Ezeket látta már?

Szennyezett levegő: évi kétmillió haláleset

Betegségek
2011. szeptember 28. 11:03
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Minden évben 2 millió ember halála írható a szennyezett levegő számlájára, s a halálesetek jelentős része elkerülhető lenne, ha a nagyvárosok betartanák az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által a légköri szennyezés egészségügyi határértékére tett ajánlást - derül ki a WHO jelentéséből.

A levegő minőségéről készített, a maga nemében példa nélküli dokumentum 91 ország összesen 1100 városából - többnyire fővárosokból és 100 ezer feletti lakosú nagyvárosokból - gyűjtött adatok feldolgozása alapján készült.

gyarvaros-ipar-d00000D760ece399f00d1

Forrás: MTI


Az ENSZ szakosított szervének ajánlása szerint az úgynevezett PM10 (vagyis 10 mikrométer vagy az alatti részecskeátmérőjű) finomszemcsés anyagok, köznyelvben a szálló por koncentrációja a légkörben az éves átlagot tekintve napi szinten nem lépheti túl a köbméterenkénti 20 mikrogrammot, ehhez képest viszont több nagyvárosban a 300 mikrogrammot is eléri - mutat rá a tanulmány. A vizsgált helyszínek közül elenyésző azok száma, ahol szem előtt tartják a javasolt határértéket.

A jelentés készítői felhívják a figyelmet arra, hogy az említett finomszemcsés anyagok behatolnak a tüdőbe, s így a vérkeringésbe is bekerülnek, különböző szív- és érrendszeri megbetegedéseket, tüdőrákot, asztmát és egyéb légzőszervi bántalmakat okozva. A levegő szennyeződését elsősorban a különböző emberi tevékenységek - egyebek mellett a motoros járművek és az erőművek működése - során lejátszódó égési folyamatok okozzák.

Maria Neira, a szervezet közegészségügyi és környezeti osztályának vezetője Genfben, a jelentés ismertetésekor rámutatott: számos nagyvárosban az egészségre veszélyes szinten van a légszennyezettség mértéke. Mint hangsúlyozta, a legijesztőbb adatok a gyorsan fejlődő országokból, elsősorban Kínából és Indiából kerültek ki. Neira szerint ha az országok megfelelően bánnának a környezettel, számottevően csökkenthető lenne a légzőszervi és szívbántalmakkal küzdők, vagy tüdőrákban szenvedők száma. A szakértő felhívta a figyelmet arra is, hogy sok országban a levegő minőségére vonatkozóan nincsen külön szabályozás.

A WHO tanulmánya szerint a betegek, a gyermekek és az idős személyek különösen veszélyeztetettek a légszennyezés szempontjából. Az egészségügyi szervezet a problémára adandó válaszok között a tömegközlekedés fejlesztését, a gyaloglás és a biciklizés népszerűsítését, valamint a fűtőanyagként nem szenet használó erőművek építését említi.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# általános egészségügyi téma # életmód # környezetszennyezés # légúti betegség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés