Ezeket látta már?

A lába is fellélegezhet nyáron, ha betartja ezt a visszérbarát rutint

Betegségek
2025. július 26. 09:24
visszérbetegségek ellen kánikula

Mit tehetnek önmagukért a visszérbetegek a kánikulában? Orvos mondja el.

A kánikulában sokan kényelmetlenül érzik magukat, ha rövidebb szoknyát, nadrágot szeretnének hordani. A visszér betegség sajnos nem csak esztétikailag zavaró, de kezeletlenül súlyos szövődményekhez vezethet, megelőzéséért viszont sokat tehetünk. Dr. Sepa György, a Trombózis- és Hepatológiai Központ – Prima Medica sebésze, érsebésze hasznos tanácsokkal szolgált a legkényelmetlenebb időszak, a nyár közeledtével.

A hajlam örökölhető, de életmóddal befolyásolható

Sajnos, a visszér betegségre való hajlam genetikailag meghatározott, jó hír viszont az érintetteknek, hogy életmódunkkal sokat tehetünk a megelőzésért, karbantartásért. A visszér ellen rádiófrekvenciás eljárás és szklerotizáció is beválhat.

  • A hosszú állás a vénás véráramlás egyik fontos feltételét, a környező izmok munkáját lehetetleníti el, így különösen álló foglalkozásúaknak elengedhetetlen a rendszeres mozgás.
  • A terhesség önálló rizikófaktor, nem csak az láb, de a gáttáji és a kismedencei vénatágulatok kialakulásának szempontjából is. Fontos, hogy az érintett kismamák konzultáljanak érsebésszel is!
  • A visszerek állapota a kánikulában azért romlik, mert a melegben az erek kitágulnak, ami azt eredményezi, hogy a billentyűk nem zárnak teljesen, a véráram megfordul bennük és vénás pangást okoz. Emiatt rosszabbodnak a panaszok. Éppen ezért nyáron különösen fontos a kezelés, a kompressziós harisnya viselése, bár ez utóbbi nyilván nyáron különösen kellemetlen. Azonban nagyon fontos, ha máskor nem, huzamosabb álldogálás, ülés, hosszú utazás kapcsán.

Életmód tippek megelőzéshez, karbantartáshoz

Meleg helyett hideg

Visszér betegeknek nem ajánlott a meleg, forró fürdő, a szauna, de nem kizáró ok. Viszont akár naponta többször is alkalmazható a váltózuhany, amikor felváltva meleg, majd hideg vizet folyatunk a vádlinkra, hideg vízzel befejezve a folyamatot. Ez kiváló értorna és vérkeringés-serkentő.

Értorna

Ha lehet, ne álldogáljunk túl hosszú ideig! Amennyiben muszáj ezt tennünk, rendszeresen tornáztassuk, mozgassuk meg a lábujjakat, a lábszárat, és szabadidőnkben sportoljunk. Napközben viseljünk kompressziós harisnyát, esténként pedig polcoljuk fel a lábat, és végezzünk értornát, ami kiüríti az ereket.

Cipőviselés

Kerüljük a túl magas sarkú cipőket, ideális az 5 centi alatti sarokmagasság. A túl magas sarok viselése esetén ugyanis másként feszül a lábszárizomzat, jelentősen csökken az izompumpa, ami a vér visszaáramoltatását szolgálná.

Testsúly

Életmódváltással ajánlatos leadni az esetleges túlsúlyt, hogy minél kevesebb súlyt kelljen a lábaknak cipelnie.

Az orvosi segítség nyáron is elérhető

- Ha bárki láb- és bokadagadást, lábszárfájdalmat, a bőr bepirosodását, nyomásérzékenységet érzékel magán, vagy észreveszi, hogy a gáttájon jelentek meg visszerek, feltétlenül forduljon orvoshoz – javasolja dr. Sepa György. - Csak szakember döntheti el, milyen módszer lesz az adott esetben optimális. A nagyméretű visszerek eltüntetésére a hagyományos sebészi műtéti eljárás, valamint a lézeres és a rádiófrekvenciás és ragasztásos műtéti lehetőségek állnak rendelkezésre. Jó minőségben elvégezve mindegyik megoldás hatékony. A döntően esztétikai panaszokat okozó pókvénák, és az úgynevezett retikuláris visszerek és hajszálerek esetében jó megoldás egyrészt a rádiófrekvenciás eljárás, amelynek előnye, hogy bármely testrészen elvégezhető, beleértve az arcot, a térd és boka környékét, amelyet egyébként nagyon nehéz kezelni. A kezelést követően nincs szükség kompressziós harisnya alkalmazására, a napozás sem jelent akadályt – így nyáron is elvégezhető a beavatkozás.

- A szklerotizáció, injekciós kezelés, melynek lényege egy speciális anyag fecskendezünk az érbe, aminek következtében az ér falai összetapadnak és megszűnik bennük a vérkeringés, ezért eltűnnek - ismerteti Sepa doktor. - A szklerotizálásra az ősz, a tél és a tavasz a legalkalmasabb, a kezelés után ugyanis rugalmas pólya viselése kötelező, ami ilyenkor nem okoz nagy gondot. Az injekciós terápiaként zajló szklerotizáció után egy hétig nem sportolhat, de folytatható a mindennapi tevékenység, nincs szükség betegszabadságra, tehát igazán gyors, kíméletes módja ez a pókvénák eltüntetésének.

Táplálkozás és hidratálás: belülről is segíthetünk

A nyári visszérpanaszok enyhítéséhez nemcsak a külső kezelések, hanem a helyes táplálkozás is hozzájárul. A bőséges folyadékfogyasztás elengedhetetlen: a kellő hidratáltság segít a vér megfelelő viszkozitásának fenntartásában, így csökken a pangás esélye. Különösen ajánlott ilyenkor a víz, a cukormentes gyógyteák (pl. csalán, zsurló, somkóró), valamint a frissítő citromos vagy uborkás víz. Kerülendők viszont a túlzott koffein- és alkoholfogyasztás, mivel ezek vízhajtó hatásuk miatt inkább rontanak az állapoton.

A rostban gazdag étrend – sok zöldség, gyümölcs, teljes kiőrlésű gabona – elősegíti a bélmozgást és csökkenti a székrekedés kialakulását, amely a hasűri nyomás fokozása révén ronthatja a vénás keringést. A C-vitaminban gazdag ételek (pl. citrusfélék, paprika, brokkoli) elősegítik az érfalak rugalmasságát, míg a bioflavonoidokban (pl. fekete áfonya, meggy, vörös szőlő) gazdag táplálkozás gyulladáscsökkentő hatású.

Kerülje a hosszas napozást és a perzselő meleget

Noha a nyári napsütés csábító lehet, a hosszan tartó közvetlen napozás kifejezetten megterheli az érrendszert. A magas hő hatására az erek még inkább kitágulnak, fokozva a pangást és a nehézláb érzését. Árnyékos helyen való pihenés, hűsölés, illetve kora reggeli vagy késő esti séták sokkal előnyösebbek. Strandoláskor a víz kellemes hűtő hatása jó szolgálatot tesz: úszás vagy csak a hideg vízben való séta kíméletesen tornáztatja az izmokat és élénkíti a vérkeringést.

Utazás közben is ügyeljen a vénás keringésre

Nyáron sokan indulnak hosszabb autós vagy repülős útra, ami fokozott kockázatot jelenthet a vénás pangásra és akár mélyvénás trombózisra is. Ilyenkor különösen fontos, hogy legalább óránként megmozgassa a lábát: körözzön a bokájával, feszítse meg, majd lazítsa el a vádliját, és ha lehet, álljon fel pár percre. Érdemes rugalmas, nem szorító ruházatot választani, és akár kompressziós térdzoknit is viselni az utazás idejére.

Mozgás, de okosan!

A mozgás az egyik legjobb természetes "gyógyszer" a visszér ellen, de nem mindegy, milyen formában végezzük. Kímélő sportok – mint az úszás, kerékpározás, tempós séta vagy nordic walking – segítenek erősíteni a láb izomzatát anélkül, hogy túlterhelnék a vénákat. Ugrálással, hirtelen irányváltással, nehéz súlyok emelésével járó edzéseket – mint a küzdősport vagy a magas intenzitású intervallum edzések – viszont érdemes kerülni, különösen meleg időben.

Visszerek a lábon: mikor kell vele feltétlen orvoshoz fordulni?
Kapcsolódó cikk

Visszerek a lábon: mikor kell vele feltétlen orvoshoz fordulni?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Trombózis és Hematológiai Központ
# visszér # visszeresség # visszérbetegségek # visszerek # Életmód

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés