja. Az MBCT ötvözi a hagyományos kognitív viselkedésterápiát a meditációval. Ez a módszer segít abban, hogy a páciens a jelen pillanatra fókuszáljon, felismerje és kezelje a szorongás tüneteit, például a gyors légzést vagy a zavaró gondolatokat. Az MBCT különösen hasznos lehet olyan szorongásos zavarok esetén, mint a szociális szorongás vagy pánikbetegség, de ma már olyan egymástól távol álló területekre is kiterjed, mint az elhízás, az önértékelési zavarok vagy a figyelemzavar területe.

Pszichodinamikus terápia

A pszichodinamikus terápia abból a feltételezésből indul ki, hogy gondolataink és viselkedéseink mögött gyakran tudattalan erők, például múltbeli tapasztalatok és elnyomott érzelmek állnak. A pszichodinamikus terápia célja, hogy a páciens felismerje és tudatosítsa, miként befolyásolja a múlt a jelenlegi viselkedését. Ez a terápiás megközelítés segíti a klienst abban, hogy azonosítsa a feldolgozatlan konfliktusokat és a korábbi, nem jól működő kapcsolatokból eredő tüneteket, amelyek az életvezetési nehézségek forrásai. A terápia során a páciens feltárja ezeket a tudattalan konfliktusokat, hogy tudatos döntéseket hozhasson, és egészségesebb viselkedésmintákat alakíthasson ki.

Dialektikus viselkedésterápia (DBT)

A dialektikus viselkedésterápiát speciálisan borderline (érzelmileg labilis) személyiségűek részére kidolgozták ki. Az egyéni pszichoterápiát és csoportos pszichoszociális készségfejlesztést kombinálja a DBT. Főként az érzelmi szabályozásra, az interperszonális kapcsolatok javítására és a problémamegoldó készségek fejlesztésére összpontosít. A DBT-t gyakran alkalmazzák azoknál, akik érzelmi nehézségekkel és szorongással küzdenek. A terápia során alkalmazott tudatosság-technikák, például a mély légzés vagy az izomlazítás, segítenek a jelenben jelentkező szorongás oldásában. Bár a DBT-t kifejezzen borderline személyiségek részére dolgozták ki, egyéb indulatkezelési, krónikus hangulat vagy érzelmi labilitás, tartós kapcsolati problémák esetén is alkalmazható.

Interperszonális pszichoterápia (IPT)

Az IPT a depresszió kezelésében elsőként választandó pszichoterápiás módszer a kognitív viselkedésterápia mellett. Számos további kórkép kezelésében (posztpartum depresszió, poszttraumás stressz zavar, egyes evészavarok, szorongásos zavarok), illetve többféle korosztályban (serdülőktől időskorúakig) igazolták hatékonyságát. Az IPT célja a kapcsolatok és a társas működés javítása. Bár nem kifejezetten szorongásra fejlesztették ki, az IPT hatékony lehet olyan embereknél, akiknél a szorongás társas kapcsolati problémákhoz kötődik. A terápia segít felismerni és megoldani a kommunikációs nehézségeket, amelyek szorongást okozhatnak.

Hogyan segít a terápia a szorongáson?

A terápia segít felismerni és megváltoztatni negatív gondolkodási mintáinkat, megtanulni egészséges megküzdési stratégiákat, és feloldani a szorongás mögött álló mélyebb problémákat. Az ilyen típusú támogatás és iránymutatás hosszú távon segíthet abban, hogy valaki képes legyen kezelni a szorongását, és kiegyensúlyozottabb életet éljen.

A generalizált szorongás megkeserítheti az életét - ez a pszichiáter tanácsa
Cikkajánló

A generalizált szorongás megkeserítheti az életét - ez a pszichiáter tanácsa

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# szorongás # pszichoterápia # szorongás ellen # kognitív viselkedésterápia # terápia # pszichés betegség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés