Ezeket látta már?

Prosztatagyulladás

A prosztatagyulladás a prosztatamirigy fájdalmas duzzanata. Kialakulhat úgy, hogy a vizeletelvezető rendszer bakteriális fertőzése terjed rá a mirigyre, vagy a véráramban levő baktériumok fertőzik meg. A bakteriális fertőzés kialakulhat gyorsan (akut bakteriális prosztatagyulladás) vagy lassan, gyakori visszatéréssel (krónikus bakteriális prosztatagyulladás). A prosztatagyulladást ritkán gomba-, vagy vírusfertőzés is okozhatja.

A prosztatagyulladás tünetei

Prosztatagyulladás

A tünetek különböznek akut és krónikus prosztatagyulladás esetében. Akut prosztatagyulladás során magas láz, medence- illetve gáttáji (a herezacskó és a végbélnyílás közötti területen) fájdalom és vizelési panaszok lépnek fel. Gyakori, sürgető vizeletürítést, valamint fájdalmas vagy égő vizelést okoz. A betegek vizelete akadozik, elcseppen, mivel a megnagyobbodott, gyulladt prosztata nyomja a húgycsövet. Végbélen keresztül történő vizsgálat során a prosztata nyomásérzékeny. A lassan kialakuló, krónikus prosztatagyulladás tünetei nem jellegzetesek. A beteg lehet tünetmentes is akár, vagy vizeletürítési panaszai a jellemzőek. Következménye a prosztata állományában kialakult gennygyülem (tályog) vagy mellékheregyulladás lehet. A krónikus prosztatagyulladás sterilitást okozhat.

A prosztatagyulladás diagnózisa

A tünetek, a betegvizsgálat és a vizeletvizsgálat eredménye alapján általában felállítható. Akut prosztatagyulladás esetén a végbélen keresztül megtapintott prosztata duzzadt és nyomásérzékeny. A prosztatamasszázst követően a vizelet és a hímvesszőből kipréselt váladék tenyésztése azonosítja a kórokozót és fertőzés forrását.

A prosztatagyulladás kezelése

Székletlazítók csökkenthetik a székrekedés által okozott székelési fájdalmat. Fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő gyógyszerek szintén mérséklik a fájdalmat és a duzzanatot a kóreredttől függetlenül. Egyes, a prosztata megnagyobbodásban alkalmazott gyógyszerek csökkenthetik a tüneteket azzal, hogy ellazítják a prosztatán belüli izmokat. A kórokozó azonosítása után célzott antibiotikumos kezelés szükséges, melyet 4-12 héten át kell szedni. Ha a tünetek minden kezelés ellenére súlyosak, műtéti - részleges vagy terjes prosztataeltávolítás - beavatkozás lehet a végső megoldás.

A prosztatagyulladás kórjóslata

Az akut folyamat a helyes kezeléssel teljes mértékben gyógyítható. A krónikus prosztatagyulladás ezzel ellentétben nehezen gyógyítható. Hosszas antibiotikus kezelés esetén van esély a tünetek megszüntetésére.

Forrás:

Mark H. Beers, MD: MSD Orvosi kézikönyv a családban

Korszerű orvosi diagnosztika és terápia – Melánia Kiadó

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához