Ezeket látta már?

Új doppingszer: a növekedési hormon

Testmozgás
2010. április 29. 11:06
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Az anti-dopping ügynököknek sürgősen találniuk kell egy jobb módszert arra, hogy elkapják azokat a sportolókat, akik kiemelkedő és fokozott teljesítményüket növekedési hormonok segítségével érik el. – írta a New York-i Reuters Health szaklap. Az ügynököknek a tiltott anyag befecskendezésétől számítva mindössze 24 órájuk van a szer detektálására, ugyanis a laborvizsgálat később már nem mutatja ki őket. Egy régóta várt kísérleti módszer - amely a droghasználat után még legalább 2 hétig működik – azonban most áttörést jelenthet ebben a kérdésben.

Brit orvosok tudósítása szerint az új kísérleti módszer még a fiatal sportolók esetében is megbízható, akiknek szervezetében magasabb a növekedési hormon szintje, ezért a tesztnek elvileg magas, hamis eredményeket kéne mutatnia.

"Annak ellenére, hogy a fiatal sportolók hormonszintje különbözik egymástól, semelyiküket nem érte hamis vád." - nyilatkozta Dr. Richard Holt a brit Southamptoni Egyetemről, aki a legkiválóbb 12-20 éves sportolókon teszteltje az új módszert. "Reménykedünk benne, hogy ha hatásos a teszt, az majd elriasztja a fiatal sportolókat a növekedési hormonok használatától. Erősen gyanítjuk, hogy számos kitűnő sportoló él vissza növekedési hormonnal, a jobb teljesítmény érdekében"– tette hozzá később Holt.

A felfedezést a Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism nevű szaklap publikálta.

Az növekedési hormont a hipofízis termeli. Ez stimulálja a csontok és az izmok növekedését, emiatt a hormon felkerült a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) tiltott doppingszerek és eljárások listájára.

A hormonteszteket 2004-ben mutatták be először. 2009 februárjában Terry Newton, a brit rögbijátékos volt az első olyan eset, akinek a szervezetében növekedési hormont találtak. A játékost 2 éves eltiltással sújtották.

Az új eljárás során 2 fehérjét (IGF-I és P-III-P) izolálnak a vérből, ami tükrözi a benne található növekedési hormon-szintet. A GH-2000 néven ismert módszert eredetileg a 2000-es Sydney-i Nyári Olimpiai játékokon alkalmazták volna először, ám a különböző etnikai csoportokkal, korosztályokkal kapcsolatosan felmerülő tudományos aggályok miatt akkor megbízhatatlannak tartották a módszert. Holt elmondása szerint azóta már tisztázták mindezt, és kutatócsoportjával együtt várja a 2010 végéig zajló, a piacra kerülést megelőző tesztek eredményeit.

Sem Holt, sem a WADA - akik befektettek a GH-2000 módszer kutatásaiba - nem akarják elárulni az új doppingteszt bemutatásának pontos időpontját. Jobbnak látják, ha meglepetésként éri az esetlegesen csalni szándékozó sportolókat.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# életmód # szenvedélybetegség # Testmozgás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés