Ezeket látta már?

Bőrünk titkai: nyári ragyogás ősszel-télen is

Bőrünk nemcsak egyénenként és a különböző életkorokban igényel eltérő jellegű ápolást, hanem évszakonként is. A nyári meleg után a hideg, csapadékos őszi-téli időjárás más módon, de jelentős mértékben megviselheti bőrünket. Fontos tehát bőrápolási szokásainkat az időjáráshoz igazítani, hiszen csak a megfelelően karbantartott bőr ragyog, működik tökéletesen!

Őszi-téli bőrápolás A nyár sokat változtatott bőrünkön. Az erős napsütés és a szennyezett városi levegő felgyorsítja a szaruképzést, és nedvességet von el a bőrtől. Ősszel a hideg, szeles idő pedig fokozza a dehidratáló hatást. A mértéktelen napozás hatására felgyorsult korai öregedési folyamatok maradandó nyomokat hagyhatnak a bőrünkön pigmentfoltok vagy a ráncok formájában.

Bőrünk titkai: nyári ragyogás ősszel-télen is

Az ősz legfontosabb kozmetikai feladata a nyáron elkövetett bőrápolási hibák, és a mértéktelen napozás utóhatásának enyhítése. Ha mértéktartással napoztunk, megfelelően ápoltuk bőrüket, egyenletesen barnultunk, nem sok teendőnk lesz ősszel. Sőt, minőségi kozmetikumokkal meghosszabbíthatjuk egészséges bőrszínünket. Akiknél a napozás gyulladással jár, vagy barnaságuk egyenetlenül szűnik meg, több munkájuk akad ősszel.

Télen a fagyos idő, a hideg szél és a központi fűtés miatti száraz levegő veszi igénybe, szárítja ki, teszi érzékennyé bőrünket. A mélyhidratálás regenerálás tehát ezen időszak legfontosabb feladata.

Akik kipirulásra hajlamosak, érzékeny, gyulladásra hajlamos esetleg rosaceás a bőrük óvakodjanak a hirtelen nagy hőmérséklet-változástól. Ne menjenek a kinti hidegből egyből melegbe, mert újabb hajszálértágulatok keletkezhetnek. Ezekre a problémákra a bőr megfelelő védelme, táplálása jelenthet megoldást, de a szauna, masszázs, kéz-láb paraffinos kezelése szintén hasznos lehet.

Évszakváltáskor még azoknak is ajánlott kozmetikushoz menniük, akik egyébként ritkán vagy egyáltalán nem járnak. Segítséget kaphatnak a bőrtípusuknak és az évszaknak megfelelő bőrápolásban, számtalan szakszerű kezelés közül választhatnak, és beszerezhetik a bőrtípusuknak megfelelő professzionális készítményeket.

Radírozás Bőrradírozással, vagy az ősz második felében kozmetikus által végzett hámlasztással búcsút inthetünk a napozás maradványainak, a pigmentfoltoknak, valamint ellensúlyozhatjuk vele a fokozott szaruképződést. Az esztétikailag zavaró szövetszaporulatokat (vírusos szemölcsök, anyajegyek, bőr jóindulatú növedékei, időskori bőrelváltozások) is ilyenkor ajánlott eltávolíttatni.

Nyáron az erőteljes UV sugárzás serkentőleg hat a hámképzésre, ezért az erre hajlamosaknál a bőrfelszín megvastagodhat. Ennek hatására a csökkent bőrlégzés további rendellenességeket okozhat, szükséges tehát a megvastagodott szaruréteg eltávolítása. Megszüntethetjük egyúttal bőrünk fakóságát, a pigmentfoltok halványíthatók, az apróbb ráncok kisimulnak, gyulladásos folyamatok csökkennek, és a nő a bőr befogadóképessége a regeneráló hidratáló hatóanyagokkal szemben.

Otthoni bőrradírozás A megvastagodott szaruréteg kíméletes, otthoni eltávolítására és mélytisztítására a bőrradírok (peeling) szolgálnak. Fiatal hölgyek válasszanak nyugodtan mechanikai bőrradírt, melyben a dörzsanyag valamilyen apró szemcse pl. mag őrlemény, cukor, só stb... Az érett bőr számára viszont a kémiai bőrradírok a legelőnyösebbek, melyekben közepesen erős sav pl: gyümölcssavak, glikolsav, tejsav végzi a hámoldást. Megnyitják a bőrt a hatóanyagok felszívódásához, ránctalanító, halványító hatásúak. Zsíros bőr esetén csökkentik a túlzott szaruképzést, gyulladásos folyamatokat és erősítik a bőr barrier (gát)-funkcióját. Használatuk során gondoskodni kell a megfelelő fényvédelemről, mert fényérzékenyítheti a bőrt ezáltal pigmentálódhat. Gyulladásra hajlamos, érzékeny bőr esetén csak a legkíméletesebb enzimes bőrradírok alkalmazhatók, a mechanikai, vagy kémiai bőrradír ellenjavallt. A bőrradírok közül célszerű olyat választani, mely hámoldó vagy dörzsanyagon kívül hámképző, regeneráló, nyugtató hatóanyagokat is tartalmaznak ( A, E, F-vitamin, panthenol, allantoin, azulén, csipkebogyó kivonat, alga, aloe vera...)

Kozmetikus által végzett bőrradírozás Egy szakképzett kozmetikus kezei között még akkor is biztonságban érezhetjük magunkat, ha valamilyen intenzívebb hámlasztó kozmetikai kezelést választunk. Minden bőrtípusnál alkalmazható a hidroabrázió, vagyis a vízsugárral történő hámlasztás. Nagyon jó hatású a , vagy az orvosi peeling kezelés, gyulladásra hajlamos bőrnél azonban ezek nem alkalmazhatók.

Hidratálás A bőrnek minden évszakban legfőképpen vízre és zsíranyagra van szüksége, melyek aránya évszakonként változik. Nyáron még a zsírhiányos bőr sem igényli a hatóanyagban gazdag, zsíros krémeket, télen viszont pont ezek részesítendők előnyben.

Télen jelentősen különbözik bőrünk nappali és éjszakai bőrápolási igénye. Nappalra a hideg miatt kisebb víztartalmú, félzsíros, vagy zsíros krémmel kenjük arcunkat. Nappali krémünknek szükséges fel nem szívódó zsíranyagokat (paraffin származék, ricinus olaj, viaszok) is tartalmaznia. A bőrön vékony réteget képezve csökkentik annak vízleadását, így védenek a hideg okozta kiszáradástól. Gyulladásra hajlamos, zsíros bőrűek óvatosan használjanak ilyen készítményeket, mert az említett zsíranyagok hozzájárulhatnak a gyulladásos folyamatokhoz és mitesszerek, pattanások képződhetnek.

Nappalra bátran sminkeljünk, használjunk alapozót és púdert, mert ezek "kesztyűként" védik bőrünket az időjárás viszontagságaitól.

Fontos azonban, hogy az éjszakai krémünk paraffinmentes legyen, tehát ne akadályozza a bőrlégzést és a regenerálódást. Éjszakai krémnek kizárólag jól felszívódó, zsíranyagokban gazdag regeneráló hatású, úgynevezett félzsíros vagy zsíros krémet használjunk (zsíranyag tartalom 20-30% felett).

Professzionális hidratálás Ha látványos, azonnali eredményért kipróbálhatjuk a tű nélküli mezoterápiás kezelést. Ennek során a bőr tömöttségéért és rugalmasságáért felelős kollagén és elasztin rostok termelődését serkentő hatóanyagok juttathatók a bőr mélyébe.

Bőrünk titkai: nyári ragyogás ősszel-télen is

Törődjünk a testünkkel is A nyári frissítő tusfürdőnket cseréljük le hidratáló tusolóolajra, krémtusfürdőre. Ne csak az arcunkat, hanem testünket is radírozzuk rendszeresen. Erre a célra az egyik legmegfelelőbb, ha cukorból vagy tengeri sóból olivaolaj és citromlé hozzáadásával magunk készítjük el friss, házi testradírunkat.

A forró fürdőt feldobhatjuk növényi olajokkal (avokádóolaj, szezámolaj, olivaolaj, jojobaolaj, mandulaolaj, búzacsíraolaj), melyek visszapótolják a bőr hiányzó zsíranyagait, és megóvják a felázástól. Az olajat belecseppenthetjük a fürdővízbe, vagy fürdés előtt a bőrbe masszírozhatjuk.

Levendula- vagy citromfű illóolajok segítenek ellazulni, a citrusfélék a feltöltődést, energetizálást gyosrítják, rózsaolajjal pedig bőrtápláló, regeneráló fürdőt készíthetünk. Fürdővizünk elkészítéséhez használjuk fel bátran az arcunk gőzöléséhez használt gyógynövényes vizet is.

Fürdés után krémezzük be testünket tápláló növényi olajokban, zsírokban gazdag testvajjal (pl. shea vaj, kakaóvaj, kókuszolaj, mandulaolaj)

Próbáljunk ki olajos masszázst, mellyel testileg-lelkileg feltöltődhetünk, rendszeres használattal pedig a szervezet általános egészségi állapotát is támogathatjuk.

Dr. Hajdú Imre: Kozmetikai kézikönyv, Műszaki Könyvkiadó, Budapest, 1990

Bodor Ferencné: Kozmetikus anyagismeret, Műszaki Könyvkiadó, Budapest, 2003

Nagy Alexa

kozmetikus-biológus

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához