Ezeket látta már?

Az UV-sugárzás károsabbá vált az utóbbi években? Hogyan védekezhetünk az UV-sugárzás ellen?

Szépségápolás
2024. július 18. 10:34
UV-sugárzás károsabbá vált az utóbbi években

Miért olyan veszélyes az UV-sugárzás az emberekre, és kik a legveszélyeztetettebbek? A WHO szakemberei adják meg a választ - a nyár kapcsán kitérve a napozás, és a strandfertőzések veszélyeire is.

Európa számos részén a klímaváltozás az ultraibolya (UV) sugárzásnak való kitettség növekedését okozza a közvetett viselkedésbeli változások miatt. A melegebb időjárás és a hosszabb nyár miatt az több időt töltünk a szabadban, kevesebb ruhát viselünk, így erősen megnő a bőr közvetlen UV-sugárzásnak való kitettsége.

Az UV-expozíció leégést és a bőr gyorsabb öregedését okozhatja, miközben növeli a bőrrák és a szemkárosodás kockázatát is. Az élethosszig tartó halmozott expozíció miatt különösen veszélyeztetettek a kisgyermekek - de bárki más is az lehet.

Mi az UV-index?

A globális napsugárzási UV-index, vagy egyszerűen UV-index, kifejezi a napból származó ultraibolya (UV) sugárzás mért vagy előre jelzett mennyiségét/intenzitását egy bizonyos helyen, egy bizonyos napon. Számos országban bemondják a napi időjárás-jelentésben, különösen nyáron, annak érdekében, hogy tájékoztassák a nyilvánosságot a nap intenzitásáról és a nap elleni védekezéssel kapcsolatban teendő szükséges intézkedésekről. Az interneten található számos időjárás-jelentésben közölnek információt az UV-indexről.

Az ábra az UV-index szintjeit mutatja be, valamint ehhez kapcsolódóan ajánlásokat ad a szükséges védekezési intézkedésekre vonatkozóan.

Az ábra az UV-index szintjeit mutatja be, valamint ehhez kapcsolódóan ajánlásokat ad a szükséges védekezési intézkedésekre vonatkozóan.

Forrás: cancer-code-europe.iarc.fr


Mikor a legerősebb a Nap?

A napból származó ultraibolya (UV) sugárzás mennyisége, ami eléri a Földet, ezáltal pedig az UV-index, több tényezőtől függ, amelyek közül a legfontosabb, hogy melyik napszakban és melyik évszakban vagyunk.

Nyáron az UV-sugárzás összes napi mennyiségének kb. 20-30 százaléka 11:00 és 13:00 óra között, míg 75 százaléka 9:00 és 15:00 óra között érkezik (napsütési idő, nem helyi idő). A mérsékelt övi térségekben jelentősek az évszakok közötti különbségek a tekintetben, hogy milyen mértékű UV-sugárzás éri el a Föld felszínét, az Egyenlítőhöz közeledve azonban csökkennek az eltérések.

Egyéb fontos tényezők, amelyek befolyásolják az UV-sugárzás erősségét a Föld felszínén:

  • Földrajzi szélesség (az Egyenlítőtől távolodva csökken az éves UV-mennyiség).
  • Magasság (általánosságban elmondható, hogy felfelé haladva 300 méterenként kb. 4%-kal növekszik a napsütés égető ereje).
  • Felszíni visszaverődés (pl. hó, víz) (a hóról az UV-sugárzás akár 85%-a visszaverődik, míg a vízről kb. 5–10%-a; a visszaverődő UV-sugárzás éppúgy károsíthatja a bőrt, mint a közvetlen UV-sugárzás).
  • Felhők (az, hogy a felhők milyen mértékben csökkentik a Föld felszínét elérő UV-sugárzást, függ a felhők vastagságától, sűrűségétől és alakjától).
  • Légszennyezés (a felhőkhöz hasonlóan a légszennyezésből származó városi szmog is módosítja a Föld felszínét elérő UV-sugárzás mennyiségét).

A felhős égbolt vagy napernyő alatt a strandon biztonságban vagyok?

A strandon használt napernyő az UV-sugárzás kb. 40-50%-át állítja meg. A maradék a napernyőn áthaladva vagy a homokról visszaverődve eléri a bőrt.

Vannak olyanok, akik számára nagyobb kockázatot jelent a napsütés? Számít az, hogy milyen típusú a bőröm, milyen színű a hajam és a szemem?

Igen. A világos bőrű emberek hamarabb leégnek a napon, mint a sötétebb bőrűek. Minél napérzékenyebb a bőr, annál fontosabb a bőr védelme a nap káros hatásaival szemben. Általában hat különböző bőrtípust különböztetünk meg. A bőrtípus a bőrnek az ultraibolya UV-sugárzással szembeni érzékenységét jellemzi.

Ezek a jellemzők segítenek a bőrtípus meghatározásában, a legérzékenyebbtől a legkevésbé érzékeny felé haladva:

  1. 1 A bőr nagyon könnyen leég, és sohasem vagy csak nagyon ritkán barnul le.
  2. 2 A bőr könnyen leég, és lassan barnul le.
  3. 3 A bőr nem ég le könnyen, és lebarnul.
  4. 4 A bőr szinte soha nem ég le, és könnyen lebarnul (mediterrán bőrtípus).
  5. 5 A bőr soha nem ég le, természettől fogva sötétebb bőr (ázsiai bőrtípus).
  6. 6 A bőr soha nem ég le, természettől fogva sötét színű bőr (negroid bőrtípus).

Néhány egyszerű tanács betartásával azonban könnyen védekezhetünk:

  • Kerülje a közvetlen napfényhatást, különösen dél körül és a nap legmelegebb időszakában;
  • mindig használjon legalább 30-as fényvédő faktorú fényvédő krémet, még akkor is, ha árnyékban tervez tartózkodni;
  • viseljen hosszú, szellős, világos színű ruházatot és kalapot a további védelem érdekében;
  • viseljen olyan napszemüveget, amely kiszűri az UV-sugárzást.

Nyáron nagyon gyakoriak az olyan tünetekkel járó "strandfertőzések", mint például hányinger, hányás, gyomorfájás, hasmenés, fejfájás vagy láz.

Az UV-sugárzás okozhat lázat?

Ha túl sok UV-sugárzás érte a bőrünket, 4-6 órán belül jelentkeznek a napégés jellegzetes tünetei: a bőr kivörösödik, ég, viszket, érintésre rendkívül érzékeny, súlyosabb esetekben pedig fájdalmas hólyagok is kialakulnak, hasonlóan a forrázás és a forró tárgyak okozta égési sebekhez. Ha nagy felületet érint a napégés, akkor egyéb panaszok – hőemelkedés, láz, általános rosszullét, fejfájás, hányinger, hányás, kiszáradásos tünetek, szemkárosodás esetén pedig kötőhártya-gyulladás – is jelentkezhetnek.

Ezért a lázért nem a kórokozók a felelősek

A napszúrás során a magas hőmérséklet és a napsugárzás hatására az agyhártyák megduzzadnak, vizenyő keletkezik, nő a koponyaűri nyomás, és kórokozók nélküli, úgynevezett steril gyulladás alakul ki. A jellegzetes tünetek, az émelygés, szédülés, fejfájás amiatt jelentkeznek, hogy a duzzadt agyhártyák nyomják az agy különböző területeit.

Ha a test túlmelegszik, a szervezet pozitív hőmérlege káros folyamatokat indít el, ráadásul a fedetlen fejet érő napsütés hatására a fej, az agy a test többi részénél jobban felmelegszik. A napszúrás enyhébb fokozatát felhevülésnek, súlyosabb formáját hőgutának nevezzük. Ez utóbbi esetben a szervezet hőszabályozása, folyadék- és sóháztartása is felborul.

A napszúrás leginkább a gyermekeket veszélyezteti, mert az ő hőszabályozásuk, folyadékháztartásuk még érzékenyebb, és a vékonyabb koponyacsontjaik kevésbé védik az agyhártyákat a káros sugárzástól. Hajlamosít a napszúrásra minden olyan állapot, amely rontja a hőtoleranciát:

  • az idős kor,
  • több pszichiátriai és érrendszeri betegség,
  • a túlöltözöttség,
  • a túl kevés folyadékfogyasztás,
  • a fizikai megterhelés,
  • valamint egyes gyógyszerek alkalmazása is.

A napszúrás enyhébb esetben szédüléssel, gyengeségérzettel, fényérzékenységgel, fejfájással, hányingerrel, hányással, hőemelkedéssel, súlyosabb esetben ájulással is járhat. A hőguta tünete a vörös arc, a forró, száraz bőr, a bizonytalan járás és a gyorsan emelkedő láz, amelyet tudatzavar, eszméletvesztés, idegrendszeri tünetek is követhetnek.

Csecsemőkorban az intenzív sírás mellett a kutacs feszülése és elődomborodása, a bőr kipirosodása, láz, hányás jelzi a bajt, és súlyos esetben eszméletvesztés is bekövetkezhet.

Milyen kórokozók fordulhatnak elő a strandokon?

A strandon töltött idő után az olyan tünetek, mint hányinger, hányás, gyomorfájás, hasmenés, fejfájás vagy láz, számos különböző tényező okozhatja, például hőguta vagy hőguta, illetve szennyezett fürdővízzel való érintkezés. A fürdővíz és a strand homokja számos különböző mikroorganizmust tartalmazhat, beleértve a baktériumokat, vírusokat, helmintákat, protozoákat és gombákat. A fürdővízben lévő káros mikroorganizmusok a víz hőmérsékletét, vízszintjét és sótartalmát befolyásoló éghajlatváltozás következtében is jelen lehetnek.

Fertőzés esetén az antibiotikumok jelentik az egyetlen segítséget?

Az antibiotikumok csak akkor segítenek, ha a kórokozó bakteriális, de az ok lehet vírusos is, vagy akár kiszáradás vagy túlzott hőhatás is. Ha szokatlan tüneteket érez, vagy ha a tünetek tartósan fennállnak, illetve ha láz gyanúja merül fel, forduljon orvosához a leghatékonyabb kezelés meghatározása érdekében. Ha valakinek forró, száraz bőre van és delíriumot, görcsöket tapasztal, vagy eszméletlen, azonnal hívjon orvost vagy mentőt.

Köszönjük a cikk elkészítéséhez nyújtott segítséget James Creswick, és Oliver Schmoll (WHO European Centre for Environment and Health) szakértőknek.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

UV-sugárzás veszélyei: szürkehályogot és zöldhályogot is okozhat, ha nem vigyáz a szemére



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# UV-sugárzás # leégés # UV-index # napsütés # fertőzés # egészség # barnulás # fényvédő # láz

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés