Igaz, hogy a szénsavas italok csontritkulást okozhatnak?
Ortopéd sebészek rántják le a leplet a leggyakoribb ortopédiai tévhitekről.
Az emberi test tartószerkezete a csontok és ízületek, melyek alapvető fontosságúak a mindennapi mozgáshoz, így a mozgásszervi betegségek komolyan befolyásolhatják az életminőséget.
Ezek a struktúrák biztosítják a stabilitást, támogatják a súlyt és lehetővé teszik a gördülékeny mozgást. Az egészséges csontok és ízületek megőrzése elengedhetetlen az általános testi jólét szempontjából. Ugyanakkor számos mítosz terjedt el ezen részekről a közösségi médiában, és nem mindegyik állja meg a helyét. Ortopéd sebészek árulják el, mely hiedelmek igazak és melyek félrevezetőek.
Az ízületek ropogása ízületi gyulladást okoz
Gyakori tévhit, miszerint az ízületek ropogtatása ízületi gyulladáshoz vezet, és súlyosbíthatja a meglévő ízületi fájdalmat. Valójában a helyzet nem ilyen egyszerű. Egy 2016-ban végzett nagyszabású tanulmány, amely több mint 45 000 résztvevővel készült, nem talált összefüggést az ujjpercek ropogtatása és az osteoarthritis között - írja a Broward Health.
A csontoknál lévő fémlemezek növelik a villámcsapás vagy áramütés kockázatát
Ez a hiedelem téves. A csontrögzítő lemezek olyan anyagokból készülnek, mint a rozsdamentes acél, titán, kobalt-króm vagy kerámia, amelyek nem jó vezetői az elektromos áramnak. Ennélfogva az áramütés kockázata ezek esetében nem jelentős. Viszont a villámhárítók, amelyek rézből vagy alumíniumból készülnek, valóban vonzzák és vezetik az elektromos áramot a földbe.
Az öregedéssel a csontok zsugorodása miatt alacsonyabbak leszünk
Ez az állítás igaz. Az életkor előrehaladtával a csontok, amelyek szivacsos részeket tartalmaznak, például a csigolyák és a gerinccsigolya-porckorongok, fokozatosan degenerálódnak. A gerincoszlop és a medencecsont együttesen a testmagasság körülbelül 25 százalékát alkotják. Ahogy öregszünk, a gerinccsigolya-porckorongok kiszáradnak és veszítenek magasságukból, ami összességében rövidebb gerincoszlophoz és testmagassághoz vezet. Továbbá, időskori balesetek vagy csontritkulás okozhatja a gerincoszlop összeomlását, ami szintén magasságvesztéssel járhat - írja a MedPark Hospital.
A pihenés a legjobb kezelés az ortopédiai sérülésekre
Bár a pihenés fontos szerepet játszik a gyógyulásban, nem mindig elég önmagában. Az ortopédiai sérülések esetén a legjobb kezelési módszer a sérülés típusától és súlyosságától függ. Gyakran szükség van fizikoterápiára, speciális gyakorlatokra, rögzítésre, gyógyszerekre, vagy akár műtétre is. A túl sok pihenés izomgyengeséghez és ízületi merevséghez vezethet, ami lassíthatja a gyógyulást. Ezért fontos, hogy minden ilyen esetben konzultáljunk egy egészségügyi szakemberrel, aki személyre szabott kezelési tervet javasol - írja a South Shore Orthopedics.
A lótuszülés felgyorsítja a térdízületi gyulladást?
Valóban igaz, hogy a lótuszülés hozzájárulhat a térdízületi gyulladáshoz, bár nem ez az elsődleges oka a térdízületi porckopásnak. A térdízületek felszínét borító porc lengéscsillapítóként működik, így lehetővé teszi az ízületek sima, súrlódásmentes mozgását. Amikor a porc elkopik vagy degenerálódik, térdízületi porckopás alakul ki. Ebben az állapotban a terhelés eloszlása változik, különösen megnövekszik, amikor a térd hajlított állapotban van. Például állás vagy járás közben a térdízületi felületre a testsúly felének megfelelő nyomás nehezedik, míg guggoláskor a terhelés a testsúly 5-7-szeresét is elérheti. Ezért az olyan gyakorlatok, amelyek hajlított térddel végezhetőek, mint a törökülés vagy a meditációs pózok, különösen a padlón végzett ülő testtartások, jelentős hatást gyakorolhatnak a térdízületekre. Ezek a pozíciók növelhetik a térdízületi osteoarthritis kialakulásának kockázatát.
A kiropraktika véglegesen gyógyítja a hátfájást?
Ez nem igaz. Bár a kiropraktikus kezelés népszerűvé vált az interneten, sokan tévesen gondolják, hogy hangos pattogások a fájdalomcsillapítás jelei. A hátfájást számos különböző állapot okozhatja, ideértve bőrbetegségeket, mint az övsömör, valamint az izmok, inak, szalagok, ízületek, csontok és porckorongok gyulladásos betegségeit, sőt belső szervi problémákat, mint például a hasnyálmirigy és a máj állapota. A kiropraktikus korrekció csak átmeneti enyhülést kínál olyan ízületi vagy izomfeszültséggel kapcsolatos fájdalmakra, amelyeket a beteg önmagában nem tud csökkenteni. A kiropraktikus kezelés lazítja az izomfeszültséget, ellazítva a fasciát, izmokat, szalagokat, inakat és ízületi tokokat. Bár a kezelés időlegesen növeli az izmok rugalmasságát és enyhíti a hátfájást, nem kínál végleges megoldást, mivel nem kezeli a fájdalom kiváltó okait.
Igaz, hogy a szénsavas italok csontritkulást okozhatnak?
Ez a hiedelem téves. Bár sokan úgy vélik, hogy a szénsavas italok savassága károsítja a csontokat és oldja a kalciumot, a szervezetünkben van egy hatékony sav-bázis puffermechanizmus, amely megakadályozza, hogy a szénsavas italok megváltoztassák a vér savasságát és károsítsák a csontokat. Ezenkívül tudományos vizsgálatok, amelyek több mint százezer résztvevővel tíz évig folytak Európában és Kínában, kimutatták, hogy a szénsavas italokat rendszeresen fogyasztó emberek csontsűrűsége nem különbözik jelentősen azokétól, akik nem fogyasztanak ilyen italokat. Ez bizonyítja, hogy a szénsavas italok nem okoznak csontritkulást.
A csontok gyengülését és csontritkulást számos más tényező okozhatja, beleértve az öregedést, hormonális változásokat, és a magas nátriumtartalmú étrendet, amely fokozza a kalcium kiválasztását a vizelettel. Emellett a magas foszfor- vagy foszfáttartalmú ételek gátolhatják a kalcium felszívódását, ami szintén hozzájárulhat a csontok gyengüléséhez.
Nincs törés, ha képes mozgatni az érintett testrészt
Ez az egyik leggyakoribb ortopédiai tévhit. Valójában, attól, hogy egy sérült testrészt még tudja mozgatni, az nem zárja ki a törés lehetőségét. Néha a mozgás a fájdalom vagy duzzanat miatt korlátozott, de a teljes mozgásképesség megléte nem garantálja a törés hiányát. Ezért, ha komoly sérülés ér egy testrészt, és nem vagy biztos az állapotában, fontos, hogy forduljon orvoshoz!
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!