Ezeket látta már?

A D-vitamin mindenre jó lehet (?!)

Dietetika
2010. december 04. 09:15
Módosítva: 2016. február 29. 17:34

Következetlenségek a D-vitaminnal kapcsolatos kutatásokban. A D-vitamint és a kalciumot a rák, a szívbetegség és más betegségek lehetséges ellenszereként tartják számon, az amerikai és kanadai orvosokból álló testület szerint azonban a duó biztosan csak a csontok egészségét javítja. Az alacsony D-vitamin szint és a súlyos betegségek megnövekedett kockázata közötti esetleges összefüggéseket vizsgáló körülbelül ezer tanulmány áttekintését követően a testület arra a következtetésre jutott, hogy az eredmények következetlenek, amit időnként a rossz kutatási módszerek magyaráztak.

A szakértők 1997 óta először új irányelveket is megjelentettek az észak-amerikai lakosságnak, amelyben leírják, hogy a kalcium javasolt napi bevitele 700-1300 mg, a D-vitamin napi mennyisége pedig 6-800 nemzetközi egység.

napozono-d00000B3Fa4b926b12961

Forrás: Napidoktor


Glenville Jones, a 14 tagú testület kanadai tagja szerint az emberek többségének nincs D-vitamin hiánya. "Úgy véljük, a közvélemény érdeklődése túlzó a D-vitamin hiánnyal kapcsolatban. Az embereknek tudniuk kell, hogy a D-vitamin hiány jelenleg elég ritka az észak-amerikai népességben." A szakértő szerint télen kiegyensúlyozott étrenddel, ezen kívül esetleg valamilyen vitaminkészítménnyel az észak-amerikaiak többsége gond nélkül tartani tudja a javasolt beviteli mennyiséget.

A testület ezúttal konkrétabb napi adagokat jelölt meg, mint az 1997-es kiadvány, amely csupán megfelelő bevitel (AI – adequate intake) adatokat közölt. A korábbi javasolt mennyiség a kalcium esetében napi 210-270 mg volt csecsemők esetében, 500-1300 mg 1-18 éves gyermekek esetében, 1000 mg a 19-50 éves felnőtteknek, és 1200 mg az 50 éven felülieknek.

A D-vitamin bevitellel kapcsolatos régi ajánlás 200 nemzetközi egységet írt elő az 50 éven aluliak számára, 400 NE-t az 51-70 éveseknek, és 600 NE-t a 71 éven felülieknek. Jones nem kívánta összehasonlítani a régi és az új irányelveket, mert szerinte ez olyan, mintha az almát és a körtét hasonlítanánk össze.

Az embereknek a véralvadáshoz, az izmok és idegek megfelelő működéséhez van szükségük kalciumra, a D-vitamin pedig a kalcium felszívódásához szükséges. A nem megfelelő kalciumszint a kutatások szerint csonttöréshez és csontritkuláshoz vezethet. A szakértők hozzátették, hogy bizonyos populációknak másoknál több D-vitaminra van szükségük; ide tartoznak az anyatejjel táplált csecsemők, a sötét bőrű emberek, valamint az északi országokban élők, ahol korlátozott a napfény behatása.

A testület nem zárta ki a D-vitamin összes előnyös hatását, illetve a jótékony hatást mutató valamennyi kutatást. "A D-vitamin felmerül a szívbetegséggel, a rákkal, az autoimmun betegségekkel kapcsolatban, és vannak olyan állítások, amelyeket nem támasztják alá elégséges kutatások" – nyilatkozta Jones. "A fő gond az, hogy vegyesek a beszámolók, és az eredmények nem egybehangzók."

"Némelyik kutatás nem megfelelően kontrollált. Nem szeretnénk közegészségügyi ajánlásokat vegyes eredmények alapján kidolgozni, melyek közül néhány azt állítja, hogy előnyös hatással jár a rák ellen, míg mások azt, hogy nem."

Jones nem zárta ki annak lehetőségét, hogy a további kutatások esetleg alaposabb bizonyítékkal szolgálnak a rák illetve más betegségek elleni pozitív hatásokról, de egyelőre "az egyetlen következetes információ, amely a kutatásokból kiderült az, hogy jót tesznek a csont egészségének".

A testület a maximális napi bevitelt is meghatározta a kalcium (2000 mg/nap) és a D-vitamin (4000 NE/nap) esetében, amely felett a vese és a szövetkárosodás kockázata emelkedni kezd.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# diéta # terápia # vitaminhiány

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés