Ezeket látta már?

Ujjhossz és prosztatarák-hajlam?

Betegségek
2010. december 03. 13:09
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Kisebb a prosztatarák kockázata azoknál a férfiaknál, akik mutatóujja hosszabb, mint gyűrűsujja - közölték szerdán brit kutatók.

A brit Rákkutató Intézet (ICR) és a Warwick Egyetem munkatársainak tanulmánya szerint azoknál a férfiaknál, akiknek mutatóujja hosszabb volt, mint gyűrűsujja, egyharmaddal kisebb valószínűséggel fejlődött ki prosztatarák, mint azoknál, akiknek gyűrűsujja volt hosszabb.

kezmosas-280x200-d0000037F8a6c21eb8724

Forrás: Medipress


"Az ujjak egymáshoz viszonyított hossza egyszerű tesztként szolgálhatna a prosztatarák kockázatának becslésére, különösen a 60 év alatti férfiaknál" - javasolta Ros Eeles, a kutatás egyik vezetője, az ICR munkatársa.

A kutatók szerint az összefüggés a tesztoszteron férfihormon mennyiségével lehet kapcsolatban. A prosztatarák-szűrés jelenlegi módszere ellentmondásos, mert a prosztata-specifikus antigén (PSA) szintjét mérő tesztek nem teszik lehetővé a daganat agresszív formájának megkülönböztetését azoktól a jóindulatú elváltozásoktól, melyek nem igényelnek kezelést.

A British Journal of Cancer című szakfolyóiratban megjelent tanulmányban Eales kutatócsoportja az összefüggést azzal magyarázza, hogy a mutatóujj és a gyűrűsujj egymáshoz viszonyított aránya a magzati fejlődés során, az anyaméhben alakul ki, és attól függ, mekkora a magzatot érő tesztoszteronszint. A kutatók úgy vélik, ha kevesebb tesztoszteronnak volt kitéve a baba megszületése előtt, az valamelyes védelmet nyújt számára a prosztatarák ellen felnőtt életében.

A kutatók 1994 és 2009 között három brit kórházban 1500 prosztatarákos férfi ujjhosszairól kértek a páciensektől adatokat, és ezeket összehasonlították 3 ezer egészséges férfi adataival. A férfiak több mint felének a mutatóujja rövidebb volt a gyűrűsujjánál, mintegy 19 százalékuknál egyforma hosszú volt a két ujj, a többieknél pedig a mutatóujj volt a hosszabb. Az utóbbi csoportnál 33 százalékkal kisebb valószínűséggel fordult elő prosztatarák.

Korábbi tanulmányok az ujjak egymáshoz viszonyított hosszát már összefüggésbe hozták az agresszióval, a termékenységgel, a reakcióidővel és az önbizalommal is.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# Daganatos betegségek # genetika # prosztatarák

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés