Ezeket látta már?

A természetes éléstár - még egyszer a makrobiotikáról...

2010.06.05. Módosítva: 2015.11.04.

A jin és jang egyensúlya, betegeket gyógyító, egészségeseknek teljes életet adó diéta. Egy rendszer, amely a békés társadalmak korához vezethet el, hiszen a sejtekig hatoló táplálék határozza meg az egyes ember és a társadalmak karakterét.

A makrobiotika tiszavirág-életű diéta-divathullámok korában egy évezredes távol-keleti hagyományokból építkező világszemlélet, amelynek egyik pillére a táplálkozás. Az elmélet sarokköve azonban éppen az, hogy a Föld minden térségében az ott honos természet az éléstár, amelyből alapvetően meríteni érdemes.

A természetes éléstár - még egyszer a makrobiotikáról...

"Legyen a táplálék a te orvosságod és az orvosság a te táplálékod" – mondta Hippokratész. Kedvelt gyógymódja a főtt, teljes őrlésű árpa volt. Lázas betegség estén lázcsillapító hatású, nyáron kellemes közérzetet biztosít hűtő hatása.

A makrobiotikus értrend szerint napi táplálékunk 50-60 százalékát főtt teljes értékű gabonaféléből kell összeállítani: barnarizs, teljes búza, köles, zab, árpa, kukorica, rozs, hajdina.

Levesek: 5-10 százalék (1-2 csészényi). Gabonafélékéből, hüvelyesekből és zöldségekből készült levesek, melyek miszó vagy tamari hozzáadásával készülnek.

Zöldségételek: 25-30 százalékban kerüljön a napi étrendben friss zöldség. A makrobiotika lehetőség szerint a gyökérzöldség minden részét használja.

Hüvelyesek és tengeri zöldségek 5-10 százalékban szerepeljenek az étrendben.

Hetente néhány alkalommal kis mennyiségű fehér húsú hal, vagy tengeri hal fogyasztható.

Gyümölcsök: hetenként néhány alkalommal (lehetőleg főzve, vagy aszalva). Mérsékelten fogyasztható friss, nyers gyümölcs, amikor szezonja van.

Desszert is változatossá teheti heti két-három alkalommal az étrendet. Az olyan ételekhez, melyekhez édesítőre van szükség árpamaláta, vagy rizsszirup használható. Alkalmanként mogyoró és dióféle is fogyasztható.

Ital: Bancsa- vagy kukicsa- tea.

Az étkezés módja:

- Naponta két-három alkalommal, csak ha éhesek vagyunk

- Alaposan rágjuk meg az ételt

- A lefekvés előtti három órában ne együnk.

Az itt felsoroltak egészséges embereknek javasolt étkezési formát jelent. Ha valaki megbetegszik, betegségek szerint összeállított étrend a gyógyítás alapja. Ehhez természetesen szakember segítségére van szükség. Magyarországon Sebestyén Szilvia létrehozta az Első Magyar Markrobiotika Oktatási Központot.

Itt megtanulható makrobiotikus ételek készítése.

Érdekesség:

Köles: A Revalid kapszula hatóanyagai között megtalálható a köles, ami erősíti a kötőszövetet, a hajat fényessé teszi. Természetes gyógyszere a lépnek, jótékony hatású vese- és húgyhólyag gyulladás esetén. Melegítő hatása miatt hideg, nedves időben érdemes fogyasztani. Kicsi, kerek és lúgos gabona.

Barnarizs: Magas ásványianyag-tartalma révén támogatja az idegrendszer működését. Sómentes barnarizs diéta segít a vérkeringési zavarok, magas vérnyomás, vese-és hólyagzavarok esetén.

Rozs: jótékony hatású az izmok kifejlesztésében, érelmeszesedés, visszerek, duzzanatok, elhízás, székrekedés esetén.

Zab: Tapasztalták vérnyomás- és koleszterinszint-csökkentő hatását.

Kukorica: Nem tartalmaz gliadint és gluteint, ezért lisztérzékenyek gluténmentes diétájában jól alkalmazható, nyáron hűtő hatású.

Búza: A teljes kiőrlésű búza hozzájárul a szervezet harmonizálásához, támogatja a folyamatokat az érző idegrendszerben, az anyagcserében.

Hajdina: Sok energiát adó étel, ami nem veszi fel a talajból a káros, mérgező anyagokat.

Rajtunk múlik, hogy egészségesre, vagy betegre esszük-e magunkat.

Az eredeti cikk itt olvasható:

Forrás: Napidoktor
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához