Ezeket látta már?

Állandó torokköszörülés és rekedtség: allergia vagy más okozza?

Betegségek
2024. augusztus 29. 07:34
rekedtség, allergia, szénanátha, torokkaparás

A fül-orr-gégész elmondja, mik állhatnak a háttérben.

Az állandó torokköszörülés, fátyolos hang és krákogás leginkább a hangszálak túlerőltetése miatt alakul ki. Mint dr. Moric Krisztinától, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus orvosától megtudtuk, előfordulhat azonban, hogy a légutakat érintő allergiás reakciók váltják ki kellemetlen panaszainkat.

Allergia miatt is kialakulhat a rekedtség?

Bár nem közvetlenül, de valóban okozhat az allergia rekedtséget. Ilyenkor az immunrendszer allergénekkel (penész, háziállatok szőre, pollen, poratka) szembeni túlzott reakciója miatt alakulnak ki a légutakat érintő jellegzetes tünetek: a köhögés, a tüsszentés, az allergiás nátha, a torokkaparás, valamint az orrdugulás miatt jelentkező hátsó garatfali csorgás.

– magyarázza dr. Moric Krisztina. A kezeletlen allergia gyulladást és irritációt okozhat a garat nyálkahártyájában, valamint a hangszálaknál. Ez a hangképzést is befolyásolhatja. Allergiás megbetegedésekben gyakori és kellemetlen tünet a garatfali lecsorgó váladék. Légúti allergia esetén ugyanis a szervezet fokozott váladéktermeléssel próbál megszabadulni a belélegzett pollenektől és egyéb idegen anyagoktól.

Lehet, hogy az antihisztamin miatt ment el a hangunk?

A kezeletlen allergia mellett az allergiás panaszok enyhítésére szolgáló, elsősorban régebbi típusú antihisztaminok is előidézhetnek rekedtséget. A hangszálainkat ugyanis egy vékony nyálkaréteg borítja, amely védelmet nyújt az irritáló anyagokkal szemben. Ezt a nyákot az orr, a torok és a melléküregek felszínén található nyálkahártya termeli. Az antihisztaminok azonban kiszáríthatják a nyálkahártyát, a merevvé váló hangszalagok miatt pedig reszelőssé, kellemetlenné válik a hangképzés.

Keresünk fel allergológiai szakrendelést!

Az allergia által kiváltott rekedtség kezelésének leghatékonyabb módja elsősorban az allergéneknek való kitettség csökkentése. Az allergiaminimalizált környezetet többek között a lakás rendszeres és alapos tisztításával, légtisztító és pollenszűrők alkalmazásával biztosíthatjuk. Pollenallergia esetén a kinti teregetés mellőzése, a haj rendszeres leöblítése, az ágynemű gyakori cseréje, és a megfelelő időpontban történő szellőztetés is mérsékelheti tüneteinket. Ha kezeletlen allergiánk van, keressünk fel allergológiai szakrendelést.

– tanácsolja Moric doktornő. Ez azért is rendkívül fontos, mert a kezeletlen allergiás nátha a rekedtség mellett orrmelléküregek fertőzéséhez (akut és krónikus orrmellék- és arcüreggyulladás, középfülgyulladás) is vezethet.

Az allergológus által felírt orális antihisztaminok és szteroid orrspray hatékonyan csillapíthatják a kialakult tüneteket. Ha azonban azt tapasztaljuk, hogy allergiagyógyszereink nyálkahártya szárazságot okoznak, jelezzük a kezelőorvosnak, aki gyógyszercserével orvosolhatja a problémánkat.

Hogy orvosolhatjuk a rekedtséget?

Míg tüneteink mérséklődnek, tartsunk hangdiétát! A teljes hangkímélet mellett kerüljük a forró vagy túlzottan hideg ételeket és italokat, ne fogyasszunk alkoholt, és ne használjunk dohánytermékeket sem!

  • a nyálkahártya szárazság ellen gargalizáljunk rendszeresen langyos sós vízzel!
  • párásítsuk lakásunk levegőjét, és fogyasszunk bőségesen folyadékot!
  • jótékony hatású lehet az orr rendszeres öblítése is.
  • a gyógyhatású cukorkák elősegítik a nyáltermelést, megnyugtatják a torkot és gyulladáscsökkentő hatással is rendelkeznek.

Az allergia okozta gégegyulladás és rekedtség általában könnyen elmúlik, ha azonban két hét elteltével is fennáll a probléma, érdemes egy fül-orr-gégész szakorvost felkeresni. A rekedtséget a hangszalagok túlerőltetése mellett számtalan betegség (pajzsmirigy-problémák, hangszalag polip, reflux, daganatos megbetegedések, hangszalagbénulás) kiválthatja.

Összegzés

  • A rekedtség fő oka az allergiás reakciók és az immunrendszer túlzott reakciója az allergénekre, mint például a penészre, a háziállatok szőrére, pollenre vagy poratkára.
  • Az antihisztaminok és az allergiaminimalizált környezet segíthetnek a rekedtség kezelésében.
  • A gyógyhatású cukorkák, a hangdiéta, a párásítás és a rendszeres öblögetés jótékony hatással lehetnek a rekedtség kezelésére.
  • Ha a rekedtség tovább is fennáll, mint két hét, érdemes fül-orr-gégész szakorvost felkeresni, mert a problémát számtalan betegség is okozhatja, mint például pajzsmirigy-problémák, reflux vagy daganatos megbetegedések.
  • Allergológiai szakrendelés felkeresése ajánlott az allergiás reakciók kezelésére és a rekedtség enyhítésére.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Rendszeresen torokfájással ébred? Ezek lehetnek a kiváltó okok



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Fül-orr-gégeközpont
# allergia # pollen # rekedtség # torokprobléma # szénanátha # pollenallergia # penész # torokköszörülés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés