Ezeket látta már?

Védőoltás: ha 3 hónap múlva adják be a 2. dózist, jobban hathat

Betegségek
2021. május 14. 14:59
vakcina, koronavírus vakcina, mellékhatás, oltás

Nagyon is lehet előnye annak, ha a második védőoltást később kapja meg!

Az vitathatatlan, hogy maga a koronavírus elleni védőoltás sok ezer ember életét mentheti meg, ám a szakemberek szerint annak is nagy jelentősége van, hogy mikor adják be a két dózist.

Mennyi idő kell elteljen a védőoltás 2 dózisa között?

A jelenleg elérhető, SARS-CoV-2 elleni védőoltások többségéből két dózis szükséges. Az, hogy mennyi idő teli el a két oltás között, több dologtól is függ (csak egy tényező a védőoltások elérhetősége), például az adott vakcina típusától, gyártójától. Általában 4-12 hét közötti várakozási időt határoztak meg a szakemberek.

Azonban az új, fertőzőképesebbnek, esetleg súlyosabb betegséget okozónak tartott koronavírus mutánsok felbukkanásával egyre több szakember javasolja azt, hogy a lehető leginkább tolják ki a második vakcina beadásának időpontját. Így ugyanis sokkal többen kaphatnák meg az első adagot, mely – némi várakozási időt követően – önmagában is komoly védelmet nyújthat a fertőződés és a súlyos tünetek ellen.

Egy, a PLOS Biology című szakmai lapban nemrég megjelent tanulmány szerzői szerint a második védőoltás beadatását akár 9-15 hétre is ki lehet tolni, és ezzel is minimalizálható az új fertőződések, a kórházi kezelésre szorulók száma és a halálozás is. A kutatók szerint ez elsősorban azokon a területeken lehet megfelelő oltási stratégia, ahol az elérhető védőoltások mennyisége korlátozott, vagy a disztribúció ütközik nehézségekbe.

Ha később kapja meg a 2. adag vakcinát, jobban hathat

A kutatók egy speciális, matematikai modellt alkottak meg, mely a különböző oltási stratégiák hatását elemezte. A program ehhez figyelembe vette a koronavírus terjedését, a már meglévő immunitást, illetve a második védőoltás beadásának különböző időpontjait is. Ez alapján képesek voltak meghatározni, mennyit érdemes várni a két védőoltás beadása között. A vizsgálat egyik hátránya, hogy csak a Pfizer és a Moderna vakcináit vizsgálta.

Olvassa el ezt is!

Az eredmények elemzéséből kiderült, hogy a második dózis Moderna védőoltás beadásának 12-15 hétre való „eltolása” csökkentette a legjobban a halálozásokat és a kórházi kezelésre szoruló betegek számát, a Pfizer esetében pedig 6-12 hétnyi halasztás járt a legtöbb előnnyel, a kórházi kezeléseket és a halálozást tekintve.

Maguk a kutatók is hangsúlyozták, hogy mindenképpen több adatra és további vizsgálatokra van szükség, hogy egyértelműen ki lehessen jelenteni, mikor a legjobb beadni a második adag vakcinát. „Sajnos, még mindig nincs teljes képük arról, mennyire hatásosak a vakcinák, különösen az új, fertőzőképesebb vírusvariánsokkal szemben” - mondta dr. Seyed Moghadas professzor, a tanulmány vezető szerzője.

Forrás: Medical News Today

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# védőoltás # 2. dózis # vakcina # oltás elhalasztása

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés