Kezeletlen felfázás: innen tudhatja, ha már átterjedt a veséjére a húgyúti fertőzés
Nagy bajok származhatnak abból, ha nem kezelteti magát.
Mi a felfázás?
A felfázás kellemetlen, de időben felismerve és megfelelően kezelve gyorsan gyógyítható állapot. Az alhasi fájdalom, a vizelési panaszok és a zavaros vizelet azonnali figyelmet igényel, különösen, ha lázzal vagy egyéb súlyos tünetekkel jár együtt. A rendszeres higiéniai szokások és a megfelelő folyadékfogyasztás segíthet csökkenteni a húgyúti fertőzések kockázatát.
A felfázás, orvosi nevén húgyúti fertőzés (HÚF), a húgyutakat érintő bakteriális fertőzés, amely leggyakrabban a húgyhólyagot támadja meg (cystitis). Gyakori, hogy az érintett nők számolnak be róla, mivel a női anatómia miatt rövidebb a húgycső, így a baktériumok könnyebben jutnak el a húgyhólyagba. Bár a "felfázás" név azt sugallja, hogy a hideg okozza, a valódi kiváltó ok általában bakteriális fertőzés, leggyakrabban az Escherichia coli (E. coli) baktérium által.
Mik a felfázás tipikus tünetei?
- Gyakori vizelési inger: az egyik leggyakoribb tünet a folyamatos, sürgető vizelési inger, még akkor is, ha csak néhány csepp vizelet ürül. Ez a hólyag falának gyulladása miatt alakul ki.
- Égő, csípő érzés vizelés közben: a húgycső gyulladása fájdalmas, égő érzést okoz vizelés közben.
- Fájdalom vagy diszkomfort az alsó hasban: az alhasi fájdalom vagy nyomásérzés a húgyhólyag gyulladásának egyik jele.
- Zavaros, szokatlan szagú vizelet: a fertőzött vizelet gyakran zavaros, néha vért is tartalmazhat, és kellemetlen, erős szaga van.
- Láz és hidegrázás: ha a fertőzés a húgyutakon keresztül eléri a veséket, akkor magas láz, hidegrázás, hát- és oldalfájdalom jelentkezhet. Ez súlyosabb állapot, amely azonnali orvosi beavatkozást igényel.
- Általános rossz közérzet: gyakran jelentkezik fáradtság, gyengeség és a betegség általános érzése.
Mi okozza a felfázást?
A felfázás leggyakoribb oka az E. coli baktérium, amely a végbél környékéről a húgycsőbe jutva fertőzést okozhat. Kockázati tényezők:
- Nem megfelelő higiénia: a helytelen tisztálkodás vagy rossz higiéniai szokások növelhetik a húgyúti fertőzés esélyét.
- Szexuális aktivitás: szexuális érintkezés során a baktériumok könnyebben bejuthatnak a húgyutakba.
- Gyenge immunrendszer: betegségek vagy gyógyszerek miatt legyengült immunrendszer esetén nagyobb a fertőzés kockázata.
- Kevés folyadékfogyasztás: a vizelet áramlása segít kiüríteni a baktériumokat, így a kevés vízfogyasztás növelheti a fertőzés kockázatát.
- Hormonális változások: terhesség, menopauza vagy fogamzásgátló eszközök használata is befolyásolhatja a húgyúti fertőzések kockázatát.
Hogyan diagnosztizálják a felfázást?
Kórelőzmény felvétele: az orvos részletesen megkérdezi a tünetek jellegét, időtartamát és az esetleges korábbi fertőzéseket.
Vizeletvizsgálat:
- A vizeletmintából kimutatják a baktériumok, fehérvérsejtek vagy vér jelenlétét.
- Egyes esetekben vizelettenyésztést is végeznek, hogy meghatározzák a pontos baktériumfajt és a megfelelő antibiotikumot.
Fizikai vizsgálat: az orvos megvizsgálja az alhasi érzékenységet vagy fájdalmat.
A felfázás, vagyis a húgyutakat érintő fertőzés és gyulladás gyakori betegség, és bár kifejezetten kellemetlen, sőt fájdalmas is lehet, a legtöbb ember nem tartja komoly bajnak. Pihenéssel, sok folyadék fogyasztásával, esetleg többé-kevésbé hatásos otthoni módszerekkel néhány nap alatt általában kikezelhetőnek tartják, és csak akkor mennek el orvoshoz, ha a tünetek szinte már elviselhetetlenek, vagy ha a betegség nagyon elhúzódik.
Húgyúti fertőzések szövődményei
Azonban a húgyúti fertőzéseknek is lehetnek komoly szövődményei, melyek elsősorban a vesét érinthetik. A húgyutakban, illetve a húgyhólyagban megtelepedő, elszaporodó kórokozók ugyanis a vesébe is bekerülhetnek, ott gyulladást, szélsőséges esetben pedig a vese visszafordíthatatlan károsodását is okozhatják. A vesegyulladás jellegzetes tünetei nagyon rövid idő, akár néhány óra alatt alakulnak ki: fájdalmas vizeletürítés, magas láz, hidegrázás, derék- és hátfájás, hányás.
Rendkívül ritkán, de a húgyúti fertőzés akár vérmérgezést (szepszist) is okozhat, mely az életet is veszélyeztető állapot, azonnali orvosi ellátást igényel! A szepszis tünetei közé tartozhat a láz, a felületes, szapora légzés, a felgyorsult szívverés és a zavarodottság.
Kiket veszélyeztetnek a húgyúti fertőzés szövődményei?
Természetesen nem kell mindenkinek megijednie, a komplikációk szerencsére ritkák, de néhány ember számára nagyobb a kialakulásuk rizikója. A hölgyek eleve nagyobb veszélyben vannak, anatómiai jellegzetességeik miatt ugyanis hajlamosabbak a húgyúti fertőzésekre, mint a férfiak, és ez a rizikó az életkor növekedésével, illetve a szexuális aktivitással együtt nő.
Mindenképpen orvosi kivizsgálásra van szükség abban az esetben, ha valakinél gyakran, évente több alkalommal is kiújul a felfázás. Ez ugyanis akár krónikus betegségre (pl. diabéteszre) is utalhat, de arra is figyelmeztethet, hogy több folyadékot kellene fogyasztanunk. Ha a férfiak tapasztalnak visszatérő fertőzéseket, akkor az prosztatagondokat is jelezhet!
A várandós kismamáknál is igen gyakori lehet a felfázás, és az esetükben különösen fontos, hogy megvizsgáltassák magukat orvossal, és ha szükséges, akkor gyógyszert is szedjenek. A nem kezelt húgyúti fertőzés ugyanis a magzatot is veszélyeztetheti, és növelheti a preeklampszia, a vérszegénység, sőt még a koraszülés rizikóját is.
Ezek a felfázás kezelési lehetőségei
Antibiotikumos kezelés
- A húgyúti fertőzéseket általában orális antibiotikumokkal kezelik, például nitrofurantoinnal, trimetoprim-szulfametoxazollal vagy foszfomicinnel.
- A kezelés időtartama általában 3-7 nap, de vesefertőzés esetén hosszabb lehet.
Fájdalomcsillapítás
A fájdalom és diszkomfort csökkentésére nem szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID-ok) használhatók.
Bőséges folyadékfogyasztás
A folyadékbevitel növelése segít kiüríteni a baktériumokat a húgyutakból.
Higiéniai szokások javítása
A helyes higiénia fenntartása segít megelőzni a fertőzések kiújulását.
Probiotikumok és természetes kiegészítők
A probiotikumok és a tőzegáfonya kivonatok támogathatják a húgyutak egészségét, bár ezek hatékonysága tudományosan nem mindig egyértelmű.
Mikor forduljunk orvoshoz?
- Ha a tünetek 1-2 napon belül nem enyhülnek.
- Ha láz, hidegrázás vagy deréktáji fájdalom jelentkezik, ami vesefertőzésre utalhat.
- Terhesség alatt minden húgyúti tünetet azonnal orvossal kell kivizsgáltatni.
Megelőzés
- Megfelelő folyadékbevitel: napi 2-3 liter víz fogyasztása segít fenntartani a húgyutak egészségét.
- Higiénia: a helyes irányú (elölről hátrafelé) törlés WC-használat után.
- Vizelés szexuális együttlét után: segíti a baktériumok eltávolítását a húgyutakból.
- Pamut alsónemű viselése: jobb légáramlást biztosít, és csökkenti a fertőzés kockázatát.
Összegezve
- A húgyúti fertőzés kezeletlenül komoly veszélyeket rejt.
- A felfázás súlyos, vesével kapcsolatos szövődményeket is okozhat.
- Akár szepszis is felléphet, mely életveszélyes állapot.
- A hölgyek nagyobb veszélyben vannak a húgyúti fertőzésekkel szemben.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Felfázott valahol? Nem mindegy, hogy alsó vagy felső húgyúti fertőzésre vizsgálják!
Források