Ezeket látta már?

Fülfájás, a nyári strandolás elrontója - ez a fülbetegség okozhatja

fülfájás ok nyár strand víz úszófül

A gyulladás azokat veszélyezteti a leginkább, akik szeretnek sok időt a vízben tölteni.

Az úszófül - vagy a hallójárat-gyulladás, külsőfül-gyulladás - a strandolás kellemetlen velejárója lehet, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Milyen tünetei vannak az úszófülnek, és hogyan lehet elkerülni?Megelőzéséről és kezeléséről dr. Holpert Valéria fül-orr-gégészt, a Fül-orr-gége Központ orvosát kérdeztük.

Mitől alakul ki a betegség?

A köznyelvben úszófülként ismert otitis externa a hallójárat betegsége, melynek kialakulásában a tartós nedvesség döntő szerepet játszik. A felázott hallójárat érzékeny bőre sérülékennyé válik, így a kórokozók könnyen megtelepedhetnek és gyulladást, gombás fertőzést is előidézhetnek.

Milyen tüneteket okoz?

A külsőfül gyulladása erős fájdalommal jár, mely gyakran az éjszakai alvást is nehezíti. Sok esetben a fül környéke is igen érzékeny lehet. Ezen kívül fülfolyás, halláscsökkenés, hőemelkedés, láz is jelentkezhet előre haladott, súlyos hallójárat gyulladás esetén.

Hogyan kezelhető?

Kezelés nélkül a fájdalom erősödésére számíthatunk, így javasolt mielőbb orvoshoz fordulnunk, aki vizsgálat, a hallójárat kitisztítása után rendszerint gyulladáscsökkentő fülcseppet ír fel. Amennyiben a fül váladékozása, illetve a hallójárat duzzanata oly nagymértékű, hogy az nem teszi lehetővé a fülcsepp bejutását, a szakorvos ismételt kezelések során átjárhatóvá teszi azt. A hatás szinte órákon belül jelentkezik, a fájdalom csökkenése tapasztalható. Bizonyos esetekben szájon át alkalmazott antibiotikum szedésére is szükség lehet, emellett természetesen fájdalomcsillapító- és gyulladáscsökkentő készítmények javasoltak. A betegség rendszerint néhány nap alatt gyógyul, ezalatt fontos, hogy víz ne érje a fül területét.

Így lehet elkerülni a problémát

Azok, akik hajlamosak az úszófülre, fontos, hogy elkerüljék azt, hogy sok víz kerüljön a hallójáratba. Ezt megtehetik jó minőségű úszósapkával, füldugó használatával (akár személyre szabott eszközzel). Otthon érdemes lehet fültisztító pálcika használata helyett inkább paraffinolajat csepegtetni a fülbe - ez ugyanis feloldja a fülzsírt, így megkönnyítheti az eltávolítását. Azoknak, akiknél túlzott fülzsír-termelődés áll fenn, célszerű megelőzés céljából fültisztítást kérni annak érdekében, hogy ne rekedjen meg a víz a fülzsírdugó mögötti részben.

Mire ügyeljen a strandon?

Mivel a betegség kialakulásában döntő szerepet játszik a fül bőrének felázása, ezért ha fürdés, strandolás után úgy érzi, víz ment a fülébe, a fej oldalra fordításával és óvatos rázással igyekezzen mielőbb eltávolítani. Ám fontos, ne nyúljon a fülébe, ne kaparja és ne használjon fültisztító pálcikát még akkor sem, ha eldugult a füle!

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Belső fülviszketés: így derítheti ki, hogy gombás fülgyulladás okozza-e

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

úszófül

Forrás: Fül-orr-gégeközpont
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához