Ezeket látta már?

Visszérbetegség: akár trombózishoz is vezethet, ha elhanyagolja

véna, visszér, gyulladás, visszeres láb

A kezdetben csak esztétikai problémát jelentő vénatágulatok komoly szövődményekkel is járhatnak.

Jóllehet a 30 felettiek közel fele tapasztalja a tüneteket, ötből csak egy kezelteti a visszérbetegségét. A visszérbetegség krónikus, komoly betegség, amely a felnőtt lakosság közel felét, azaz közel 3,5 millió embert érint.

Az érintettek kétharmada nő, az idősebb korosztály mellett pedig már a fiatalabb, 30-as éveikben járók közül is egyre többen tapasztalják a visszér betegség tüneteit.

Sokan küzdenek vele, mégsem kezeltetik

Magyarországon a harminc felettiek közel fele tapasztalja a visszérbetegség tüneteit, ötből mégis csak egy érintett kezeli vagy kezelteti azokat – derült ki a Servier Hungária Kft. felméréséből[1]. Az érintettek nagy százaléka még mindig alul- vagy félreinformált, a vénák egészségének megőrzéséről nem esik elég szó.

Vénáinknak vagy más néven visszereinknek nagyon fontos szerepük van a szervezetünkben: ezek az erek szállítják ugyanis a hajszálerek felől a szív és a tüdő felé az „elhasznált” szén-dioxidban dús vért, ami később újra oxigénnel dúsul és jut el a sejtekhez, szövetekhez. Ha ezek a vénák elégtelenül működnek, visszérbetegségről beszélünk. A genetikai és hormonális tényezők mellett a túlsúly és a mozgásszegény életmód is komoly szerepet játszik a vénás betegségek kialakulásában.

Halogatjuk, amíg lehet

Lábszárgörcs, lábdagadás, visszeresség, mélyvénás trombózis, lábszárfekély – a kezdetben csak esztétikai problémát jelentő vénatágulatok komoly szövődményekkel is járhatnak, ha elhanyagoljuk őket. A Servier Hungária Kft. kutatása azt mutatja, hogy az egyértelmű panaszok ellenére sokan mégis csak akkor fordulnak orvoshoz vagy kezdik el a kezelést, amikor a tünetek még kellemetlenebbé válnak (45%) vagy akár komoly fájdalmat okoznak (44%). Az adatokból az is kiderül, hogy az első tünetek megjelenése után csak hónapokkal később (33%) kérünk segítséget, de sokan évekig halogatják, hogy orvoshoz forduljanak.

Az alsó végtagokon megjelenő hajszálerek kezdetben csak esztétikai problémát jelentenek, de ha nem foglalkozunk a tünetekkel és elhanyagoljuk azokat, akár súlyos szövődményekkel is járhatnak. Bár a visszérbetegség évek óta komoly népbetegségnek számít, mégis aluldiagnosztizált és alulkezelt betegségről beszélünk. Fontos hangsúlyozni, hogy életmódváltással, a tünetek kezelésével a súlyosabb szövődmények és a drasztikus beavatkozások elkerülhetőek.

– mondja dr. Bihari Imre érsebész, egyetemi docens.

Nem esik elég szó a betegségről

A Servier által végzett kutatás azt is megmutatja, hogy a visszérbetegséggel kapcsolatban még mindig nagy a tájékozatlanság: az érintettek 55%-a az interneten próbálja beazonosítani a tüneteket és csak 36%-uk tájékozódik visszérbetegséggel kapcsolatos cikkből vagy hirdetésből (18%).

A visszérgyulladás kiváltó okai

Visszérgyulladást a vénában képződő vérrög okozhat, amely elzárja az áramló vér útját. A vérrög kialakulásában közrejátszhat:

  • az ér sérülése,
  • öröklött véralvadási rendellenesség,
  • hosszú ideig tartó mozgásképtelenség (pl. kórházi tartózkodás miatt).

A visszérgyulladás kialakulásának rizikója nagyobb az alábbi betegségek, állapotok fennállásakor:

  • visszérbetegség,
  • dohányzás,
  • túlsúly,
  • fogamzásgátló tabletta szedése, hormonpótló terápia,
  • terhesség,
  • korábbi véralvadási probléma,
  • trombofília (a vér fokozott alvadékonysága),
  • kisebb artériák gyulladása (poliartériás gyulladás),
  • vörösvértestek magas koncentrációja a vérben (policitémia vera, PV),
  • daganatos betegség,
  • 60 év feletti életkor.

A visszérgyulladás lehetséges szövődményei

A visszérgyulladás nem jár szövődményekkel, általában pár nap vagy pár hét alatt meggyógyul. Nagyon ritkán szövődményként mélyvénás trombózis alakulhat ki, mely egy súlyos állapot, és mihamarabbi orvosi ellátást igényel.

A visszérgyulladás főbb tünetei

A visszérgyulladás leggyakrabban az alsó lábszárat érinti, ritkábban a karokat, a péniszt vagy a mell bőrfelszínhez közeli vénáit.

A bőrfelszínhez közeli visszér gyulladásának tünetei:

  • fájdalmas, meleg érzetű, kemény ércsomók a bőr alatt,
  • a bőr helyi kipirosodása, duzzanata.

Mindezen tünetek általában enyhék, nem korlátozzák a normál hétköznapi életvitelt, a fájdalom nem okoz nehézséget a járásban.

A fentieknél súlyosabb állapotot idéz elő a mélyvénás trombózis, melyet rendkívül fontos megkülönböztetni az „egyszerű” visszérgyulladástól. A mélyvénás trombózis jellegzetes tünete az egész láb megduzzadása, érzékenysége, erős fájdalma.

Mikor forduljon orvoshoz?

Amennyiben visszérgyulladás tüneteit észleli magán, keresse fel háziorvosát. Ha a tünetek mélyvénás trombózisra utalnak, azonnal keresse fel a legközelebbi sürgősségi betegellátó osztályt. Amennyiben a fenti tünetekhez légszomj, mellkasi fájdalom vagy vér felköhögése társul, az tüdőembóliára utalhat, ezért hívja a 112-t és kérjen mentőt!

Mit tehetnek lábuk, vénáik egészségének megőrzéséért vagy a visszérbetegséggel járó tünetek enyhítéséért?

Ehhez sok esetben teljes életmódváltásra van szükség, ami számtalan kihívást tartogat. A huzamos ideig tartó ülés miatt megduzzadhat a visszeres láb, és növekszik a vérrögképződés kockázata is. Ennek megelőzése érdekében az ülést gyakori sétákkal meg kell szakítani, illetve javasolt a rendszeres és nagyobb mennyiségű alkoholmentes folyadék fogyasztása. Hosszan tartó utazás során javasolt kompressziós harisnya viselése.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ezek a lábakon észlelet tünetek utalnak szívbetegségre

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#lábfájdalom

[1] A Servier Hungária 2022. február 18-ai a visszérbetegek körében végzett kvantitatív felmérése alapján.

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához