Ezeket látta már?

Dráma az uszodában: összeesett a gyerek - 12 évesen kapott agyvérzést

agyvérzés, stroke, sztrók, gyermekkor, sürgősségi

Mentőhelikopterrel szállították el a műtőbe, egyelőre mélyaltatásban tartják a fiút. Van-e előjele, és ha igen, hogyan ismerhető fel gyerekeknél az agyvérzés?

Az életveszélyes állapotban lévő gyereket előbb a mátészalkai városi kórházba, majd mentőhelikopterrel Debrecenbe szállították. Megműtötték, most mélyaltatásban tartják a gyereket. Az édesanyja azt mondta az RTL Híradónak, semmi előjele nem volt a rosszullétnek.

A gyerekkori agyvérzés tünetei

Az agyvérzés a stroke ritkább fajtája, melynek során az agyban egy ér sérülése miatt vérzés lép fel. Mint minden stroke, az agyvérzés is életveszélyes, azonnali kórházi, sürgősségi kezelést igénylő állapot!

Gyermekkorban a stroke rendkívül ritka, de újszülöttkortól kezdve előfordulhat. Nagyobb gyermekek esetében a tünetek megegyeznek a felnőttkorra jellemző tünetekkel (hemiparesis, hemiplegia, aphasia, látászavar), ritkábban fejfájás, tudatzavar is felléphet. Újszülötteknél leginkább fokális tünetek észlelhetők. Gyermek stroke beteg kórházba szállításának megkezdése előtt – a megfelelő betegút érdekében – a mentők a területi gyermek centrummal is felveszik a kapcsolatot és referálnak a gyermek állapotáról.

Az agyvérzés gyerekeket, csecsemőket, sőt még a magzatokat is érinthet

A gyermekkori stroke sok szempontból veszélyesebb, mint a felnőttkori agyvérzés. Az egyik legijesztőbb benne, hogy gyerekkorban a stroke tünetei nem annyira látványosak (különösen a kisbabáknál), így sok esetben nem is veszik azt észre. Az agyvérzésen átesett újszülöttek pedig időnként csak 4-8 hónapos koruk között mutatnak tüneteket, vagyis jóval később annál, mint amikor az esemény bekövetkezett.

A megfelelő, időben történő ellátás rendkívül fontos a gyermekkori stroke esetében.

A gyermekkori stroke két altípusa

  1. perinatális stroke, mely a terhesség utolsó 18 hete és a születés utáni első harminc nap közötti időszak. Gyakran ezt a típusú agyvérzést vérrög okozza. A vérrög a méhlepényből válhat le, és a vérkeringésen keresztül jut a magzat vagy az újszülött agyába.
  2. A másik típus, vagyis a valódi gyermekkori agyvérzés 1 hónapos és 18 éves kor között következik be. Oka lehet vérrög és megrepedt agyi vérér egyaránt.

A gyermekkori stroke rizikófaktorai nem azonosak a felnőttkori agyvérzés rizikófaktoraival. A gyermekeknél az agyvérzést elsősorban valamilyen fel nem derített, genetikai eredetű betegség (például a sarlósejtek betegsége), veleszületett szívbetegség okozza, de állhat a hátterében például véralvadási zavar, fejsérülés vagy autoimmun betegség is.

Emelett bizonyos anyai problémák, többek között a preeklampszia vagy bakteriális fertőzések növelhetik a későbbi, gyermekkori stroke kialakulásának esélyét.

A gyermekkori stroke jelei

  • csecsemőknél sokszor csak hónapok múlva veszik észre, hogy valami nincs rendben, a kicsi mozgása nem fejlődik megfelelően.
  • kisbabáknál stroke-ra utaló jel lehet az arc, a kar, a láb ismételt rángatózása,
  • a légzéskimaradás, a merev tekintet és az extrém aluszékonyság.
  • Nagyobb gyermekkorban a tünetek a felnőttkori agyvérzéshez hasonlítanak, úgy mint:
  • a test egyik oldalának gyengesége, érzéketlensége,
  • a beszéd, illetve a beszédértés zavarai (elmosódott, zavaros beszéd),
  • a súlyos fejfájás,
  • a hányás,
  • a fáradékonyság,
  • a szédülés
  • és a görcsök.

Mikor forduljon orvoshoz?

A stroke tüneteinek felismerésében hasznos lehet az ún. Cincinnati Stroke Skála ismerete. A skála szerinti intő jelek bármelyikének jelentkezése esetén hívja azonnal a 112-t és kérjen mentőt!

A stroke jelei lehetnek:

  • Hirtelen arcaszimmetria kialakulása, a száj akaratlanul elferdül, lefittyed az egyik oldalon.
  • A beteg a vízszintesen kinyújtott kezei valamelyikét nem tudja megtartani, egyik oldalon süllyeszti, vagy a felfelé fordított tenyér akarata ellenére lefelé fordul.
  • A szótalálás nehézsége miatti beszédzavar alakul ki.

A három alaptünetről úgy győződhetünk meg a legkönnyebben, ha a következő kérések teljesítését kérjük a betegtől:

  • Mosolyogjon!
  • Emelje fel mindkét karját!
  • Mondjon egy egyszerű mondatot!

Ha e három kérés bármelyikének teljesítése nehézséget okoz, azonnal hívja a 112-t és kérjen mentőt!

Mi a teendő a mentők megérkezéséig?

  •  A tünetek megjelenésének időpontját jegyezze fel!
  • A stroke első, figyelmeztető tünetei – arczsibbadás, féloldali gyengeség, szótalálási nehézség – sokszor csak átmenetileg jelentkeznek, azonban a múló tünetek nem jelentik a sürgősségi állapot elmúlását.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Három egyszerű feladat: ha nem megy, azonnal hívja a mentőt!

Forrás: egeszsegkalauz.hu
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához