Ezeket látta már?

Felelős macskatartás: ezeket az elveket sokan nem ismerik

felelős macskatartás vadmacska kutatás állatvédelem

Ilyen veszélyt jelentenek az elvadult házimacskák.

Az európai vadmacska (Felis silvestris) lett 2024-ben az Év Emlőse Magyarországon. Ez az elismerés lehetőséget teremt arra, hogy jobban megismerjük ezt a rejtőzködő, fokozottan védett macskafélét és a fajt érintő veszélyeket.

Veszélyben a vadmacska populáció

A vadmacska már szinte teljesen eltűnt Európa számos részéről, főleg az élőhelyük elvesztése vagy éppen az utakon való elütések miatt. Ezen kívül kevésbé ismert, hogy mekkora veszélyt jelentenek rájuk az elvadult házimacskák. Ezek az állatok versenytársai a vadmacskáknak táplálékszerzésben és hibridizációjuk genetikai változásokat idéz elő a vadpopulációkban. Magyarországon szerencsére még jelentős számú vadmacska él, bár túlnyomórészt olyan, ember által erősen befolyásolt és feldarabolt élőhelyeken, ahol kénytelenek alkalmazkodni a helyzethez.

A MATE Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézet, az ELTE Etológia Tanszék és a Budakeszi Vadaspark szakemberei egy átfogó kutatásban azt vizsgálták, hogy a magyarok milyen ismeretekkel rendelkeznek a vadmacskák veszélyeztetettségéről és a felelős macskatartásról, valamint hogy ezeket az ismereteket milyen módon alkalmazzák a macskáik gondozásában.

Aggasztó eredmények

A mintegy 1.300 válaszadó, köztük közel 1.000 macskatartó megkérdezésével megvalósult kérdőíves felmérés számos aggasztó jelenségre világított rá. Kiderült például, hogy a válaszadók többsége épp a házimacska jelentette veszélyt tartja a leginkább elhanyagolhatónak a vadmacskákat fenyegető tényezők sorában. Emellett jelentős hányaduk a házimacskát még mindig „fogyóeszköznek”, ház körüli egerészőnek gondolja, sokan pedig nem is tesznek lépéseket sem saját macskáik biztonsága, sem pedig a vadvilág, benne a vadmacskák megőrzésének érdekében.

Ugyanakkor voltak biztató jelek is: sok válaszadó ismerte és alkalmazta a felelős macskatartás elveit. De sajnos sokan, még azok közül is, akik ismerték ezeket az elveket, nem követték azokat a gyakorlatban.

Mit tehetünk a vadmacskák védelmében?

Jelenleg Magyarországon nincsenek hatékony intézkedések az elvadult házimacskák szabályozására, így a vadmacska populáció védelmében csak a legális vadászatra lehet számítani. A kutatásból ugyanakkor az is kiderült, hogy a kóborló házimacskák eltávolítása épp azokon az (apróvadas) vadászterületeken gyakoribb, ahol egyébként kevés vadmacska él. Ehhez képest a nagyvadas, zárt erdős vadgazdálkodási területeken kevés házimacska elejtését jelentik, holott itt él a vadmacskák számottevő része. Ennek nyilvánvaló oka, hogy a kóbor házimacskák vadászatának oka a földön fészkelő madárfajok és kistestű emlősfajok védelme. A helyzet összetett, hiszen a fokozottabb házimacska-kontroll a vadmacskákat egyszerre védi és akár veszélyeztetheti is.

A kutatás eredményei alapján a szakemberek arra ösztönöznek bennünket, hogy mélyebben megértsük mind a vad-, mind a házimacskák viselkedését és ökológiáját, ez elősegíti a vadmacska-állomány hatékonyabb védelmét is.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Mikor kell ivartalanítani a macskát?

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

macska

Forrás: Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához