Ezeket látta már?

Szeptembertől kötelező a bárányhimlő elleni védőoltás!

Betegségek
2019. szeptember 20. 09:31
bárányhimlő, oltá

Idén szeptembertől a kötelező védőoltások közé kerül a bárányhimlő elleni oltás is, amit 13 és 16 hónapos korukban kapnak meg a gyermekek.

A bárányhimlő rendszerint enyhe tünetekkel, enyhe fejfájással, mérsékelt lázzal, rossz közérzettel kezdődő vírus (Varicella zoster) okozta megbetegedés, amelyet rövid időn belül kialakuló kiütések, hólyagocskák jellemeznek.

A bárányhimlő mint vírusos megbetegedés

A bárányhimlő rendkívül ragályos, cseppfertőzéssel terjedő megbetegedés, ami elsősorban a kezdeti szakaszban és a kiütések megjelenésekor fertőz, azaz akkor, amikor még sok esetben nem is diagnosztizálták a kórképet. Tény azonban, hogy a fertőzőképesség a pörkösödésig, azaz a kiütések beszáradásáig megmarad, a lappangási idő 10-14 nap. A tapasztalat azt mutatja, hogy általában ennyi idő telik el az egymással szorosabb kapcsolatban lévő személyek, például a testvérek megfertőződése között. A betegek többsége a 3-5 éves korosztályból kerül ki, majd őket követi gyakoriságban a 6-9 éves korosztály.

A bárányhimlő kezelésére gyógyszerek nem állnak rendelkezésre. Napjainkban a kiütések különféle szuszpenziókkal, oldatokkal való kenegetése már idejét múlt megoldás. A tünetek megjelenésekor mindössze néhány jó tanáccsal láthatja el az orvos a betegeket, mint például a körmök levágása, a kiütések kapargatásának és felülfertőződésének elkerülése érdekében, a direkt napfény kerülése, a habfürdős fürdés mellőzése.

A következmények akár súlyosak is lehetnek: „báránybőrbe bújt farkas”?

Jogosan merül fel a kérdés, hogy miért van szükség egy olyan betegség elleni védőoltás kötelezővé tételére, aminek a lefolyása nem súlyos. A válasz a lehetséges következményekben rejlik.

Ritkán ugyan, de a bárányhimlő súlyos, akár életveszélyes következményekkel is járhat. Ezek között említhető a kiütések bakteriális felülfertőződése, a legyengült szervezetű egyéneknél a tüdőgyulladás fellépése. Óva int a tény, hogy kevesebb, mint minden 1000. betegnél idegrendszeri, agyi károsodások alakulhatnak ki, amik maradandóak, illetve halálos kimenetűek is lehetnek.

Bárányhimlő - akár súlyosak is lehetnek a szövődmények

Egyre kevesebb fertőzés – az oltásoknak köszönhetően

Az elmúlt években már felvehető volt, noha még nem volt kötelező a bárányhimlő elleni védőoltás. Míg a 2000-es évek táján hazánkban évente körülbelül 40-50000 bárányhimlős esetet jelentettek, addig ezek száma az elmúlt évekre jelentősen csökkent. 2016-ban már „csak” 37843, míg 2017-ben 33381 esetet jelentettek. Az orvos által diagnosztizált bárányhimlős esetek a kötelezően jelentendő megbetegedések közé tartoznak.

Magyarországon a jelentett fertőző megbetegedések mintegy felét a bárányhimlő teszi ki. Valószínűsíthető, hogy a tényleges esetszám ennél magasabb. Előfordul, hogy míg az egyik gyermekkel az orvoshoz fordulnak a többgyerekes szülők a panaszok fellépéskor, addig a másikkal 10-14 nap elteltével, az ismert tünetek fellépésekor már nem, hiszen az orvos azt megelőzően már ellátta őket a kórkép kezelésére vonatkozó tanácsokkal.

2019. szeptembertől kötelező a bárányhimlő elleni oltás

A bárányhimlő elleni védőoltás kötelezővé tételével 12-re bővült az életkorhoz kötötten kötelező védőoltások száma: a TBC, a torokgyík, a szamárköhögés, a tetanusz, a járványos gyermekbénulás, a mumpsz, a kanyaró, a rózsahimlő, a Haemophylus influenzae B, a Hepatitis B, illetve a Pneumococcus elleni védőoltások mellett szeptembertől kötelező a gyermeknek beadatni a bárányhimlő elleni oltást is.

A bárányhimlő elleni oltást két részletben kapják meg a gyermekek: 13 és 16 hónaposan. Ez egyben azt is jelenti, hogy másfél éves koráig a gyermekeket ezentúl nem hatszor, hanem nyolcszor kell elvinni a gyermekorvoshoz a kötelező védőoltások felvétele miatt.

Dr. Budai Marianna PhD.

szakgyógyszerész

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# bárányhimlő # oltás # gyerekbetegség # kiütések # viszketés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés