Ezeket látta már?

A rossz szájhigiénia nem csak a fogakat veszélyezteti

Hírek
2025. március 18. 14:34
Kutatás szájhigiénia kockázati tényező

Súlyos betegségeket okozhat az, ha elhanyagolja a száj-és fogápolást.

Március 20-án ünnepeljük az Egészséges Száj Világnapját, amely a szájhigiénia fontosságára és az ehhez kapcsolódó betegségek megelőzésére hívja fel a figyelmet. Sokan nem is sejtik, hogy a rossz szájhigiénia nem csupán a fogakat és az ínyt érinti, hanem komoly hatással lehet az egész szervezetre is.

Március 20. az Egészséges Száj Világnapja. A Fogorvosok Világszövetsége 2013-ban indította útjára a nemzetközi kampányt, amelyhez a világ 130 országa, köztük Magyarország is csatlakozott. A kezdeményezés célja, hogy minden évben fokozottan hívja fel a figyelmet a prevencióra, a szájhigiénia fontosságára, a fog és íny egészségére, valamint ösztönözze az embereket, a közösségeket és a döntéshozókat is, hogy tegyenek lépéseket a szájüregi betegségek megelőzéséért.

- A rossz szájhigiénia, és a különböző fogágybetegségek során kialakuló gyulladás növeli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, a stroke és érelmeszesedés esélyét. A szájüregi betegségek összefüggésbe hozhatók a cukorbetegséggel, ronthatják az inzulinrezisztenciás állapotot - figyelmeztetett dr. Dergez Márk, a MindentMent Fogászati Rendelőhálózat vezető szakorvosa.

A szakértő szerint a terhesség alatt is fennálló fogínybetegségek befolyásolhatják a magzat fejlődését, az elhanyagolt szájüregi elváltozások hozzájárulhatnak a koraszüléshez és az alacsony születési súlyhoz is. Emellett a krónikus ínygyulladás befolyásolhatja az immunrendszer működését is.

A magyarok többsége hagyományos fogkefét használ

Felmérések szerint Magyarországon a lakosság 60-70%-a még mindig manuális fogkefét használ, ennek egyik oka a fogorvos szerint a megszokás.

- Sokan nem érzik szükségét a váltásnak, mert a gyerekkorukban megszokott, hagyományos fogmosási technikát sajátították el és nehezen változtatnak. Emellett az ár is döntő tényező: egy jó minőségű elektromos vagy szónikus fogkefe kezdeti költsége magasabb, míg a manuális fogkefék olcsón és könnyen elérhetők – véli dr. Dergez Márk.

A szakértő szerint ugyanakkor a legtöbben nincsenek tisztában azzal, hogy mennyivel hatékonyabb az elektromos vagy szónikus fogkefe és úgy érzik, hogy a manuális fogmosással jobban kontrollálhatják a mozdulatokat.

- Az igazság azonban az, hogy egy manuális fogkefével egy perc alatt nagyjából 300-600 tisztító mozdulat végezhető, míg egy szónikus fogkefe akár 84.000-t is képes generálni ugyanezen idő alatt. A különbség nemcsak a mozdulatok számában, hanem azok hatékonyságában is megmutatkozik – magyarázta a fogorvos.

Dr. Dergez Márk kiemelte azt is, hogy a szónikus technológia mikrorezgései segítik a fogkrém és a nyál keveredését, így a tisztító hatás a fogközökbe és az ínyvonal alá is elér. A finomabb mozgások csökkentik az íny sérülésének és visszahúzódásának esélyét, míg egy forgófejes elektromos fogkefe erőteljesebb nyomást gyakorolhat. A plakk eltávolításának hatékonysága is jelentősen nő a szónikus technológiának köszönhetően, csökkentve a fogszuvasodás és az ínybetegségek kockázatát.

- A szónikus fogkefe segíti a természetes fogfehérítést is, mivel hatékonyabban távolítja el az elszíneződéseket – tette hozzá.

Szájzuhanyok a mindennapi szájápolásban

A fogmosás önmagában nem elegendő a teljes szájhigiénia fenntartásához. A fogközökben megrekedt ételmaradékok eltávolítására kiváló megoldás a szájzuhany, amely erős vízsugárral tisztítja meg azokat a területeket, amelyeket a fogkefe sörtéi nem érnek el. A szakértő szerint a szájzuhany különösen ajánlott fogszabályzót viselőknek, mivel hatékonyan tisztítja a brekettek környékét, a fogpótlással (koronával, híddal, implantátummal) rendelkezőknek, mert segít eltávolítani az ételmaradékokat az eszközök környékéről, és a diabétesszel együtt élőknek, akiknél magasabb a fogágybetegség kockázata. Emellett az ínyproblémákkal küzdőknek is ajánlott, mert a vízsugár segít a gyulladás csökkentésében.

- A szájzuhanyt mindig fogmosás után alkalmazzuk, kezdjük alacsony víznyomással és fokozatosan növeljük azt. A vízsugarat tartsuk a fogíny vonalában, mozgatva a fogak mentén. Használható sima vízzel vagy antibakteriális öblítővel is - tanácsolja dr. Dergez Márk.

A szakértő hangsúlyozta, hogy a szájzuhany nem helyettesíti a fogmosást, de kiváló kiegészítés a szájhigiénia fenntartásához!

Dr. Dergez Márk szerint a technológia fejlődésével egyre kevesebb ok marad a manuális fogkefék használatára.

Nem mosnak elégszer fogat a magyar gyerekek
Kapcsolódó cikk a témában

Nem mosnak elégszer fogat a magyar gyerekek

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MindentMent Fogászati Rendelőhálózat
# szájhigiénia # Egészséges Száj Világnapja # fogápolás # szájápolás # Stroke # szívinfarktus # fogkefe

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés