Ezeket látta már?

Rapid antigén teszt: így értelmezze az IgG és az IgM csíkot

Betegségek
2021. május 31. 11:58
gyorsteszt, pcr-teszt, koronavírus, covid

Mit jelent az IgG és az IgM vonal?

A patikákban és a gyógyászati segédeszköz boltokban bárki megvásárolhatja az otthon is elvégezhető Covid-19 gyorstesztet. Mit mutat ki, és mi az, amire nem alkalmas? A koronavírus gyorsteszttel kapcsolatosan számos kérdés merül fel. Jelzi-e, ha hatásos volt a koronavírus elleni védőoltás? Mit jelent egyáltalán az IgG és az IgM “vonal”?

Kimutatja a koronavírus gyorsteszt, ha új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) van a szervezetben?

Az otthoni használatra szánt Covid-19, ujjbegyvérből nyert mintával működő gyorstesztek a koronavírussal szembeni ellenanyag jelenlétét mutatják ki, nem pedig a magát a fertőzést kiváltó vírust.

Ez azt jelenti, hogy amíg ellenanyag (IgM és/vagy IgG ) nem termelődik kellő mennyiségben a szervezetben (ez általában a fertőzést követő első 7 napot jelenti), addig az otthoni teszt nem jelez pozitivitást.

Tehát: a már kialakult Covid-19 - a fertőzést követő kb. 7. naptól - akár tünetesen zajlik, akár tünetmenetesen zajlik, magas valószínűséggel kimutatható az otthoni teszttel is. Ellenben, a lappangó Covid-19 betegség nem mutatható ki az ellenanyagot detektáló tesztekkel. A lappangó Covid-19 kimutatására a klasszikusnak tekintett, PCR-elven működő tesztek szolgálnak.

Kimutatja a gyorsteszt, hogy megfertőzhetek-e másokat?

Mivel a koronavírus gyorsteszt nem magukat a vírusokat detektálja, nem minden esetben mutatja ki a fertőzőképességet.

Amennyiben a covid gyorsteszten az IgM vonal látható (akár önmagában, akár az IgG-vel kombinációban), kijelenthető, hogy a tesztelt személy megfertőzhet másokat. Ugyanakkor, ha csak az IgG vonal látszik, vagy egyik vonal sem látható, az nem jelenti automatikusan azt, hogy a tesztelt személy nem fertőzőképes. Éppen ezért, a vírusfertőzés terjedésének a megakadályozására teszteredménytől függetlenül figyelni kell, a maszkviselés, a szociális távolságtartás szabályai követendők.

Miért van kétféle ellenanyag?

Ellenanyag, vagy szakszóval antitest többféle létezik az emberi szervezetben. Az IgM a rövid, az IgG pedig a hosszú távú immunvédelemben játszik szerepet.

IgM:

az IgM az az immunglobulin, ami a fertőzést követően a leghamarabb megjelenik a vérben. Vagyis, az IgM jelenléte akut, jelenleg zajló koronavírus fertőzésre utal, aminek a lefolyása lehet tünetes vagy tünetmentes is.

Koronavírus fertőzésnél tipikusan a fertőzést követő 7. naptól a 21. napig van jelen a vérben az IgM. Az IgM-szint a 7-14. napok között emelkedő, majd a 14-21. napok között csökkenő koncentrációt mutat.

IgG:

az IgG a hosszú távú immunitás kialakításában játszik szerepet. Ha valaki átesik a koronavírus fertőzésen, akkor a szervezete erre “emlékezni” fog, az IgG-nek köszönhetően. Vagyis, ha újból megfertőződne az illető, akkor az IgG támadásra kész lesz már a fertőzés pillanatában, és nagy eséllyel nem alakul ki újra a megbetegedés.

Oltás utáni IgG: Nem csak az átvészelt betegség, de a vakcináció is az IgG-szint emelkedéséhez vezet. Ha valaki megkapja a koronavírus elleni védőoltást, akkor körülbelül 1 hónap elteltével a szervezetében várhatóan magas IgG-szint mutatható ki, ami védelmet nyújt a Covid-19 megbetegedéssel szemben.

Hogyan értelmezhető a koronavírus gyorsteszt által mutatott eredmény?

Mit mutatnak ki a gyorstesztek?

Mit mutatnak ki a gyorstesztek?

Forrás: EgészségKalauz


Dr. Budai Marianna PhD., szakgyógyszerész

Ez is érdekelheti:

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# koronavírus # gyorsteszt # Covid-19 # otthoni gyorsteszt # pcr-teszt

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés