Ezeket látta már?

Rossz lehelet: ez lehet az oka annak, ha alapos fogmosás után sem múlik el

Betegségek
2025. február 05. 12:24
rossz, lehelet, ok, nem múlik, betegség

A rossz lehelet igen kellemetlen, ám az esetek többségében rövid időn belül megszűnik. De mi van, ha mégsem?

Mindenkivel előfordul, hogy olykor rosszabb a lehelete: ilyenkor jól jöhet a szájvíz és egy frissítő mentolos rágó. Leggyakrabban az étkezésünk, a szájban és a fogak közt lévő ételmaradék, a nyelven felgyülemlett lepedék, baktériumok, a fogkő, illetve dohányzás okozza.

Általában a probléma átmeneti és könnyen kezelhető, ám ha tartóssá válik, úgy érdemes utánajárni, mi is okozza, hiszen a száj nem csak azt tükrözi, ami konkrétan ott történik, hanem azt is, hogy mi megy végbe a test többi részében is.

Mi okoz általában rossz leheletet?

A szájban rengeteg jó és rossz baktérium található - ezek alkotják a száj mikrobiómát. Egészséges esetben megvan ennek az egyensúlya. Megfelelő szájhigiéniával csökkenteni lehet rossz baktériumok mennyiségét, miközben sokat tehetünk a jó baktériumok szintjének növekedéséért.

Amennyiben nem megfelelően tisztítja a fogait és a nyelvét, úgy baktériumok gyorsan elszaporodnak. Amikor ezek lebontják a szájban maradt ételt, kellemetlen szagú gázok szabadulnak fel - ez okozza a rossz leheletet.

Így állapíthatja meg, hogy milyen a lehelete

Sajnos nem egyszerű eldönteni, hogy milyen is a leheletünk, ám van rá egy jó praktika. Érdemes tudni, hogy a klasszikus trükk – tenyérbe lehelni és azt megszagolni – nem olyan hatékony. A legjobb módja annak, hogy eldöntse a kérdést az az, ha megnyalja a kézfejét, majd vár néhány másodpercet, amíg a nyál megszárad. Utána szagolja meg!

Hogyan kezelheti otthon a rossz leheletet

Az első és legfontosabb a megfelelő szájhigiénia. Ez azt jelenti, hogy minden reggel és este mosson fogat, használjon fogselymet, tisztítsa meg nyelvét és használjon szájvizet.

Az alkohol alapú vagy antimikrobiális szájvizeket kerülni kell, mert kiszáríthatják a szájat és elpusztíthatják a jó baktériumokat – mondta Dr. Kami Hoss, a fogorvos a TODAY-nek.

Jó szolgálatot tehet még különböző fűszerek fogyasztása (menta, petrezselyem), nyers zöldségek rágcsálása és a megfelelő hidratálás.

Honnan tudhatja, hogy komolyabb állapotot, betegséget jelez a panasz?

Ha nem oldódik meg a probléma, akkor mélyebbre kell ásni, hogy nincs-e valamilyen betegség a háttérben. Ilyenkor a szájhigiénia önmagában nem csökkenti a rossz szagokat, mert nem kezeli az alap, kiváltó okot. Emellett érdemes még egyéb tünetek után is kutakodnia, hogy kiderüljön, mi is okozza a panaszt.

Milyen betegségek okoznak rossz leheletet?

Cukorbetegség

Cukorbetegség esetén az acetonos lehelet a jellemző (főleg 1-es típus során).

Normál esetben a vérben lévő cukor a sejtekbe kerülve energiával látja el a testet. Amennyiben ez nem következik be (az inzulin hiánya miatt) a szervezet kompenzálásként a test zsírraktárait kezdi lebontani, hogy energiához jusson. Ennek során ketonok keletkeznek - ilyen anyag az aceton is, ami a leheleten is érződik.

A cukorbetegség esetén meg kell említeni azt is, hogy az állapot megnöveli a fogágybetegségek, ínygyulladások esélyét, melyek gyakran kellemetlen szájszagban nyilvánulnak meg.

A gyümölcsszagú, acetonos lehelet a diabéteszes ketoacidózis jele is lehet, ami a cukorbetegség egy életveszélyes szövődménye. Akkor lép fel, amikor a keton szintje olyan magas, hogy a vér pH-ja savassá válik.

Reflux

Savas refluxról akkor beszélünk, amikor a gyomorsav visszaáramlik a nyelőcsőbe. Nem csoda, hogy ilyenkor a lehelet savanyúvá, szúrós szagúvá válik. Ilyenkor egyéb panaszok is felléphetnek: pl. gyomorégés, mellkasi fájdalom és különböző fogászati problémák. Ez utóbbi csak fokozza a szájszagot, hiszen a sérült fogzománc és az elszaporodott baktériumok miatt fogszuvasodás léphet fel, amely tovább fokozhatja a rossz leheletet.

Vesebetegség

Ha valakinek vesebetegsége van, a méreganyagok felhalmozódnak a szervezetében. A vér urea (fehérje lebomlási terméke) szintje így megnő, ami ammóniává bomlik le - ez okozza az ammónia szagú leheletet. Ugyanígy a májbetegségek is hasonló panasszal járhatnak.

További okok a rossz lehelet hátterében

  • fertőzések
  • dehidratáció
  • szájszárazság
  • alacsony szénhidráttartalmú diéta

Összegezve

  • A rossz lehelet gyakran a szájban lévő ételmaradékok, baktériumok és fogkövek miatt alakul ki.
  • Fontos a megfelelő szájhigiénia, mint pl. a fogmosás, fogselyem használata, a nyelv tisztítása, valamint a szájvíz körültekintő választása.
  • Az acetonos lehelet cukorbetegség jele lehet, mely gyakran társul fogágybetegségekkel és ínygyulladással.
  • A savas reflux és különböző máj- és vesebetegségek is okozhatnak kellemetlen szájszagot.
Rossz a lehelete, és nehezen koncentrál? A vesebetegség tünetei is lehetnek
Ez a cikk is érdekelheti

Rossz a lehelete, és nehezen koncentrál? A vesebetegség tünetei is lehetnek

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# rossz lehelet # szájszag # szájhigiénia # Cukorbetegség # Vesebetegségek # reflux

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés