Ezeket látta már?

Magyarországon segít Európa egyetlen gluténjelző kutyája

glutén, gluténérzékenység, gluténjelző kutya

GoFree Európa első gluténjelző kutyája, aki valóban teljes biztonsággal jelzi a glutén jelenlétét az ételekben.

A 13 éves Emma súlyosan gluténérzékeny: azonnal rosszul lesz, ha nem tartja szigorú diétáját, amely sok felnőttön is kifogna. Ezért anyukája a NEO Magyar Segítőkutya Közhasznú Egyesület segítségével kiképzett számára egy kutyát. Nem is akármilyet - GoFree Európa első gluténjelző segítőkutyájaként jelzi számára, ha a fogyasztandó ételben akár minimális glutén is található.

A gluténérzékenység nem divathóbort

A gluténérzékenységre sokan legyintenek, és divathóbortnak, nem létező problémának bélyegzik. Ám, ha valaki véletlenül gluténtartalmú ételt eszik, pedig nem szabadna, ott súlyos és látványos rosszullétek is kialakulhatnak, akár gyerekeknél is. Ilyen gyermek a 13 éves Emma is, aki súlyos cöliákiával él, vagyis a szervezete a bizonyos gabonákban megtalálható glutén minimális mennyiségét sem tolerálja. Ha egy étel 1 kg-ja kevesebb, mint 20 mg glutént tartalmaz, az már gluténmentesnek minősül – de a kislány már ilyen kis adagra is súlyos rosszulléttel reagál.

A gluténjelző kutyák a legkisebb mennyiségben is képesek kiszagolni az ételekben megbújó alattomos összetevőt. A gluténjelző kutyák a legkisebb mennyiségben is képesek kiszagolni az ételekben megbújó alattomos összetevőt. Forrás: egeszsegkalauz.hu

Egy anyuka zseniális ötlete: a gluténjelző kutya

Mit tehet egy gluténérzékeny gyerek aggódó anyukája – azon túl, hogy minden veszélyes ételt száműz otthonról, de még a környékről is? Emma anyukájának, Nórának egészen korszakalkotó ötlete támadt. A NEO Magyar Segítőkutya Egyesület önkénteseként régóta foglalkozik segítőkutyákkal, akik fogyatékossággal élő emberek hű társai, és tulajdonképpen helyettük látnak, hallanak és mozognak. Sőt: Emma testvére autizmussal él, és neki is van segítőkutyája. Így felmerült Nórában, hogy ezek között a különleges képességű négylábúak között talán akad olyan, aki épp az ő kislányán tudna segíteni.

Gluténmentes étkezés: ezek az alapszabályok - kattintson!

Az ötletet tettek követték: kiderült, hogy Amerikában valóban léteznek gluténjelző kutyák, akik a legkisebb mennyiségben is képesek kiszagolni az ételekben megbújó alattomos összetevőt. Mivel azonban Európában még sosem volt ilyen kutya, Nóra kiválasztott egy menhelyen élő kutyát, GoFree-t, majd a NEO és egy külföldi kiképző segítségével kiképezte ő maga gluténjelzőnek a kislánya mellé.

GoFree figyelmeztet a veszélyre

GoFree Európa első gluténjelző kutyája, aki valóban teljes biztonsággal jelzi a glutén jelenlétét az ételekben. A kiképzés során megtanulta, hogy a mancsával érintse meg a szennyezett ételt tartalmazó üveget, így Emma vendégségben ma már mindig tudja, mit ehet és mit nem.

Megéri a hosszadalmas kiképzés

Hazánkban is egyre nagyobb az igény hasonló négylábú segítőtársakra, legyen szó hallássérülteket, mozgássérülteket segítő, vakvezető, rohamjelző vagy éppen terápiás kutyákról. Egy segítőkutya kiképzése azonban nem csak időigényes, de komoly anyagi ráfordítást is igényel, a költségeket támogatásokból és a befolyó személyi jövedelemadó 1% felajánlásokból fedezi az egyesület.

„A kiképzés átlagosan 1,5-2 évig tart, 300 órányi képzés mellett 700 napnyi nevelőszülői ellátást kap egy-egy segítőkutya jelölt. A képzés mellett költséget jelent a speciális, minőségi táp, az állatorvosi költségek is, ezeket mind mi fedezzük – de megéri, hiszen megfizethetetlen érzés látni, amikor újabb kerekesszékes vagy más fogyatékossággal élő ember lel segítő társára egy általunk képzett kutyában. Az adó 1% felajánlások minden évben komoly támogatást jelentenek munkánkhoz.” – mondta el Mányik Richárd, az egyesület elnöke.

Gluténérzékeny? Nem is olyan biztos!

Sokan hallottak róla, hogy a glutén fogyasztása számos tünetet okozhat. Valaki ilyenkor egyből diétázni kezd és figyeli, hogy a tünetei megszűnnek-e, míg mások saját maguk kérik a laborvizsgálatot, azonban sem a pozitív, sem a negatív lelet nem ad valós választ a kérdésükre. Erről beszélt a Prima Medica Szakmai Napon tartott előadásában dr. Sárdi Krisztina belgyógyász, gasztroenterológus.

Az első buktató: diéta kivizsgálás nélkül

A legrosszabb, amit tehetünk, hogy kivizsgálás nélkül kezdünk diétázni. A gluténmentes étkezés nagy odafigyelést kíván és nem utolsó sorban költségesebb is egy kiegyensúlyozott étrend összeállítása, amit aztán esetleg élethosszig tartani kell, ezért gluténmentesen étkezni tényleg csak annak javasolt, akinek valóban szüksége van rá. Ha elvégeztetnénk a vizsgálatokat, viszont már egy fél éve- éve diétázunk, a glutént újra vissza kell vezetni az étrendbe, legalább 6-8 hétre, napi 10g glutén fogyasztásával ahhoz, hogy értékelhető eredményeket kapjunk.

Pozitív vagy negatív lelet? Ez mit jelent?

A kivizsgálás első lépése a szerológiai vizsgálat elvégzése, ám nem biztos, hogy a kapott pozitív vagy negatív laborlelet valós eredményt fog mutatni. A Budai Allergiaközpont orvosa előadásába beszámolt róla, hogy az eredmény az esetek 10 százalékában álnegatív. 5 százalékban pedig előfordulhat álpozitív eredmény is, például Crohn-betegség megléte mellett.

Diagnózis szempontjából tehát önmagában a laborlelet semmit nem jelent, azt minden esetben a beteg klinikai tüneteivel összhangban kell mérlegelni, vagyis senkit nem tekinthetünk cöliákiásnak pusztán azért, mert pozitív a lelete, de nincsenek panaszai. Negatív lelet mellett pedig, ha tünetei vannak, nem mondhatjuk, hogy nem cöliákiás. Mindkét esetben tovább kell folytatni a kivizsgálást.

A "cöliákia jéghegy"

A klinikai tünetek, a szerológia eredménye mellett a lisztérzékenység diagnózisához az endoszkópos vizsgálat eredménye nyújtja a harmadik fontos információt. Ez az a vizsgálat, amit nagyon sokan szeretnének kihagyni, pedig nem megkerülhető még akkor sem, ha például a szerológia kapcsán álnegatív eredményre gyanakszunk, mert a betegnek erősen cöliákiára utaló tünetei vannak.

Az is előfordulhat, hogy pozitív szerológia mellett sem látunk bélboholy károsodást az endoszkópos vizsgálat során, ez látens cöliákiát jelez. Előfordulhat, hogy a szerológia pozitív, de a betegnél hiányoznak a jellegzetes tünetek, ekkor a cöliákia diagnózisát a bélbolyhok károsodása jelzi – ez a néma cöliákia. A harmadik eset pedig a "jéghegy csúcsa", amikor tünetek is vannak, a vizsgálat is pozitív és a bélbolyhok állapota is egyértelműem mutatja a cöliákiát. A felsorolt példák alapján pontosan látható, hogy mennyire fontos a tüneteket, a szerológiát és az endoszkópos vizsgálat eredményét komplexen értékelni a pontos diagnózishoz.

Forrás: egeszsegkalauz.hu
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához