Ezeket látta már?

Mi jó szemvörösség ellen? Ezeket lehet tenni a panasz esetén

Betegségek
2025. február 15. 12:24
Amikor vörös, ég és viszket – Hatékony módszerek szemvörösség ellen

A következő módszerekkel sokat javíthat a tüneteken.

A szem leggyakrabban irritáció, illetve sérülés miatt válik vörössé. Akkor következik be, amikor a szem felszíne alatt lévő apró erek kitágulnak, esetleg begyulladnak. Általában ez egy reakció a szemet ért külső hatásra, irritációra. A vörösség érintheti egyik vagy mindkét szemet, kialakulhat lassan, de akár hirtelen is. A vörösség mellett általában egyéb tünetek is jelen lehetnek. Ezek jellemzően a következők:

  • szemfájdalom
  • viszketés
  • könnyezés, váladékozás
  • fényérzékenység
  • ödémás szemek
  • homályos látás, látászavarok

A szemvörösség leggyakoribb okai

A problémának számos oka lehet: van, hogy a kontaktlencse hosszas viselése váltja ki a panaszt, felléphet gyógyszerek mellékhatásaként, de a túl sok képernyőnézés is eredményezheti. Ilyenkor ugyanis kevesebbet pislogunk és emiatt szemszárazság lép fel. Ez azért baj, mert a könnyel távolítjuk el a szembe kerülő apró porszemcséket, ráadásul a megfelelő könnyréteg csökkenti a fertőzések rizikóját is. Ha a termelődése elégtelen, a szemünk kiszáradhat. Ennek jellemző tünete a szemvörösség, illetve a szúró, égő, kellemetlen érzés a szemben.

A problémát okozhatja még alváshiány, túlzott alkoholfogyasztás, dohányfüst vagy klóros medencében való úszás. A panasz igen gyakori oka lehet még az allergia, a hisztamin ugyanis kitágítja a szem felszíne alatt lévő apró ereket és gyulladást idézhet elő. A betegségek közül leggyakrabban a kötőhártya gyulladása váltja ki a szem vörösségét, de okozhatja árpa, súlyos esetben pedig uveitis vagy zöldhályog (glaukóma) is.

Hogy lehet megelőzni a szemvörösséget?

A szemvörösséget gyakran meg lehet előzni azzal, ha elkerüli az olyan kiváltó tényezőket, mint az alváshiány, az alkoholfogyasztás, a dohányzás, illetve a klóros víz. Amennyiben megteheti, csökkentse a képernyő előtt töltött időt! Ha ez nem lehetséges és a szeme kiszárad úgy műkönny alkalmazása lehet indokolt.

A szakemberek gyakran ajánlják hosszas képernyőnézés esetére a 20-20-20 szabályt: ez azt jelenti, hogy 20 perc számítógépes munka után 20 másodpercig nézzen 20 méteres távolságba. Ez lehetővé teszi a szemizmok ellazulását, valamint hozzájárul a gyakoribb pislogáshoz.

Mit lehet tenni panasz esetén?

Szerencsére az esetek többségében a szemvörösség kezelhető, annak mértéke csökkenthető. Ahogy már említettük, a műkönny alkalmazása igen sokat segíthet - főleg akkor, ha a panaszt a szem szárazsága okozza.

Enyhébb esetekben a hideg borogatás szintén sokat segíthet azáltal, hogy összehúzza a szem ereit: ez nemcsak a vörösség csökkentésében segít, hanem mérsékli a szem körüli ödémát is. Gyakran ajánlják a kamillás szemborogatást, mivel az nyugtatja a szemet és csökkenti a gyulladást. Viszont nem árt óvatosnak lenni vele, mivel túlzott alkalmazása a szem körüli bőr kiszáradását okozhatja!

Amennyiben allergia generálja a panaszokat, ha tudja, kerülje az adott allergént, illetve sokszor mosson kezet és ne érintsen meg a szemeit. Cserélje le gyakran ágyneműjét és törölközőjét, valamint használjon otthonában légszűrő berendezést! Alkalmazhat antihisztamin szemcseppeket is (akár vény nélkül), melyek segítenek enyhíteni a kellemetlen panaszokon.

Előfordulhat, hogy a szemvörösség nem múlik: ilyenkor az orvos vényköteles készítményt (antihisztamin, érösszehúzó cseppek, szteroid cseppek, tabletták) ajánl, illetve különböző vizsgálatokkal utánajár annak, mi is okozza pontosan a problémát. Bakteriális fertőzés esetén antibiotikumos szemcsepp alkalmazása indokolt, glaukóma fennállása során pedig speciális szemcseppek, illetve egyéb beavatkozások szükségesek.

Összegezve

  • A szem vörössége leggyakrabban irritáció vagy sérülés miatt következik be.
  • A szemvörösség kialakulhat külső hatások, gyógyszerek mellékhatásai vagy túl sok képernyőnézés miatt.
  • Számos okozója lehet a szemvörösségnek, mint pl. alváshiány, allergia, vagy súlyosabb betegségek.
  • A szemvörösséget lehet megelőzni a kiváltó tényezők elkerülésével, ha lehet.
  • Hatékony kezelések: műkönny alkalmazása, hideg borogatás, antihisztamin szemcseppek használata.
Ilyen gyógyszereket használjon, ha az allergiától vörös és viszket a szeme
Kapcsolódó cikk a témában

Ilyen gyógyszereket használjon, ha az allergiától vörös és viszket a szeme

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# szemvörösség # szemszárazság # allergiás szem # allergia # szembetegség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés