Ezeket látta már?

Szürkehályog (katarakta)

Szembetegségek
2010. január 18. 12:12
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

A szürkehályog a szemlencse elszürkülése, elhomályosodása, amely a látás fokozatos, fájdalmatlan elvesztéséhez vezet. A szürkehályog a vakság leggyakoribb oka a világon.

A szürkehályog előfordulása

Előfordulhat veleszületett formában, illetve a kor előrehaladtával. A 65 és 74 év közötti emberek közül majdnem minden ötödikben kialakul a látásromláshoz vezető szürkehályog, a 75 év felettiek közül pedig majdnem minden második embernél megfigyelhető. Érintheti csak az egyik szemet, vagy mindkét szemet is. A veleszületett formánál általában mindkét szem érintett.

A szürkehályog okai

Szürkehályog (katarakta)

Forrás: MTI


A betegségnek léteznek úgynevezett primer típusai, amelyek okát nem mindig ismerik. Két fő csoportja a veleszületett (kongenitális) és az időskori (szenilis) katarakta.

A veleszületett szürkehályog esetében az ok nem mindig ismert, de a legtöbb esetben az anya vírusfertőzése okozza. Az összes veleszületett szürkehályogos eset mintegy 30%-ában a terhesség első 3 hónapjában elszenvedett rubeolafertőzés a kiváltó ok.

Az időskori szürkehályogot több tényező együttes hatása okozza, hátterében az öregedéssel járó anyagcsereváltozások, a korábbi évtizedek során a szemet ért UV sugárzás, valamint a hormonális változások állhatnak.

A szürkehályog másik típusa az úgynevezett szekunder típus, amelyeknél valamilyen egyéb betegség szövődményeként jelentkezik a szürkehályog. Ezek közül megkülönböztethető az egyéb szembetegségekhez társuló szürkehályog - például a szivárványhártya és a sugártest idült gyulladása, a retina pigment degenerációja, az abszolút zöldhályog és a retinaleválás; valamint egyéb belszervi megbetegedésekben előforduló szürkehályog - anyagcserebetegségek pl: cukorbetegség, mellékpajzsmirigy elégtelenség, hosszantartó szteroidkezelés; bőrbetegségek; valamint egyéb külső okok pl: sugárzás, villámcsapás, szelénmérgezés.

A szürkehályog tünetei és lefolyása

A szürkehályog okozta lencsehomály torzítja és szórja a szembe eső fényt, ezáltal homályos látást, fénygyűrű látását, ritkábban esetleg kettős látást okoz. A látásra gyakorolt befolyás mértékét meghatározza a hályog elhelyezkedése, kiterjedése, valamint a fényviszonyok. Világosban az összehúzódó pupilla beszűkíti a szembe jutó fény útját, ezért a fény nehezen jut át. Félhomályban a pupilla tágul, így az erősebb fény szóródik a katarakta szélein, és fényudvar, gyűrű keletkezik.

Normális fényviszonyok mellett a középen elhelyezkedő szürkehályog kezdetben akár javíthatja is a távollátók látását, mivel a katarakta fókuszáló lencseként viselkedik. Az idősek ilyenkor azt tapasztalják, hogy ismét tudnak szemüveg nélkül is olvasni. Ezt a jelenséget gyakran a látás másodszori visszanyerésének nevezik. Végső soron azonban a szürkehályog akadályozza a fény bejutását a szembe, homályosítja és csökkenti a látást.

A szürkehályog diagnózisa

A betegek általában a látásromlás miatt keresik fel a szemészorvost. A vizsgálat során azonban kiderül, hogy a látásélesség nem javítható a hályog miatt. A szemész réslámpával megállapítja a szürkehályog pontos elhelyezkedését és kiterjedését, valamint azt, hogy milyen mértékben gátolja a fény bejutását a szembe.

A szürkehályog terápiája

Az időskori szürkehályog kezelésében a betegek ki szoktak próbálni különböző recept nélkül kapható szemcseppet, vagy szájon át szedhető vitaminkészítményeket. Ezek hatása azonban erősen kétséges, és objektíven nem mérhető a betegség fázisos progressziója miatt. A szürkehályog végleges kezelését a műtéti lencseeltávolítás és műlencse-beültetés jelenti. A szürkehályog műtét bármely életkorban elvégezhető, és általában még az egyéb betegségben, így szív- vagy cukorbetegségben szenvedőkben is biztonságos. A beavatkozás általában 30 percet vesz igénybe, és az beteg még aznap hazamehet, de gondoskodni kell arról, hogy a műtétet követő néhány napban valaki segítse otthon és kerülnie kell a lehajlást, valamint az emelést.

A műtét után néhány hétig szemcseppeket vagy kenőcsöket kell használni a fertőzés megelőzésére, a gyulladás csökkentésére és a gyógyulás elősegítésére.

A szürkehályog megelőzése

A szemet UV szűrős napszemüveggel kell óvni a káros ultraibolya (UV) sugárzástól. Cukorbetegségben fontos a vércukorszint pontos beállítása. Védelmet nyújt a C- és A-vitaminban gazdag táplálkozás, valamint a zöldségekben található karotinoidok fogyasztása. A menopauza utáni ösztrogénadás szintén védő hatású lehet (de önmagában csak emiatt nem adható), valamint a tartós kortikoszteroid szedés kerülése. Hasznos a dohányzás kerülése is.

Forrás:

Süveges Ildikó Szemészet

Mark H. Beers: MSD Orvosi kézikönyv a családban

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# érzékszervek betegségei # szembetegség # szürkehályog

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés