Ezeket látta már?

Ezeket a betegségeket a kullancsok terjesztik

Szépségápolás
2019. április 29. 11:04
Módosítva: 2019. április 29. 11:04
kullancs_levelen

A kullancsok csípésével a legtöbben a Lyme-kórt, illetve az agyvelő- és agyhártyagyulladást kötik össze, pedig ezeken kívül még jó néhány betegséget elkaphatunk ezektől az ízeltlábúaktól. Természetesen számtalan dologtól függ, hogy mivel fertőződünk meg.

A kullancsok jó néhány betegséget okozó patogént hordozhatnak, vírusokat, baktériumokat és protozoákat is. Ráadásul egy-egy kullancs nemcsak egyféle kórokozót hordozhat, így előfordulhat, hogy valaki egyszerre több betegséggel is megfertőződik. Ez természetesen sokkal nehezebbé teszi nemcsak a diagnózist, de a kezelést is. Ugyanakkor könnyen előfordulhat, hogy az a kullancs, mely megcsípett minket, semmilyen kórokozót nem hordoz.

Nem érdemes azonban kockáztatni, egy-egy kirándulás után alaposan nézzük át a testünket, és az esetleges kullancsot minél gyorsabban szedjük ki. Ha pedig bármilyen betegségre utaló tünetet észlelünk magunkon (pl. lázat, fejfájást, bőrkiütést), azonnal forduljunk orvoshoz! Jelenleg tíznél is több olyan betegség ismert, melyet a kullancstól kaphatnak el az emberek (és nem szabad azt sem elfelejteni, hogy a kullancsok a házi kedvenceinket is megfertőzhetik).

A kullancsok előfordulási helyétől is függ, milyen betegséget terjesztenek

Az, hogy mely betegség veszélyeztet minket leginkább a kullancscsípés után, elsősorban a földrajzi elhelyezkedéstől függ. A kullancsok különböző alfajai ugyanis a világon mindenhol megtalálhatóak, és különböző területeken más-más kórokozókat hordozhatnak. Hazánkban a leggyakoribb, kullancscsípésekkel összefüggő betegségek a vírusos eredetű kullancs encephalitis, vagyis az agyhártya- és agyvelő-gyulladás, a Lyme-kórnak nevezett bakteriális fertőzés, valamint a nyúlpestisnek is nevezett tularémia.

Néhány éve pedig a krími-kongói vérzéses láznak (CCHF-nek) nevezett, rendkívül súlyos, fertőző betegség is megjelent hazánkban néhány vizsgált kullancsban. Mivel a kullancsok okozta betegségeket nem egyszerű azonosítani, viszont, ha nem kezdik meg időben a kezelést, bármely betegségnek lehetnek súlyos, akár halálos szövődményei, a kezelőorvos rutinszerűen antibiotikum szedését javasolhatja, és ezt egészítheti ki később a megfelelő kezelés.

Ön mennyire felkészült a témában? Ide kattintva elolvashatja a leggyakoribb tévhiteket a kullancsokról!

Érdemes tisztában lenni más betegségekkel is, melyeket a kullancsok terjeszthetnek, különösen akkor, ha sokat utazunk. A leggyakoribb, kullancsok által terjesztett betegségek közé tartozik például az úgynevezett visszatérő láz, a tífuszláz, a foltos láz, a már említett krími-kongói vérzéses láz vagy a babeziózis.

Különösen külföldön, de hazánkban is sokat segíthetünk a kezelőorvosnak, ha a kiszedett kullancsot egy tiszta, jól záródó, műanyag fiolába tesszük, és ha szükséges, megmutatjuk azt a szakembernek.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# agyhártyagyulladás # az agyvelő betegségei # kullancscsípés # betegség # fertőzés # parazita # járványos agyhártyagyulladás # Lyme-kór # vírus # baktérium

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés