Ezeket látta már?

Rémhírkeltés a dohányzás szigorítása körül?

Betegségek
2011. március 07. 09:15
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Bodrogi József egészségügyi közgazdász szerint rémhírkeltés zajlik Magyarországon a dohányzás tervezett szigorítása kapcsán. A szakember az MTI-nek pénteken nyilatkozva kifejtette: semmiféle nemzetközi tendencia nem igazolja, hogy a korlátozás az államnak drámai adóbevétel-csökkenést okozna, illetve a kocsmák tömegesen lehúzhatnák a rolót.

Heintz Tamás fideszes képviselő múlt pénteken jelentette be, hogy több kormánypárti képviselő aláírásával benyújtották azt a törvénymódosító javaslatot, amelynek értelmében a jövőben minden zárt légterű nyilvános helyen tilos lenne a dohányzás.

cigi-cumi-dohanyzas-d00000E82cb5903d633a8

Forrás: Medipress


Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár erre reagálva elmondta, hogy a kormányzat támogatja a javaslatot. Mint hozzátette: azokban az országokban, ahol már bevezettek hasonló szigorítást, a vendéglátó-ipari egységek bevétele nem csökkent, egy éven belül viszont javult a lakosság egészségi állapota.

Bodrogi József az állítást példákkal alátámasztva azt mondta, hogy Új-Zélandon, Írországban, Angliában, Spanyolországban, Németországban, illetve az Egyesült Államok 38 államában "raklapnyi" publikációval igazolták, hogy a kereskedelmi forgalom rendje nem változott a tilalom bevezetését követően.

"A kocsmába azért megy az ember, hogy igyon, és nem azért, hogy dohányozzon" - fogalmazott az egészségügyi közgazdász, hozzátéve: a nemzetközi tapasztalatok azt mutatják, hogy aki dohányozni akar, az ki fog menni az utcára.

Bodrogi József szerint vélhetően lesz majd egy átmeneti, egy-két hónapos visszaesés, utána azonban visszaáll a vendéglátó-ipari egységek forgalma a korábbi szintre. A témában 2008-ban az egészségügyi világszervezet (WHO) is megjelentetett egy átfogó tanulmánykötetet, de ebben sem igazolódnak azok a csőddel riogató írások, amelyeket Magyarországon olvasni. Azok mögött egyébként a közgazdász a dohányipari lobbit sejti.

"Arra sincs semmilyen nemzetközi evidencia, hogy az állam számára drámai adóbevétel-csökkenést eredményezne a dohányzási tilalom bevezetése" - fejtette ki Bodrogi József. Véleménye szerint, ha ez bizonyos idő múlva elterel fogyasztókat a dohányzástól, az az állam hasznára válna, mert lényegesen csökkennének az állam egészségügyi kiadásai. Jelen pillanatban ugyanis az a helyzet, hogy az ország direkt és indirekt egészségügyi költségei "toronymagasan" meghaladják az adóbevételeket - szögezte le az egészségügyi közgazdász.

Bodrogi József hangsúlyozta továbbá, ezt a témát arról az oldalról kellene megközelíteni, hogy Magyarországon évente nagyjából 28 ezer ember hal meg a dohányzás következményei miatt. Passzív dohányzás miatt évente mintegy háromezren vesztik életüket Magyarországon. Köztük sok pincér is van, akinek a fizetésében nincs benne, hogy órákon keresztül a füstben kell dolgoznia - tette hozzá Bodrogi József.

A Magyar Dohányipari Szövetség múlt pénteken a törvényjavaslatra úgy reagált: a javaslat társadalmi egyeztetés nélkül jött létre, az súlyos gazdasági, valamint foglalkoztatási következményekkel jár, és társadalmi feszültségeket szül. A tervezet - jelenlegi formájában - a vendéglátóipar forgalmát akár 25 százalékkal, a költségvetés jövedéki adó és áfa bevételeit pedig mintegy 50 milliárd forinttal csökkentheti, és hasonló nagyságrendben érinthet más ágazatokat is - közölte a szervezet.

A Magyar Vendéglátók Ipartestülete szerint az ország gazdasági érdekeivel ellentétes lenne, ha a kocsmákból és éttermekből kitiltanák a dohányosokat.

Kovács Gábor, a Magyar Tüdőgyógyász Társaság elnöke e hét kedden azt közölte az MTI-vel, hogy a dohányzás miatt kialakuló betegségek által legjobban érintett orvosi társaságok támogatják a dohányzást tiltó javaslatot.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# általános egészségügyi téma # dohányzásról leszokás # életmód

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés